انواع سوء استفاده در یک رابطه
سوء استفاده در یک رابطه به اشكال مختلف عزت نفس شما را از بين مي برد و اگر از اين نوع رفتار جلوگيري نكنيد دچار افسردگي و بيماري هاي رواني خواهيد شد.

8 نوع مختلف سوء استفاده در یک رابطه

سوء استفاده از هر شکلی شما را از درون به بیرون می خورد. عزت نفس شما را از بین می برد و شما را از زندگی جدا می کند. لازم نیست پنهان شوید و درمان ممکن است. با درک 8 نوع سوء استفاده در یک رابطه شروع می شود. فقط فیزیکی نیست

سوء استفاده در یک رابطه چیست؟

تعیین دقیق این سوال که چه چیزی در یک رابطه مورد سوء استفاده قرار می گیرد، دشوار است. بیشتر مردم به آزار فیزیکی فکر می کنند، اما انواع دیگری از آزار و اذیت وجود دارد که افراد می توانند به یکدیگر تحمیل کنند. در اصل، سوء استفاده هر عمل یا رفتاری است که باعث آسیب یا ناراحتی روانی شود.

همانطور که مشاور الیزابت مک کورمیک در مقاله خود درباره چیستی سوء استفاده توضیح می دهد، انواع فرعی نیز وجود دارد. به عنوان مثال، فرد گاهی ممکن است مورد آزار فیزیکی قرار گیرد. از طرف دیگر، شما همچنین می توانید تحت آزار عاطفی احساس گناه و ناممکنی داشته باشید.

شما براي احساس خوشبختي بايد انواع سوء استفاده در یک رابطه را بشناسيد.

8 نوع مختلف سوء استفاده در یک رابطه

روابط سمي، در نهایت منجر به مشکلات روانی مانند افسردگی می شود. قربانیان اغلب نسبت به آزارهای مکرر حساس می شوند و احساس شرم و گناه می کنند. با این وجود، اگر ذهن تان به شما می‌گوید چیزی اشتباه است، پس درست است.

ابتدا باید با مرور توضیحات زیر در مورد انواع سوء استفاده، درک کنید که سوء استفاده در یک رابطه چیست. همانطور که به سرعت خواهید دید، چیزی فراتر از یک رابطه آزاردهنده فیزیکی است.

1. سوء استفاده عاطفی

روابط توهین آمیز همیشه با خشونت فیزیکی شروع نمی شود. در عوض، انواع رفتار نادرست در یک رابطه می‌تواند با نشانه‌های ظریف‌تری شروع شود، به‌ویژه آن‌هایی که در جهت احساسات هستند. اینها می توانند به سادگی نادیده گرفتن شما یا کوچک شمردن احساسات شما باشند.

به طور خاص تر، همسر آزاری اغلب شامل یک مرد مسلط می شود. البته، زنان ممکن است بدرفتار باشند، اما برخی از مردان سنتی نیاز به محافظت را بیش از حد انجام می دهند.

همانطور که دکتر کلر مورفی در مقاله خود در مورد محافظت بیش از حد توضیح می دهد، جلوگیری از انجام کارها یا رفتار با شما مانند یک دارایی نیز در زیر انواع رفتار نادرست در یک رابطه ذکر شده است.

در اشکال عاطفی رفتار نادرست در یک رابطه، می توانید دستکاری، سرزنش، منفعل-تهاجمی و شرمساری را نیز پیدا کنید. علاوه بر این، شما رفتار کنترلی و همچنین انتقاد کردن یا حتی جداسازی خود از دوستان و خانواده دارید.

این فهرست کامل نیست زیرا هر عمل کلامی یا رفتاری که باعث ایجاد احساس شرم، گناه یا ترس در شما شود، سوء استفاده عاطفی است.

2. سوء استفاده جنسی

مردم اغلب سوء استفاده جنسی در روابط را در کنار آزار فیزیکی بدیهی می دانند. اگرچه، CDC اکنون به خشونت شریک صمیمی اشاره می کند تا تمام انواع فرعی سوء استفاده جنسی را پوشش دهد.

CDC نشان می دهد که از هر 4 زن 1 نفر و از هر 10 مرد 1 نفر حداقل یک بار در زندگی خود قربانی شده اند.

3. آزار جسمی

آزار فیزیکی در یک رابطه می تواند شامل ضربه زدن یا هل دادن و همچنین پرتاب اشیا باشد. از بین اشکال رفتار نادرست در یک رابطه، این بیشترین احتمال دارد که منجر به افسردگی، اضطراب و حتی PTSD شود. همچنین معمولاً می توانید آن را به سوء مصرف مواد، هم برای قربانی و هم برای فرد سوء مصرف کننده، مرتبط کنید.

همانطور که این مقاله Rehabspot توضیح می دهد، قربانیان و سوء استفاده کنندگان 11 برابر بیشتر درگیر خشونت در روزهای مصرف مواد هستند. اگر در نظر داشته باشید که مردم برای بی حس کردن درد جسمی و احساسی به مواد روی می آورند، منطقی است.

سایر نمونه های سوء استفاده فیزیکی کمتر شناخته شده شامل تغذیه اجباری، خفگی، مهار و رانندگی خطرناک است. اساساً هر چیزی که می تواند از نظر جسمی به شما آسیب برساند یا زندگی شما را به خطر بیندازد، بخشی از انواع آزار فیزیکی در یک رابطه است.

4. سوء استفاده فکری

همه ما نیازها و مرزهایی داریم که به ما کمک می کند تا به عنوان انسان های سالم و پایه ای عمل کنیم. مرزهای فکری اغلب نادیده گرفته می شوند، به خصوص در رابطه ای که ممکن است خطوط تار شوند. با این وجود، هر کس حق دارد افکار یا عقاید خود را داشته باشد.

مهم نیست که چه اعتقاداتی دارید، تا زمانی که به کسی صدمه نزنید، آزاد هستید که آنها را نگه دارید. در غیر این صورت، شما به سادگی عزت نفس خود را از بین می برید.

انواع مختلف سوء استفاده تحت موضوع فکری نیز می تواند وارد دنیای دیجیتال شود. به عنوان مثال، همسرتان می‌تواند با حمله عمومی به عقاید شما، شما را تحقیر کند.

این نوع همسر آزاری بسیار نزدیک به آزار عاطفی است. صرف نظر از این، مهم است که به یاد داشته باشید که حق دارید باورهای خود را در مورد چگونگی زندگی کردن داشته باشید. و این مرزها بخشی از آن است.

5. سوء استفاده مادی و مالی

به گفته شبکه ملی ایالات متحده برای پایان دادن به خشونت خانگی، 99 درصد از روابط توهین آمیز شامل سوء استفاده مالی است. باز هم، از نظر انواع رفتار نادرست در یک رابطه، این یکی می تواند به تدریج وارد شود.

همه چیز بی‌گناه با پیشنهاد سوءاستفاده‌گر برای کمک به حل مسائل مالی شروع می‌شود تا شما نگران نباشید. این به سرعت تشدید می‌شود و شما متوجه می‌شوید که از به اصطلاح حساب‌های مشترک و بدون دسترسی به وجوه منع شده‌اید. در اصل، فرد مقابل کنترل کامل دارد.

به همین ترتیب، با سوء استفاده مادی، اگر همسرتان دارایی شما را تخریب یا سرقت کند، به همان اندازه مورد تجاوز قرار می‌گیرید. یک ماشین یک مثال بارز است زیرا زمانی که نابود شود، منزوی می شوید. از نظر انواع سوء استفاده در یک رابطه، این نقش مهمی در از بین بردن عزت نفس شما دارد.

6. آزار روانی

انواع سوء استفاده در یک رابطه متفاوت است. این تقریباً مهم نیست. برعکس، سوال کلیدی این است که «سوءاستفاده در یک رابطه چیست؟». برای پاسخ به آن، به سادگی هر عمل یا رفتاری را که می تواند به سلامت جسمی یا روانی شما آسیب برساند، مشاهده کنید.

در حالی که به وضوح ذهن و احساسات ما به هم مرتبط هستند، تفاوت وجود دارد. سوء استفاده ذهنی بیشتر بر روی تأثیرگذاری بر فرآیندهای فکری شما متمرکز است تا صرفاً بر احساسات شما. بنابراین، در جایی که سوء استفاده عاطفی عزت نفس شما را تضعیف می کند، سوء استفاده ذهنی بر حس واقعیت شما تأثیر می گذارد.

بدرفتاري جنسی در روابط نیز می تواند با هر دو نوع سوء استفاده ذهنی و عاطفی در یک رابطه همپوشانی داشته باشد. به عنوان مثال، وادار کردن شخصی به انجام اعمال جنسی که او را تحقیر می کند نیز نوعی سوء استفاده ذهنی است.

به طور مشابه، رابطه جنسی می تواند به عنوان راهی برای کنترل احساسات دیگران مانند ایجاد احساس زشت یا ناخواسته در افراد استفاده شود. یک بار دیگر، آزارگر قربانی را آزار داده است.

7. سوء استفاده فرهنگی

متأسفانه، فرهنگ یک نفر نیز می تواند علیه آنها برای ایجاد آسیب استفاده شود. در حالی که این با انواع دیگر سوء استفاده در یک رابطه همپوشانی دارد و اغلب کمتر در مورد آن صحبت می شود، به همان اندازه مضر است. همچنین می‌تواند در دنیای دیجیتالی که مردم اغلب به یکدیگر حمله می‌کنند، ظاهر شود.

نشانه های سوء استفاده فرهنگی مشابه انواع دیگربدرفتاري در یک رابطه است. هنگامی که هسته اصلی فردی مورد حمله قرار می گیرد، همچنین می تواند منجر به افسردگی و اضطراب شود. افراد می توانند به سرعت گوشه گیر شوند، به خصوص اگر آزار جسمی هم باشد و بخواهند زخم ها را پنهان کنند.

نمونه های معمولی این است که مردم را از جامعه خود منزوی کنند، سنت های آنها را انکار کنند یا از عملکرد آنها انتقاد کنند. هدف نهایی آسیب رساندن به قربانی است.

8. سوء استفاده تبعیض آمیز

اگر شریک زندگی شما به دلیل ناتوانی یا جنسیت شما رفتار بدی با شما دارد، ممکن است با سوء استفاده تبعیض آمیز مواجه شوید. در این مورد، مثال‌های آزار فیزیکی می‌تواند مانع از دسترسی شما به صندلی چرخدار شود.

سایر انواع مختلف سوء استفاده در این دسته می تواند به تمسخر جنسیت شما در رسانه های اجتماعی باشد. آنها حتی ممکن است سن شما را وارد آن کنند.

دستورالعمل هایی برای هنگام مواجهه با سوء استفاده

صرف نظر از انواع سوء استفاده در رابطه ای که با آن روبرو هستید، تنها نیستید و کمک در دسترس است. ترک همیشه بدون داشتن یک برنامه، گزینه آسان یا مطمئنی نیست. بنابراین، در اولین قدم تا حد امکان خود را آموزش دهید.

همچنین می توانید با گروه های پشتیبانی آنلاین یا درمانگرانی که به طور خاص با آزار فیزیکی در یک رابطه سروکار دارند تماس بگیرید. آنها به شما کمک می‌کنند الگوهای رابطه‌ی توهین‌آمیز را ببینید و داستان شما را تأیید می‌کنند. هیچ چیز بدتر از این نیست که در این لحظات سخت به خودتان شک کنید.

از نظر برخورد با متجاوز خود، هرگز درگیر نشوید و اظهارات را به حداقل برسانید. ایده این است که از افزودن سوخت به احساسات آنها اجتناب کنند. این بدان معناست که پاسخ ندهید و سعی نکنید با آنها استدلال کنید. به سادگی بگویید که می توانید بعداً صحبت کنید و سپس دور شوید.

اگر در یک رابطه آزاردهنده فیزیکی هستید، سعی کنید در اسرع وقت به یک مکان امن بروید. سعی کنید در صورت امکان با دوستان و خانواده تماس بگیرید یا خود را به یک گروه پشتیبانی محلی برسانید. حتی اگر به امور مالی خود دسترسی ندارید، آن گروه های پشتیبانی می توانند به شما کمک کنند تا خودتان را آزاد کنید.

مقاله مرتبط: سوالات جنسی که باید قبل از اولين رابطه جنسی از شریک زندگی خود بپرسید

توصیه های نهایی برای مقابله

بنابراین، سوء استفاده در یک رابطه چیست؟ این به طور کلی هر چیزی است که می تواند از نظر جسمی، ذهنی یا عاطفی به شما آسیب برساند. هیچ کس نباید از دست دیگران رنج بکشد. خود آنها ممکن است روزی روزگاری قربانی شده باشند، اما هیچ چیز بهانه ای برای روی آوردن به دیگران نیست.

الگوهای روابط توهین آمیز به ندرت پایان می یابند و هرگز بدون کمک به پایان نمی رسند. این وسوسه انگیز است که به خود بگوییم وقتی با انواع مختلف رفتار نادرست در یک رابطه روبرو شویم، همه چیز تغییر خواهد کرد. با این وجود، تنها راه کمک به خود کمک گرفتن است.

با یک درمانگر یا گروه حمایتی، می توانید شفا و بهبودی پیدا کنید. می توانید افرادی را پیدا کنید که با آنها صحبت کنید که تجربه سوء استفاده از آنها را داشته اند. قدرتی در جامعه وجود دارد که شما را دوباره بیدار می کند تا زندگی ای را که شایسته آن هستید، بدون آسیب پیدا کنید.

مطلب پیشنهادی

هزينه پنهان سفر با هواپيما

تمام هزینه های پنهان پرواز و نحوه اجتناب از آنها

وقتی نوبت به رزرو پرواز می رسد، هزینه پروازی که در ابتدا می بینید، همیشه …

نكاتي براي سفر تنهايي

7 نکته برای اولین بار سفر به تنهایی

اگر شما مانند من هستید (یک نگران مزمن و بیش از حد فکر می کنید)، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *