رفتارهاي سمي را چطور در خودمان و ديگران تشخيص دهيم.
ويژگي هاي سمي بسياري از افراد به صورت ظريفي ظاهر مي شود.

صفات سمي! چطور اين صفت را در خودمان و ديگران تشخيص بدهيم.

آیا تا به حال با کسی وقت گذرانده اید که به نظر دوستانه می رسید اما پس از رسیدن به خانه شما را دچار احساس ناامنی و خستگی عاطفی کرد؟ اگر چنین است، ممکن است با فردی مواجه شده باشید که دارای صفات سمي است.

تحقيقات اخير نشان می دهد که وجود صفات سمي در محل كار دليل استعفای هاي زيادي هستند و فرهنگ های سمی با رفتارهای سمی افراد شروع می شود.

مقاله مرتبط: تاثير رفتار والدين سمي در بزرگسالي ما

بنابراین دلیل خوبی وجود دارد که به صفات سمي توجه کنید و یاد بگیرید قبل از اینکه شما یا هم تیمی هایتان را به دنبال شغل جدید بفرستند، ویژگی ها را تشخیص دهید.

صفات سمي در واقع اصلاً صفت نیستند.

صفات سمي

اين صفات به عادات، رفتارها و اعمال مستمری اشاره دارد که به دیگران آسیب می رساند. بسیاری از ویژگی های سمی (مانند خود محوری) می توانند زيركانه باشند و ما تشخيص ندهيم چون ما می خواهیم بهترین صفات را در افراد ببینیم. به طور طبیعی، شناسایی افراد سمی در زندگی شما می تواند دشوار باشد.

اما افراد سمی بیشتر از آن چیزی هستند که فکر می کنید. بر اساس تحقيقات چهل و هشت درصد زنان  و مردان از پرخاشگري شريك زندگيشان رنج مي برند و سي و پنج درصد از كارمندان مي گويند که رئیس آنها بزرگترین منبع استرس آنها در محل کار است. البته همه رفتارها آنقدر دراماتیک نیستند. بیایید صفات سمي را که باید در روابط – در محل کار، خانه یا هر شخص دیگری – مراقب آنها باشید، بررسی کنیم.

ما افراد سمی بیشتر از آن چیزی هستند که فکر می کنید. بر اساس تحقيقات چهل و هشت درصد زنان  و مردان از پرخاشگري شريك زندگيشان رنج مي برند و سي و پنج درصد از كارمندان مي گويند که رئیس آنها بزرگترین منبع استرس آنها در محل کار است.
تعداد افراد سمي بيشتر از آن چيزي است كه فكر مي كنيد.

صفات شخصیتی چیست؟

یک صفت شخصیتی مشخصه ای است که بر نحوه تفکر، احساس و عمل شخص تأثیر می گذارد. این بخشی از شخصیت آنهاست.صفات شخصیتی فرد را می سازد. به عنوان مثال، سطح درونگرایی یا برونگرایی یک فرد یک صفت است

معمولاً صفات شخصيتي فرد براي هميشه ثابت می مانند ولي گاهي صفات می توانند در طول زمان به دلیل عواملی زير تغيير كنند:

  • تجربيات فردي
  • سيستم هاي اعتقادي
  • تجربيات بزرگ و مهم زندگي

تفاوت صفت و رفتار

هنگام بحث درباره صفات، باید بین «صفت» و «رفتار» مرزی قائل شویم. صفات اغلب ذاتی هستند. از سوی دیگر، رفتارها اعمالی هستند که ما روی آنها کنترل داریم. به عنوان مثال، سطح “روشنفكر بودن” یک فرد یک صفت است. اما «دروغ گفتن» یک رفتار است.

وقتی مردم در موردصفات سمي صحبت می کنند، معمولاً در مورد  صفات یک فرد صحبت نمی کنند – بلكه  این اصطلاح به رفتار یک فرد اشاره دارد. رفتارها را می توان به عنوان “سالم” یا “ناسالم” توصیف کرد. رفتارهای ناسالم یا سمی عبارتند از:

  • خودخواهي
  • خصومت
  • بازي دادن ساير افراد

بیایید به نمونه های زیادی از صفات سمي نگاهی بیندازیم.

وقتی مردم در مورد صفات سمی صحبت می کنند، معمولاً در مورد  صفات یک فرد صحبت نمی کنند – بلكه  این اصطلاح به رفتار یک فرد اشاره دارد.
صفات سمي افراد ممكن است قابل تغيير باشند.

بيست و پنج مورد از صفات سمي

اگر کسی را دیدید که صندلی را از پنجره پرتاب می کند، ممکن است فکر کنید: “اين فرد ویژگی سمی خشم را دارد.” اما همه ویژگی های شخصیتی سمی به این وضوح آشکار نمی شوند.

صفات سمي بسیاری از افراد به روش های ظریف ظاهر می شود. هنگامی که در یک رابطه با رفتارهای سمی روبرو می شوید، ممکن است بلافاصله آنها را تشخیص ندهید.

بیایید 25 ویژگی و رفتار سمی و علائم هشدار دهنده آنها را مورد بحث قرار دهیم:

1. منفی نگری:

یک فرد منفی گرا ممکن است دنیا را سرد، بی رحمانه و شیطانی ببیند. آنها ممکن است اغلب شکایت کنند، سرگرمی را خراب کنند، یا با اظهار نظرها و اعمال شکست‌خورده، روحیه مردم را تضعیف کنند.

يك فرد منفي نگر جنبه منفي همه چيز را مي بيند. او دنيا را شيطاني مي بيند.
منفي نگري يكي از صفات سمي است كه زندگي بقيه را تلخ مي كند.

2. قضاوت:

فردی که قضاوت کننده است ممکن است موقعیت ها، افراد یا رویدادها را بدون تجربه قضاوت کند. به عنوان مثال، یکی از دوستان ممکن است به شما بگوید که اين کنسرت خسته کننده خواهد بود، در حالي كه او هنوز كنسرت را نديده است!

3. عدم صداقت:

شخصی که بی صداقتی نشان می دهد ممکن است دروغ بگوید یا دیگران را گمراه کند. عمل دروغ گفتن یک انتخاب است. اما تمایل به دروغ گفتن غیر صادقانه است. بسیاری از افراد از عدم صداقت به عنوان مکانیزم مقابله استفاده می کنند.

4. سرسختي و انعطاف ناپذيري:

فردی که سفت و سخت است ممکن است زمانی که همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود، سرسخت، انعطاف ناپذیر یا ناتوان باشد. برای مثال، زمانی که یک رئیس جدید به تیم شما می‌پیوندد و پویایی تیم را تغییر می‌دهد، ممکن است یک کارمند برای سازگاری با مشکل مواجه شود.

مقاله مرتبط: مادر خود شيفته و دخترش

5. بی ادبی:

فردی که رفتار گستاخانه ای از خود نشان می دهد ممکن است بدون آداب و رفتاری صحبت کند یا رفتار کند که اکثر مردم آن را از نظر فرهنگی مناسب تعریف می کنند. برای مثال، ممکن است شخصی بدون گفتن «لطفا» یا «متشکرم» با یک نفر صحبت کند.

پنج صفت سمي بالا را در وجود خودتان و ديگران تشخيص داده ايد؟

6. عدم همدلی با دیگران:

فردی که نسبت به دیگران احساس همدلی ندارد، ممکن است برای درک احساسات و افکار دیگران دچار مشکل شود. برای مثال، رهبری که فاقد همدلی است ممکن است متوجه نشود که یکی از کارمندش به دلیل خستگی در تکمیل کار  مشكل دارد.

مقاله مرتبط:با آدم هاي بداخلاق چطور رفتار كنيم؟

7. بدبینی:

فردی که بدبینی نشان می دهد ممکن است فکر کند که علایق و اهداف باعث ایجاد انگیزه در افراد به ضرر دیگران می شود. به عنوان مثال، یک فرد بدبین ممکن است فرض کند که یک فرد مودب فقط برای یک انعام خوب دوستانه بوده است.

8. بی پروایی:

فردی که بی پروا است ممکن است خطری را که اعمالش متوجه خود یا دیگران می کند در نظر نگیرد. به عنوان مثال، شخصی با بی پروایی ممکن است شما را تشویق به انجام یک فعالیت خطرناک کند.

9. وسواسي:

فردی که وسواسي است ممکن است در موقعیت هایی که جدید هستند، خارج از منطقه راحتی او هستند یا با استانداردهای او مطابقت ندارند، با مشكل دست و پنجه نرم کند. به عنوان مثال، یک غذاخور حساس  و وسواسي ممکن است از خوردن غذایی که برای او پخته اید امتناع کند، زیرا قبلاً یک ماده اصلی را امتحان نکرده است.

10. استدلال گرایی:

فردی که اهل بحث و جدل است ممکن است از شروع مشاجره لذت ببرد. برای مثال، فردی ممکن است به دنبال نقص در ایده یکی از اعضای خانواده باشد و سعی کند آنها را به دعوا بکشاند. همه درگیری ها بد نیستند، اما بحث و جدل بودن می تواند مضر باشد.

گاهي ما بدون آن كه متوجه باشيم رفتارهاي سمي انجام مي دهيم.

11. زود خشمگین:

شخصی که زود عصبانی می شود ممکن است به دلیل محرکی که بیشتر مردم را آزار نمی دهد ناراحت شود. به عنوان مثال، یک همکار ممکن است به سرعت عصبانی شود و برای آرام کردن خود تلاش کند.

12. رئیس:

فردی که رئیس است ممکن است  بخواهد مسئولیت موقعیتی را به عهده بگیرد، خواهان کنترل باشد یا بر دیگران تسلط داشته باشد. به عنوان مثال، یک همکار رئیس ممکن است بخش شما از یک پروژه را مدیریت خرد کند، علیرغم اینکه بر شما اقتدار ندارد. یک همکار رئیس نیز ممکن است رهبری مدیر شما را به چالش بکشد یا آنها را تضعیف کند.

13. خود محوری:

شخصی که خود محوری نشان می دهد ممکن است بر خواسته های خود بیش از نیازهای شخص دیگر تمرکز کند. به عنوان مثال، یک دوست خود محور ممکن است از دلداری دوست دیگر خودداری کند، زیرا او ترجیح می دهد کار دیگری انجام دهد.

14. تکبر:

فردی که تکبر نشان می دهد ممکن است فکر کند که از دیگران باهوش تر و مهم تر است. به این ترتیب، آنها ممکن است با دیگران رفتاری بی ادبانه یا تحقیرآمیز داشته باشند. به عنوان مثال، یک کارمند متکبر و خودخواه ممکن است از گوش دادن به عقاید دیگران امتناع کند و حاضر به همکاری نباشد.

15. حریص:

شخصی که حریص است ممکن است بیش از آنچه نیاز دارد به ضرر دیگران برداشت کند. برای مثال، دوستی با حرص ممکن است تکه‌ای از کیکی را که برای دوستی که بریدن کیک را از دست داده ذخیره کرده‌اید، بخورد.

خساست و بي فكري هم از صفات سمي است.

16. خسیس:

شخص بخیل ممکن است از تقسیم وقت، دارایی یا پول خود امتناع کند. آنها این کار را انجام می دهند. به عنوان مثال، یکی از اعضای خانواده خسیس ممکن است از پرداخت بخشی از قبض رستوران خودداری کند.

17. موذي:

فردی که موذي است ممکن است اعمال و سخنان خود را برای منافع شخصی از دیگران پنهان کند. به عنوان مثال، یک همکار ممکن است با غفلت از ارائه یک دستورالعمل مهم از مدیرتان، کار شما را خراب کند.

18. بی فکری:

فردی که بی فکر است ممکن است در نظر نگیرد که اعمال یا گفتارش چه تاثیری بر دیگران دارد. برای مثال، یکی از اعضای خانواده ممکن است رازی را که شما محرمانه با آنها در میان گذاشته اید، به خانواده بزرگ شما بگوید.

19. اخلالگر:

شخصی که مزاحم است ممکن است برای منافع شخصی صحبت کند یا حرف دیگران را قطع کند. به عنوان مثال، یک کارمند ممکن است موسیقی را با صدای بلند در دفتر پخش کند.

20. اجتناب از تعارض:

فردی که با اجتناب از تعارض دست و پنجه نرم می کند، ممکن است در صحبت کردن با دیگران مشکل داشته باشد زیرا می ترسد مردم را ناراحت کند. به عنوان مثال، دوستی که از تعارض اجتناب می کند، ممکن است به دوست دیگری اجازه دهد به خاطر ترس از مشاجره به او توهین کند.

عجول بودن و تنبلي هم از صفات سمي است.

21. تکانشگری:

فردی که تکانشگر است ممکن است بر اساس احساسات تصمیمات عجولانه بگیرد. به عنوان مثال، یک دوست تکانشی ممکن است پول زیادی خرج کند زیرا مهارت های تنظیم هیجانی ندارد.

22. تنبلی:

فردی که تنبل است ممکن است برای به پایان رساندن وظایف خود با مشکل مواجه شود، زیرا فاقد الهام و انگیزه است. به عنوان مثال، یک کارمند ممکن است از انجام وظایف خود اجتناب کند زیرا نمی خواهد كار كند.

23. بی تفاوت: فرد مبتلا به بی علاقگی ممکن است برای اهمیت دادن به چیزها، اهداف یا افراد تلاش کند. به عنوان مثال، یک مدیر بی تفاوت ممکن است به دلیل عدم سرمایه گذاری روی رابطه خود با شما  نتواندکار کند.

24. فقدان خودآگاهی:

فردی که فاقد خودآگاهی است، ممکن است برای تأمل در افکار، اعمال و گفتار خود دچار مشکل شود. به عنوان مثال، یک دوست سمی که خودآگاه نیست، ممکن است نفهمد که چرا به هدفی نرسیده است، علیرغم اینکه تلاش های خود را خراب می کند.

25. مطلق گرایی:

فرد مبتلا به مطلق گرایی ممکن است موقعیت ها، افراد یا جهان را از طریق یک باینری مانند “خوب یا بد” ببیند. به عنوان مثال، یک دوست مطلقه ممکن است دوست دیگری را بد بداند زیرا با وجود عذرخواهی دوستش او را ناراحت کرده است.

هنگام بحث در مورد نمونه های رایج صفات سمي، باید دو نکته مهم را به خاطر بسپارید.

اول، برخی از رفتارها می توانند در سناریوهای خاصی به طور مثبت ظاهر شوند. اما این آنها را مثبت نمی کند. به عنوان مثال، یک فرد رئیس ماب، ممکن است کار باکیفیتی تولید کند که همکاران و روسای خود را تحت تاثیر قرار دهد. اما ریاست مآبي می تواند باعث شود که فرد احساس استرس کند و روابط سالم را از بین ببرد.

دوم، رفتارهای ما ما را به عنوان انسان تعریف نمی کند. به عنوان مثال،  نبايد فكر كنيم یک فرد ذاتا  منفی یا سخت گير است بلكه درعوض، ممکن است فردی دارای ویژگی سمی منفی نگری یا سختگيري باشد. ما می توانیم ویژگی های سمی خود را از طریق درون نگری و تفکر تغییر دهیم. ما همچنین می توانیم با کار بر روی سلامت روان خود آنها را تغییر دهیم.

نشانه هايي که مي گويد شما در یک موقعیت مسموم با فرد سمي هستيد.

اکثر مردم در برخی مواقع با فردی با صفات سمي روبرو می شوند. در اینجا پنج پرچم قرمز وجود دارد که ممکن است لازم باشد به آنها توجه کنید.

1.آنها شما را بازي مي دهند یا به شما دروغ می گویند

ممکن است فردی با ویژگی های سمی رفتار خود را با دروغ گفتن به شما یا بازي دادن شما بپوشاند. بازي دادن فرد مقابل نوعی دستکاری احساسات او است که در آن فرد بازي دهنده سعی می کند شما را وادار کند که نسخه او را از رویدادها زیر سوال نبريد و چيزهايي كه او مي گويد را بپذيريد.

 وقتي فردي مي خواهد احساسات شما را دستكاري كند وباعث شود که شما نسبت به احساسات خود مطمئن نباشید یا در مورد دريافت خود اطمينان نداشته باشيد، شما او را خواهيد شناخت. متوجه خواهید شد که می‌خواهد شما را تحت فشار قرار دهد. با این حال، بین کسی که با شما مخالف است و شما را بازي مي دهد، تفاوت وجود دارد.

2.آنها به درستی عذرخواهی نمی کنند

ممکن است فردی با ویژگی‌های سمی از مسئولیت رفتار خود با عذرخواهی اجتناب کند. مثلاً ممکن است بگویند: «متاسفم که چنین احساسی دارید» یا «متاسفم، اما..

اگر کسی یکی از این عذرخواهی ها را برای شما به کار برد، می توانید ارتباط خود را با او قطع كنيد. مردم همیشه آگاه نیستند که همدلی یا شفقت را تمرین نمی کنند.

افراد سمي مي گويند معذرت مي خواهم اما...
اگر كسي با شما چنين رفتاري كرد مي توانيد با او قطع ارتباط كنيد.
افراد سمي هيچوقت به درستي عذرخواهي نمي كنند.

3.آنها نمی دانند رفتارشان چه احساسی را در دیگران ایجاد می کند

کسی که دارای ویژگی های سمی است ممکن است متوجه نباشد یا اهمیتی ندهد که اگر هوش هیجانی نداشته باشد، اعمالش بر دیگران تأثیر منفی می گذارد.

اگر کسی نمی داند که اعمالش به دیگران آسیب می رساند، سعی کنید با او مشکل را حل کنید. اگر آنها از گوش دادن امتناع می ورزند، ممکن است لازم باشد حد و مرزی تعیین کنید یا وقت خود را با آنها سپری نکنید.

4.آنها فکر می کنند که برتر از دیگران هستند

ممکن است فردی با ویژگی های سمی خود را مهم تر از دیگران بداند. آنها ممکن است خواسته های خود را بر نیاز دیگران به امنیت و رفاه مقدم قرار دهند.

این نگرش خود را به طرق مختلف نشان می دهد، مانند:

رفتار دو چهره (رفتار متفاوت پشت سر افراد نسبت به صورتشان)

اولویت دادن به خواسته های خود بر نیازهای دیگران

سوء استفاده از قدرت

بد صحبت کردن در مورد کسانی که با آنها مخالف هستند یا آنها را فریاد می زنند

کسی که معتقد است برتر است، ممکن است صداقت را در اولویت قرار ندهد.

5.آنها خود را قربانی رفتار خود می بینند.

ممکن است فردی با ویژگی های سمی ذهنیت ثابتی در مورد رفتار خود داشته باشد. یک طرز فکر ثابت می گوید: “من نمی توانم تغییر کنم.” در مقابل، یک طرز فکر رشد كرده می گوید: “من می توانم رفتارم را با سخت کوشی و احساس قوی از خود تغییر دهم.” اگر شخصی فقط خود را قربانی زندگی خود بداند، احتمالاً مسئولیت رفتار خود را نپذیرفته است. و آنها آماده تغییر آن نیستند.

افسانه ها در مورد صفات سمی

بیایید پنج افسانه در مورد ویژگی های شخصیتی سمی را بررسی کنیم.

1. افراد نمی توانند ویژگی های شخصیتی سمی خود را تغییر دهند

به راحتی می توان فرض کرد که الگوهای رفتاری منفی دائمی هستند. اما این درست نیست شخصیت ما روان است و با یادگیری، رشد و تجربه چیزهای جدید تغییر می کند.

اکثر افراد می توانند ویژگی های سمی خود را تغییر دهند اگر: برای شناسایی آنها کار کنند. تاثیر آنها را درک کنند. آگاهانه رفتارهای سمی را متوقف کنند.

2. شما می توانید صفات سمی دیگران را اصلاح کنید

متأسفانه، هیچ کس (حتی درمانگران یا مربیان زندگی) نمی تواند ویژگی های سمی شخص دیگری را اصلاح کند اگر فرد دارای ویژگی های سمی نمی خواهد تغییر کند.

رفع صفات سمی به خودآگاهی، درون نگري، تمايل به رشد به عنوان يك شخص نياز دارد. در حالی که می توانید از طریق پرداختن به ویژگی های سمی از شخصی حمایت کنید، نمی توانید رفتار او را کنترل یا اصلاح کنید.

3. افراد دارای ویژگی های سمی می دانند که آنها را دارند

طبیعی است که تصور کنیم رفتار بد کسی یک انتخاب آگاهانه است. اما بسیاری از افرادی که دارای ویژگی‌های سمی هستند، نمی‌دانند که رفتارشان بر دیگران تأثیر می‌گذارد.

ممکن است صفات سمی داشته باشید که درباره آن بی اطلاع باشید. برخی از صفات سمی، مانند مطلق گرایی، به صورت نامحسوس ظاهر می شوند. ممکن است متوجه نشوید که چیزها را خوب یا بد می بینید، مگر اینکه چیزی را تجربه کنید که شما را وادار به تفکر در ذهنیت خود کند.

4. فردی که دارای صفات سمی است ذاتاً فردی بد است

در حالی که ویژگی‌های سمی یا منفی یک فرد ممکن است به دیگران آسیب برساند، اما از شخص ذاتاً بدی با نیات شیطانی تبدیل نمی‌شود. همه ما با تجربه چیزهای جدید در حال یادگیری و رشد هستیم. شما می توانید یک فرد خوب با ویژگی های سمی باشید. در واقع، هر کس هر از گاهی رفتار منفی از خود نشان می دهد.

بسیاری از مردم نیز صفات سمی را به عنوان مکانیزم مقابله با آن ایجاد می کنند. به عنوان مثال، بسیاری از افراد در مورد زندگی خود دروغ می گویند تا از قضاوت دیگران محافظت کنند.

5. صفات سمی برخی را «مدعي» یا «سرسخت» می کند.

برخی از رفتارهای منفی در زندگی شخصی یا شغلی به خوبی به افراد کمک می کند. اما این ویژگی سمی را مثبت نمی کند.

یک مدیر رئیس، گستاخ یا سفت و سخت ممکن است کارکنان خود را وادار کند تا کار عالی ارائه دهند. اما این ویژگی‌های سمی با ایجاد یک محیط کاری ناسالم و سمی بر دیگران تأثیر منفی می‌گذارد. بسیاری از افرادی که دارای ویژگی های رهبری سمی هستند، رفتار خود را با نامیدن خود به عنوان “مدعي” یا “سرسخت” توجیه می کنند. اما می توان بدون آسیب رساندن به دیگران، قاطع و سرسخت باشید.

نحوه برخورد با ویژگی های شخصیتی سمی در یک رابطه و در محل کار

از آنجایی که همیشه نمی توانید فردی را که دارای یک ویژگی سمی است از زندگی خود حذف کنید، در اینجا پنج نکته وجود دارد که به شما در مقابله با آنها کمک می کند.

1. درک کنید که رفتار او به شما مربوط نیست

وقتی رفتار شخص دیگری باعث می شود احساس ناامنی یا غمگینی کنید، ممکن است وسوسه شوید که خودتان را سرزنش کنید.

خودتان را سرزنش نکنيد. ویژگی های سمی دیگران منعکس کننده مبارزات و ناامنی های آنهاست نه شما. شما فقط می توانید اعمال، عزت نفس و آمادگی ذهنی خود را کنترل کنید. فقط مراقب باشيد كه رفتار سمي اين افراد را براي خودتان توجيح و عادي سازي نكنيد.

2. سعی کنید واکنش نشان ندهید

اگر کسی با شما بد رفتار کند، واکنش با عصبانیت، پرخاشگری یا آزردگی ممکن است وضعیت را بدتر کند. در عوض، با نفس های عمیق شروع کنید. سپس در صورت امکان وضعیت را ترک کنید و مراقبت از خود را تمرین کنید.

بسته به رفتار، می توانید از ترفند خاکستری كردن نیز استفاده کنید. وقتی کسی را خاکستری می‌کنید، نسبت به او از نظر عاطفی بی‌تفاوت رفتار می‌کنید تا تعامل آن شخص با شما سخت‌تر شود.

3. تعیین حد و مرز

تعیین حد و مرز با کسی می تواند تأثیر رفتار او را بر شما کاهش دهد. هر مرزی باید نتیجه ای داشته باشد.

به عنوان مثال، “اگر همکارم در مورد ظاهر من اظهار نظر منفعلانه-پرخاشگرانه کند، بعداً با آنها صحبت خواهم کرد.”

4. در مورد چگونگی تأثیر این صفت سمی روی شما صادق باشید

همانطور که اشاره کردیم، بسیاری از مردم متوجه نمی شوند که دارای ویژگی های سمی هستند. بنابراین، گفتن به کسی که اعمالش به رفاه عاطفی شما آسیب رسانده است، ممکن است به او کمک کند تا بفهمد که باید تغییر کند.

ممکن است بخواهید این الگو را برای شروع مکالمه امتحان کنید:

“زمانی که شما اين (كار) را انجام می دهید یا اين (حرف) را می گویید، من(نوع احساس مثلا خشم، غم و…) احساس می کنم. می فهمم که شما قصد ندارید من احساس (نوع احساس مثلا خشم ، غم و …) کنم، اما دوست دارم  سعی کنید از انجام اين (كار) دست بردارید.”

گاهی اوقات، یک مکالمه صادقانه می تواند به کسی کمک کند تا یک رابطه سمی را تغییر دهد.

5. از دیگران کمک بگیرید

ویژگی های سمی یک فرد می تواند به رفاه اجتماعی گروه دوستان، واحد خانواده یا تیم شما آسیب برساند. به طور طبیعی، ممکن است نیاز داشته باشید که از دیگران كمك بگيريد. به این ترتیب، می توانید با یکدیگر همکاری کنید تا به رفتار فرد نزدیک شوید و رابطه بهتری ایجاد کنید.

اگر فردی در محل کار بد رفتار می کند، ممکن است لازم باشد رفتار سمی او را به مافوق یا منابع انسانی گزارش دهید.

نتيجه گيري

هنگامی که متوجه شدید ویژگی های سمی چگونه به نظر می رسند، تشخیص آنها در روابط حرفه ای و شخصی شما آسان تر خواهد بود.

وقتی فرد دیگری دارای صفات سمی باشد، می تواند به شما صدمه بزند. اما به یاد داشته باشید: رفتار شخص دیگری بازتابی از شما نیست و شما مسئول اصلاح آن نیستید. افراد با ویژگی های شخصیتی سمی تنها کسانی هستند که می توانند مسئولیت اعمال و تغییر خود را بر عهده بگیرند.

مطلب پیشنهادی

هزينه پنهان سفر با هواپيما

تمام هزینه های پنهان پرواز و نحوه اجتناب از آنها

وقتی نوبت به رزرو پرواز می رسد، هزینه پروازی که در ابتدا می بینید، همیشه …

نكاتي براي سفر تنهايي

7 نکته برای اولین بار سفر به تنهایی

اگر شما مانند من هستید (یک نگران مزمن و بیش از حد فکر می کنید)، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *