25 دليل كه نبخشيدن اشكالي ندارد
شما هميشه مجبور نيستيد افراد را ببخشيد. مواردي وجود دارد كه نبخشيدن اشكالي ندارد.

نبخشیدن اشكالي ندارد؟ دلايل؟

بسیاری تعجب می کنند که آیا نبخشیدن کسی مشکلی ندارد، عمدتاً به این دلیل که این عمل به عنوان پذیرش رفتار بدی تلقی می شود که باید بخشیده شود. در مورد افرادی که می گویند “من نمی خواهم ببخشم؟” آیا نبخشیدن کسی که به نوعی از شما سوء استفاده کرده است، مشكلي ندارد؟ متوجه خواهیم شد.

تعریف بخشش

بخشش عبارت است از رها کردن خشم و احساسات منفی مرتبط با بدرفتاری یا رفتار نادرست همسر نسبت به شما، خواه عمدا یا بدون نیت بد.

وقتی یک شریک از کارهای خود پشیمان می شود، فرد دیگر تلاش می کند تا با رفتار او  صلح کنند، اما با یک دوراهی روبرو می شوند – تصمیم می گیرند به نبخشیدن فكر كنند یا به این فکر می کنند که آیا او سزاوار فرصتی دوباره است.

اهمیت بخشش در ازدواج

در ازدواج، مشکلات سخت، گاهی اوقات چالش‌های مهم، حتی اعمال ناشایستی وجود خواهد داشت که احتمال طلاق را تضمین می‌کند، اما زوج‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند تا از مشکلات جلوگیری کنند، به‌خصوص اگر فرزندانی در آن دخیل باشند.

این به معنای یافتن راه هایی برای برقراری صلح بدون توجیه اعمال است.

مقاله مرتبط:چگونه از همسر عذرخواهی کنیم؟

6 افسانه در مورد بخشش

یکی از مزیت‌های بخشش این است که پس از رها شدن از رنجش و نزاع، شروعی تازه با شریک زندگی خود تجربه کنید. با این حال، مزایای واقعی بخشش همه به خاطر یک همسر نیست، بلکه آزادی عاطفی و فیزیکی است که به شما اجازه می دهد.

اما بسیاری از مردم اشتباهاتی در مورد بخشش دارند که باعث تعجب آنها می شود که آیا نبخشیدن اشکالی ندارد. برخی عبارتند از:

1. شریک با عفو از عواقب رها می شود.

2. آشتی یک فرض بر بخشش است.

3. برای ارائه بخشش باید صبر کنیم تا احساسات منفی فروکش کنند یا ناپدید شوند.

4. بخشش باید فوری باشد.

5. بهتر است طوری رفتار کنید که گویی هیچ اشتباهی در یک شراکت متعهد رخ نداده است.

6. بخشیدن راهی برای رهایی از منفی گرایی است، اما این خودخواهانه است.

وقتی به منفی نگری ها نگاه مي كنيد، در نهایت می تواند بر رفاه کلی شما تأثیر بگذارد. صرف نظر از این، برخی افراد به دلیل برداشت های نادرست از عمل از بخشش اجتناب می کنند.

25 دلیل برای اینکه نبخشیدن اشکالی ندارد

اینکه چرا نباید کسی را ببخشید یک سوال دشوار است که باید به آن پاسخ داد، زیرا تقریباً در هر موقعیتی، برای شما مفید است که بخشش را پیدا کنید تا سالم به جلو حرکت کنید.

اگر به آن روي موضوع نگاه کنید،در نظر بگیرید که اگر کسی شما را نبخشد، به خصوص شریک زندگی تان، شما را در حالت شرم، گناه، ناراحتی و ناتوانی در بخشش خود رها می کند و منجر به احساساتی می شود.

پس نبخشیدن خوبه ؟ بیایید به سناریوهایی نگاه کنیم که در آن افراد احساس می کنند که نبايد ببخشند.

1. دروغ می گوید

دروغ گفتن اعتماد را از بین می برد، چیزی که اگر بتوانید دوباره آن را برقرار کنید، بازسازی آن زمان و تلاش قابل توجهی می طلبد. حتی آنچه که ممکن است دروغ های کوچک به نظر برسد می تواند مضر باشد زیرا اگر در مورد چیزهای جزئی دروغ بگویید، چه چیزهاي دیگری را پنهان می کنید.

2. فاصله

همسری که توانایی ایجاد یک پیوند یا نزدیک‌تر شدن را نمی‌پذیرد و در نهایت اختلاف ایجاد می‌کند و به شراکت آسیب می‌زند.

3. انتقاد کنید

وقتی تعجب می‌کنید که در موقعیتی که شریک زندگی دائماً باعث ایجاد احساس بد در شما می‌شود و باعث آسیب‌های عاطفی یا ذهنی می‌شود، او را نبخشیدن اشكالي ندارد، مجبور نیستید ببخشید. شما همچنین نیازی به تحمل چنین رفتاری ندارید.

4. دل شکسته

همسری که انتظارات شما را به‌عنوان شریک ایده‌آل برآورده نمی‌کند و آن چیزی نیست که شما به آن‌ها نیاز دارید، ممکن است موقعیتی را در نظر بگیرد که نباید کسی را ببخشد. شاید به این دلیل که آنها در ابتدا باعث شدند که یک چیز را باور کنید و اکنون ماسک دیگری بپوشید.

5. تغییرات

کسانی که بدون تلاش برای رشد یا تکامل در موقعیتی در زندگی گیر کرده‌اند، اما در عوض دنیا را به خاطر رکودشان سرزنش می‌کنند، قبل از اینکه دیگران بتوانند آنها را ببخشند، باید عذرخواهی کنند.

6. گذشته

كسي را كه شما را با همسر قبليش مقايسه مي كند و در گذشته مانده است نمي توانيد ببخشيد.

7. شخصیت

تعجب نمی کنید که آیا نمی توانید کسی را که تصور می کند شما مانند بقیه هستید یا شما را به یک نوع خاص، مسئول درد و رنج او تبدیل می کنید، نبخشید.

8. خیانت

وقتی شما مخالف هستید و همسرتان تصمیم می‌گیرد به طور خودکار در آغوش شخص دیگری بیفتد، این خیانت به اعتماد است. چیزی که می توانید به آن پاسخ مثبت دهید، این است که نبخشید، اما در عوض از آن دور شوید.

9. مراقبت از خود

وقتی اهمیت بهداشت و رژیم‌های خوب مراقبت از خود را به کسی یادآوری می‌کنید، اما این شریک زندگی اصرار دارد که در یک فرد نامرتب و غیر جذاب ظاهر شود، این نشان دهنده عدم احترام به خود، احترام کمی برای شما است و چالش برانگیز است.

10. رفاه

وقتی کسی را دوست دارید، رفاه او در اولویت قرار می گیرد و بالعکس. زمانی نابخشودنی می شود که شما در اولویت قرار نمی گیرید و سایر زمینه های زندگی آنها مهم تر می شود، مانند امور مالی، کار، دوستان.

هنگامی که یک همسر از نظر عاطفی و جسمی شما را نادیده می گیرد، احساس طرد شدن می کند و می تواند برای شما و به طور کلی رابطه آسیب زا باشد.

11. پذیرش عشق

آیا اشکالی ندارد کسی را که عشق شما را نادیده می گیرد به دلیل اینکه معتقد نیست ارزشش را دارد را نبخشید و تلاش هایی را که با شما همراه است و برای یافتن عشق به خود تلاش می کند تا بتواند عشق شما را بپذیرد را نبخشید؟

بخشیدن کسی که نمی‌خواهد به خودش کمک کند، به جای قربانی ماندن، می‌تواند چالش برانگیز باشد.

12. منیت

در طرف دیگر این طیف، بخشیدن کسی که خود را «همه چیز» می‌بیند در حالی که نقش نقش مکمل را بازی می‌کند، چالش‌برانگیزتر است.

این بدان معناست که شما همیشه بعد از نیازها و خواسته‌های آن‌ها در رتبه دوم قرار می‌گیرید، و هیچ‌کس نمی‌خواهد کسی که همیشه باید در مرکز توجه قرار گیرد و جهان حول او می‌چرخد.

نبخشیدن  افرادي كه فكر مي كنند دنيا دور آنها مي چرخد هيچ اشكالي ندارد.

13. سوء استفاده ها

در برابر هر نوع سوء استفاده کاملاً تحمل نکنید. بخشش در یک موقعیت خشونت آمیز یا آزاردهنده عاطفی/ذهنی جایی ندارد. این موقعیت ها باید فوراً برای رفتن به مکان امن رها شوند.

14. رها کنید

گاهی اوقات لازم است از خود بپرسید که آیا نمی بخشید وقتی کسی باید شما را رها کند، زیرا این شراکت به سادگی سالم نیست. در این مثال، شما نمی خواهید یک همسر را به خاطر تخریب رابطه ببخشید، و این اشکالی ندارد.

تا زمانی که هنوز به سمت سلامتی حرکت می کنید و الگو را تکرار نکنید، مجبور نیستید.

15. رها کردن

وقتی کسی را بدون نشانه ای از ناراحتی، بدون نشانه ای از رفتن، با به نظر می رسد وقتي که همه چیز خوب به نظر می رسد، ناپدید می شود و شما نمی دانید کجا رفته یا برمی گردد، مي توانيد او را نبخشيد.

16. غایب

گاهی اوقات بد نیست کسی را نبخشید که غایب است، هرچند در یک اتاق، تقریباً یک روح شما را در حالی که کنار شما نشسته است رها می کند. هیچ ارتباطی وجود ندارد، هیچ تعاملی وجود ندارد، هیچ محبتی وجود ندارد، اما یک قلب تپنده وجود دارد، ذهنی که فکر می کند و یک رابطه را شبیه سازی می کند.

17. آشتی

یک همسر ممکن است تصور کند که دعوا حل شده است زیرا آنها عذرخواهی می کنند. حالا شما باید آنها را بپذیرید و جلو بروید. عصبانیت از بین می رود و زندگی به حالت عادی باز می گردد.

اشکالی ندارد اگر نمی خواهید موضوع را با هم هماهنگ کنید. بستگی به این دارد که چه اتفاقی افتاده است. فقط شما می توانید تعیین کنید که آیا می خواهید ببخشید و چه زمانی بهبودی رخ می دهد.

18. مرزها

وقتی می‌بخشید، و آنها هنوز از مرزهاي رفتاري با شما عبور می‌کنند، اشکالی ندارد که این بخشش را پس بگیرید و شخص را به راه بفرستید. همه ما در شروع یک رابطه قصد داریم به همسرمان بگوييم که چه چیزی قابل قبول است و چه چیزی غیرقابل قبول است.

اگر شریکی از آن خط عبور کند، ممکن است یک بار ببخشیم و فرصتی دوباره ارائه دهیم. انجام مجدد آن دلیلی است که برای بار دوم بخشیده نمی شود.

19. مشكل واقعي را نمي گوييد

هنگامی که به شریک خود برای چیزی که شاید پیش پا افتاده به نظر می رسد خشم خود را نشان می دهید، اما در واقعیت، دلیل ناراحتی شما ریشه کاملاً متفاوتی دارد. شما با آنها و خودتان ناصادق هستید. این به معنای عدم امکان بخشش برای مشکل واقعی است.

20. پذیرش

شما شریک زندگی خود را نمی‌بخشید و مأیوس هستید، زیرا اعتقاد راسخ دارید که آنها معتقدند رفتار مرتبط با عذرخواهی که او ارائه می‌کنند را می‌پذیرید و اساساً بن بست ایجاد می‌کند.

در حالی که از اعمال آنها چشم پوشی نمی کنید، در نهایت شفا خواهید یافت و در آن مرحله تصمیم خواهید گرفت که آیا می توانید بخشش پیدا کنید یا خیر.

21. مشکل هیجان انگیز است

ظاهراً در داشتن یک مسئله مداوم هیجانی وجود دارد که به نظر می رسد لذتی آرام برای شما به ارمغان می آورد زیرا از طرف شریک زندگی خود توجه می کنید. این می تواند تبدیل به چیزی شود که شما هوس می کنید، بنابراین با انکار بخشش مشکل را طولانی می کنید.

این واقعاً یک طرز فکر ناسالم است که مستلزم بخشش همسر شما است.

22. تعامل

یک تصور غلط رایج این است که باید یک همسر را ببخشید. شما باید با آنها صحبت کنید یا با آنها تعامل داشته باشید تا شاهد واکنش شما به صلح با شرایط باشید. این یک افسانه است.

شفا یک سفر شخصی است که شما از طریق احساسات خود و خشم و رنجش شخصی که حمل می کنید تا به نقطه رفاه دوباره برسید. اگر از آن شخص فاصله گرفته اید، او نیازی به دانستن اینکه شما به این نقطه رسیده اید نیست.

23. بخشش متقابل

بخشش چیزی است که شما بدون نیاز به چیزی در ازای آن می دهید، مانند کاری که با یک هدیه انجام می دهید. شما دل می دهید بدون اینکه تعجب کنید که چه چیزی دریافت خواهید کرد. اگر طرف مقابل تصمیم بگیرد، این یک امتیاز است.

24. خودت را ببخش

وقتی مشکلاتی در یک رابطه وجود دارد، و به نظر می رسد که نتیجه نمی دهد، همیشه این شخص دیگری نیست که باید ببخشید. گاهی اوقات لازم است به درون خود نگاه کنید و راهی برای بخشیدن خود به خاطر نقشی که در این مرگ دارید پیدا کنید.

برای اینکه یک شراکت کار کند، دو نفر لازم است و همیشه دو نقش در شکست آن وجود دارد. این به معنای سرزنش خود نیست. این فقط به معنای ملایم بودن و یافتن شفا و بخشش در درون است.

25. شما نمی خواهید ببخشيد

گاهی اوقات ما نمی خواهیم ببخشیم. اسم آن را غرور سرسخت یا عدم تمایل بگذارید. تا زمانی که بتوانید در یک مسیر سالم پیشرفت کنید، در نهایت به گذشته نگاه می کنید و بهبود می یابند، اما به سادگی زمان بیشتری از شما می گیرد.

وقتی تصمیم می‌گیریم کسی را نبخشیم، در نهایت آن شخص با این موضوع آرامش پیدا می‌کند و شفا می‌یابد، اما به عنوان کینه‌ای با ما می‌نشیند. کینه فقط باعث می شود که در تلخی و عصبانیت خورش کنیم و این ناسالم است.

این موضوع برای طرف مقابل آزار نمی‌دهد، زیرا آنها معمولاً به راه خود ادامه می‌دهند. تنها کسی که تحت تاثیر قرار می دهد شما هستید.

در حالی که به نظر می رسد به نفع طرف مقابل است، بخشش در نهایت برای کسی که بخشش را انجام می دهد سودمندتر است. این ما را از درون به بیرون شفا می دهد، و این برای رفاه ما حیاتی است.

افکار نهایی

در واقع، اگر اجازه می‌دهید مشکلات درون شما بنشیند و چرک بزند، عاقلانه است که برای درمان فردی یا حتی مشاوره زوجی بخواهید اگر شریک زندگی‌تان باعث ناراحتی شده است و نمی‌توانید راهی برای بخشش پیدا کنید.

یک متخصص به شما کمک می کند تا مسائل را از بین ببرید تا راهی برای درمان مشکل پیدا کنید. این بدان معنا نیست که شما آنچه را که اتفاق افتاده است می پذیرید. این به سادگی به این معنی است که به خود اجازه می دهید به جلو حرکت کنید.

مطلب پیشنهادی

چطور قلب يك دختر خجالتی را بدست اوريم

چگونه قلب یک دختر خجالتی را به دست آوریم

عاشق یک دختر خجالتی شدن می تواند گیج کننده باشد. او احتمالاً زیاد صحبت نمی …

جلسه آشنايي

چطور براي جلسه آشنايي و خواستگاري آماده شويم؟( دختران)

جلسه آشنايي، به خصوص اولین قرار جلسه، می تواند یک تجربه اعصاب خردکن و ناخوشایند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *