اشتباهات مردم در هدر دادن پول
بسياري از مردم با اينكه زياد كار مي كنند ولي هيچوقت ثروتمند نمي شوند چون پول خود را هدر مي دهند.

پنج اشتباه مردم در مورد هدر دادن پول

همه گاهی اوقات مرتکب اشتباهات مالی می شوند، اما برخی از اشتباهات رایج تر هستند. در این مقاله عمیق، به پنج روش متداول بی توجهی مردم به هدر دادن پول پرداخته مي شود. توصیه هایی در مورد چگونگی دور زدن این تله ها و انتخاب های مالی هوشمندانه تر ارائه می دهیم.

1. زندگی فراتر از امکانات آنها

هزینه های بیش از حد یک موضوع گسترده است که بسیاری از مردم را به سمت ویرانی مالی سوق می دهد. زندگی فراتر از توان فرد می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. از جمله خرید یک خانه بسیار گران قیمت، خرید ماشینی که هزينه را افزایش می دهد. یا هدر دادن مداوم پول در اقلام اختیاری بیش از درآمد فرد. این نوع رفتار اغلب منجر به بدهی فلج کننده می شود و افراد را از دستیابی به ثبات مالی باز می دارد.

چگونه باهوش تر باشیم:

 برای جلوگیری از خطرات مرتبط با زندگی فراتر از توان خود، بودجه ای واقع بینانه تنظیم کنید که درآمد و هزینه های شما را مشخص کند. هنگام تنظیم بودجه خود، هزینه های ضروری مانند مسکن، آب و برق، مواد غذایی و مراقبت های بهداشتی را در اولویت قرار دهید. پس از محاسبه این هزینه های ضروری، وجوه پس انداز و بازپرداخت بدهی را اختصاص دهید. در نهایت، بخشی از درآمد خود را برای مخارج اختیاری تعیین کنید و اطمینان حاصل کنید که با اهداف بلندمدت مالی شما مطابقت دارد.

با پایبندی به بودجه، وضعیت مالی خود را بهتر درک خواهید کرد و تمایل بیشتری به تصمیم گیری مسئولانه خواهید داشت. در مقابل وسوسه زیاده روی در خریدهای زیاد و هدر دادن پول مقاومت کنید. تمرکز خود را روی دستیابی به ثبات مالی حفظ کنید.

براي جلوگيري از هدر دادن پول بايد هوشمندانه دست به انتخاب هاي مالي بزنيد.

2. تکیه بر کارت های اعتباری برای هزینه های روزمره ( اين گزينه فعلا در ايران كاربرد ندارد. براي دوستان خارج كشور يا آينده ايران قرار دادم.)

در حالی که کارت های اعتباری می توانند کمک های مالی ارزشمندی را در شرایط خاص ارائه دهند، اما در صورت سوء استفاده می توانند راه را برای بدهی های غیرقابل مدیریت هموار کنند. بسته به کارت‌های اعتباری برای هزینه‌های معمول ممکن است راحت به نظر برسد. اما این یک عادت دشوار است که ردیابی هزینه‌های شمارا پیچیده می‌کند. اغلب منجر به بدهی با بهره بالا می‌شود.

چگونه باهوش تر باشیم:

به استفاده از کارت اعتباری با احتیاط و استراتژیک برخورد کنید. از آنها برای هزینه های اضطراری یا جمع آوری پاداش در خریدهای برنامه ریزی شده استفاده کنید. مهمتر از همه، برای جلوگیری از هزینه های بهره و حفظ نمره اعتباری سالم، موجودی را به طور کامل هر ماه پرداخت کنید.

در استفاده از کارت‌های اعتباری، محدودیت شدیدی برای میزانی که می‌خواهید خرج کنید تعیین کنید و مطمئن شوید که این مبلغ در حد بودجه شما است. با در نظر گرفتن کارت‌های اعتباری به‌عنوان یک ابزار مالی به جای یک عصا، می‌توانید از دام‌های بدهی و هدر دادن پول دوری کنید. و از مزایای آن بهره ببرید.

3. عدم پس انداز برای بازنشستگی

تعداد نگران کننده ای از مردم از پس انداز برای بازنشستگی غفلت می کنند یا مقدار ناکافی پس انداز می کنند که منجر به اضطراب و مشکلات مالی در سال های آخر زندگی می شود. هر چه زودتر پس انداز را شروع کنید، زمان بیشتری برای رشد پول شما نیاز دارد و دوران بازنشستگی شما راحت تر خواهد بود.

چگونه باهوش تر باشیم:

 در اسرع وقت پس انداز براي بازنشستگي را شروع كنيد. سعی کنید حداقل 15 درصد از درآمد خود را برای بازنشستگی پس انداز کنید و با افزایش درآمد، سهم خود را افزایش دهید.

علاوه بر پس انداز براي  بازنشستگی، گزینه‌های سرمایه‌گذاری دیگری را نیز بررسی کنید که می‌تواند به تکمیل پس‌انداز بازنشستگی شما کمک کند. برای تعیین بهترین استراتژی سرمایه گذاری با توجه به شرایط خود و تحمل ریسک، با یک مشاور مالی مشورت کنید.

4. نادیده گرفتن قدرت سود مرکب

سود مرکب یک نیروی تأثیرگذار است که می تواند به نفع شما یا علیه شما کار کند. متأسفانه، بسیاری از افراد نمی توانند قدرت بهره مرکب را درک کنند و فرصت های جمع آوری ثروت را از دست می دهند. برعکس، دیگران به دلیل وام های با بهره بالا و موجودی کارت اعتباری دچار بدهی می شوند.

چگونه باهوش تر باشیم:

روی محصولات مالی سرمایه گذاری کنید که از قدرت بهره مرکب استفاده می کنند، مانند حساب های پس انداز با بهره بالا، سهام و اوراق قرضه. به طور مرتب سرمایه گذاری های خود را بررسی کنید و در صورت نیاز سبد خود را تنظیم کنید تا مطمئن شوید که بازده خود را به حداکثر می رسانید.

پرداخت بدهی های با بهره بالا را در سریع ترین زمان ممکن اولویت دهید تا کل سود پرداختی در طول زمان به حداقل برسد. روی حذف یک بدهی در یک زمان تمرکز کنید، با بالاترین نرخ بهره شروع کنید، در حالی که حداقل پرداخت ها را برای سایر بدهی های خود حفظ کنید. این روش، که به عنوان “روش بهمنی” شناخته می شود، می تواند پول قابل توجهی را در پرداخت بهره صرفه جویی کند.

مقاله مرتبط: ده درس براي موفقيت مالی شخصی

5. نداشتن صندوق اضطراری

زندگی مملو از اتفاقات غیرمنتظره است و بسیاری فاقد بودجه اضطراری برای پوشش هزینه های پیش بینی نشده هستند. بدون شبکه ایمنی مالی، از دست دادن شغل، فوریت های پزشکی یا تعمیرات فوری خانه می تواند به سرعت منجر به بدهی و فشار مالی شود.

چگونه باهوش تر باشیم:

با کنار گذاشتن مقدار کمی از هر چک حقوق، ساخت یک صندوق اضطراری را شروع کنید. سعی کنید حداقل سه تا شش ماه هزینه های زندگی را جمع آوری کنید تا پس اندازي برای شرایط پیش بینی نشده فراهم کنید. این وجوه را در یک حساب پس انداز با بازده بالا واریز کنید و اطمینان حاصل کنید که پول در صورت نیاز قابل دسترسی است.

ایجاد یک صندوق اضطراری امنیت مالی را در مواقع چالش برانگیز فراهم می کند و آرامش خاطر را به ارمغان می آورد. دانستن اینکه شما دارای یک پشتيبان مالی هستید می تواند به کاهش استرس کمک کند و به شما امکان می دهد در طول بحران تصمیمات آگاهانه تری بگیرید.

نتیجه گيري

شناخت و اجتناب از این دام های مالی رایج می تواند راه را برای مدیریت هوشمندانه پول و آینده مالی مطمئن تر هموار کند. شما می توانید با ایجاد و پایبندی به بودجه، نظارت بر هزینه های خود و اولویت دادن به پس انداز و سرمایه گذاری، از پولی که به سختی به دست آورده اید، بهترین استفاده را ببرید.

دستیابی به ثبات مالی نیازمند نظم، فداکاری و صبر است. با انجام مداوم انتخاب های مالی مسئولانه، به تدریج پایه ای محکم برای موفقیت مالی بلندمدت خواهید ساخت. به یاد داشته باشید که سفر مالی هر فردی منحصر به فرد است و برای درس گرفتن از اشتباهات گذشته و اتخاذ عادات بهتر هرگز دیر نیست. با عزم و پشتکار، می توانید وضعیت مالی خود را متحول کنید و برای آینده ای روشن تر و مطمئن تر تلاش کنید.

مطلب پیشنهادی

وقتي كسي سر شما فرياد مي زند چه كنيد.

وقتی کسی سر ما فریاد می زند چگونه واکنش نشان دهید

گر کسی صدای خود را برای شما بلند کند، احساس ترس، ناراحتی یا عصبانیت کاملا …

مراقبت از خود در دوران شیردهی

11 روش برای تمرین مراقبت از خود در هنگام شیردهی

تغذیه با شیر مادر یا شیردهی فواید مهم بسیاری برای نوزادان و والدین دارد. و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *