تفاوت عشق و دوست داشتن
عشق و دوست داشتن گاهي به جاي هم به كار مي روند ولي در عمل دو احساس كاملا متفاوت هستند

25 تفاوت عشق و دوست داشتن

اصطلاحات دوست داشتن و عشق معمولاً به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما این دو اصطلاح متفاوت هستند. البته، هنگام تفسیر احساسات شما برای کسی، ممکن است مناطق خاکستری وجود داشته باشد، اما ضروری است که بدانید کجا ایستاده اید.

پس چگونه هر دو اصطلاح را متمایز می کنید؟ اگر معنی هر دو اصطلاح را بدانید درک درستی از دوست داشتن در مقابل عشق دشوار نیست.

من تو را دوست دارم یعنی چه؟

علاقه به کسی صرفاً مستلزم جذب او در سطح فیزیکی یا سطحی است. دوست داشتن کسی به لذت خلاصه می شود. چه چیزی می توانند به شما پیشنهاد دهند، چه احساسی در شما ایجاد می کنند و غیره؟

وقتی کسی را دوست دارید، دقیقاً به او مربوط نمی شود، همانطور که به شما مربوط می شود. وقتی به كسي علاقه داريد، شما در اولویت قرار دارید. بنابراین شما بیشتر بر نحوه رفتار و مراقبت آنها از شما متمرکز هستید.

دوستت دارم یعنی چی؟

عشق دقیقا چیست و چرا استنباط این کلمه اینقدر سخت است؟ دانشمندان در طول سال ها تحقیقات مختلفی را برای تشریح معنای این کلمه انجام داده اند. حتی مؤسسه ملی بهداشت نیز در حال انجام 18 آزمایش برای کشف معنای عشق است.

پس عشق یعنی چی؟ عشق صرفاً یک احساس قوی از احساسات برای شخص دیگر یا یک احساس شدید محبت عمیق است. این توانایی احساس مثبت نسبت به دیگری است.

وقتی کسی را دوست دارید، بهترین نفع او را در دل دارید. دوست داشتن یک نفر به سادگی پذیرفتن او به همان شکلی است که هست. شما علاقه مند به ایجاد یک تعهد واقعی با آنها و ایجاد ارتباط با آنها هستید.

دوست داشتن در مقابل عشق: 25 تفاوت بین عاشقتم و دوستت دارم

درک تفاوت بین دوست داشتن و عشق دشوار است زیرا هر مفهومی شامل داشتن احساسات نسبت به شخص دیگری است. با این حال، این مفاهیم متفاوت است و برای رمزگشایی از احساسی که دارید، باید تفاوت بین دوست داشتن و عشق را بدانید.

به خواندن ادامه دهید تا تفاوت عشق و دوست داشتن بفهمید. صرف نظر از احساساتی که نسبت به کسی دارید، این مقاله به شما می گوید که کجا ایستاده اید، دوست داشتن است یا عشق؟

عشق و دوست داشتن با هم فرق دارند.

1. شامل جاذبه فیزیکی است

دوست داشتن کسی شامل جاذبه فیزیکی است. وقتی کسی شما را دوست دارد، از ظاهر فیزیکی شما فراتر نمی رود. آنها جذب رنگ چشمان یا بدن شما می شوند. اما عشق فراتر از جاذبه فیزیکی است. کسی که عاشق شماست به روح شما نیز جذب می شود.

عشق: فراتر از جاذبه فیزیکی است

عشق عمیق است و شامل چیزهای کوچک نیز می شود. به عنوان مثال، شریک زندگی شما عاشق خنده و اخلاق کاری شما و حتی داشتن شما در کنار شما خواهد بود.

آنها شما را به خاطر آنچه هستید و نه تنها به خاطر ظاهر شما دوست دارند.

2. دوست داشتن: فراموش كردن آن شخص آسان است

وقتی از کسی خوشت می‌آید، نبود او در زندگی شما تفاوت چندانی ایجاد نمی کند. حتی ممکن است هفته ها پس از جدایی شروع به قرار ملاقات با فرد جديد کنید. این بدان معنا نیست که آنها برای شما هیچ معنایی ندارند.  بلکه به این معنی است که احساسات آنها نسبت به شما سطحی بوده است.

عشق: ادامه دادن سخت است

از طرف دیگر، فراموش کردن آنها و ادامه دادن زمانی که عاشق كسي هستنيد دشوار است. هر چیز کوچکی شما را به یاد آنها می اندازد و آن شخص همیشه برای شما خاص خواهد بود. این نشانه جذابیت عمیق است.

3. دوست داشتن: همه چیز در مورد صمیمیت جنسی است

دوست داشتن کسی عمدتاً شامل جذب فیزیکی به آن شخص است. همه چیز در مورد صمیمیت جنسی و عشق جنسی است.

عشق: گذراندن وقت با شما کافی است

بودن در حضور شما و گذراندن اوقات با کیفیت با عشق کافی است. آنها صرف نظر از اینکه برنامه شان چقدر شلوغ است برای شما وقت می گذارند. این یکی از تفاوت های اصلی بین دوست داشتن و عاشق کسی است.

4. دوست داشتن: آن شخص منبع شادی شماست

وقتی کسی را دوست دارید، تلاشی که برای خوشحال کردن او انجام می دهید محدود است. در عوض، آنها منبع شادی شما هستند. شما برای خنداندن آنها تلاش نمی کنید. بلکه خوشحال هستید که مرکز جذب هستید.

عشق: شما منبع شادی آنها هستید

وقتی عاشق كسي هستيد، نور کانون از شما به سمت او تغییر می کند. شما می خواهید آنها را با هزینه خود خوشحال کنید. بنابراین هدف شما این است که بدون در نظر گرفتن هزینه، لبخندی بر لبان آنها بیاورید.

5. دوست داشتن: همه چیز در مورد کمال است

جذابیت شما برای کسی که دوستش دارید احتمالاً به این دلیل است که فکر می کنید او عالی است. شما این تصویر را از آنها ساخته اید که ممکن است در ذهن شما واقعی نباشد. شما کنجکاو نیستید که ببینید چه چیزی زیر سطح است.

عشق: همه چیز در مورد نقص است

با عشق می فهمید که آن شخص انسان است و بنابراین ناقص است. همچنین در نهایت عاشق بخش ناقص آنها می شوید. شما عیب های آنها را پذیرفته و آنها را مجبور به تغییر نخواهید کرد.

6. دوست داشتن: شما در اطراف فرد عصبی هستید

در اطراف فرد عصبی و خودآگاه می شوید. اما، از سوی دیگر، شما مشتاق هستید که یک اثر، حتی اشتباه از خود به جای بگذارید. بنابراین وقتی شخصی که دوست دارید وارد اتاق می شود، لباس خود را تنظیم می کنید و ظاهر خود را دوباره بررسی می کنید تا مطمئن شوید که کامل هستید.

عشق: شما در کنار آن شخص راحت هستید

شما سعی نمی کنید خود واقعی خود را از کسی که عاشق او هستيد پنهان کنید. شما کتابی باز هستید و وانمود نمی کنید که کسی نیستید. به همین ترتیب، اگر در اطراف فردی باشید که دوستش دارید، سعی نخواهید کرد که معایب خود را از او پنهان کنید.

7. دوست داشتن: در نگاه اول است

شما می توانید جذب آنی برای کسی که به تازگی ملاقات کرده اید احساس کنید. شما چیزی در مورد آن شخص نمی دانید، بنابراین جذابیت او براي شما بر اساس شخصیت او نیست. بلکه بر اساس آنچه می بینید است.

عشق: ساختن زمان می برد

عاشق شدن یک نفر فوری نیست اما زمان می برد. با عشق، نمی توانید مشخص کنید که چه زمانی شروع شده است. یک مطالعه نشان می دهد که مردان حداقل 3 ماه طول می کشند تا به شریک زندگی خود اعتراف کنند که عاشق هستند و زنان حدود 5 ماه طول می کشد.

8. شما به ندرت به نظرات آن شخص علاقه مند هستید

وقتی فردی که دوست دارید صحبت می کند وانمود می کنید که گوش می دهید. با این حال، شما به سختی به آنچه آنها می گویند علاقه مند هستید، و وانمود می کنید که علاقه دارید که به آن شخص توهین نکنید. شما حتی می توانید بیشتر بر ویژگی های فیزیکی فرد تمرکز کنید تا کلمات آنها.

عشق: شما به هر کلمه ای پایبند هستید

وقتی کسی که دوستش دارید صحبت می کند، به هر کلمه گوش می دهید. شما به آنچه آنها باید بگویند علاقه دارید زیرا به شما بینشی در مورد اینکه آنها چه کسی هستند می دهد.

9. دوست داشتن: شما علاقه ای به حل مشکلات آنها ندارید

شما نمی توانید از وانمود کردن علاقه به مشکلات کسی که دوست دارید بگذرید. بله، شما ممکن است برای آنها آرزوی آرامش داشته باشید، اما برای تحقق این امر تلاش بیشتری نمی کنید. بالاخره مشکل آنهاست نه شما.

عشق: شما می خواهید مشکلات آنها را حل کنید

مشکلات کسی که دوستش دارید مال شماست. شما آماده هستید تا هر کاری که ممکن است انجام دهید تا مشکل آنها را حل کنید و مطمئن شوید که آنها از هر گونه مشکلی فارغ هستند.

10. دوست داشتن: از کنترل شما خارج و زودگذر است

جذب شما به کسی که دوست دارید عمدتاً فیزیکی و مبتنی بر احساسات است. حتی ممکن است در صورت بروز مشکلاتی در رابطه، کنار بروید. با این حال، ماندن در کنار فرد راحت است زیرا همه چیز عالی است و به عنوان یک زوج، هنوز با مشکلاتی روبرو نیستید.

عشق: این یک انتخاب است

شما انتخاب می کنید که در شرایط بد و خوب کسی را دوست داشته باشید. شما تصمیم می گیرید حتی زمانی که رابطه سخت می شود به او اهمیت دهید و با او بمانید. عیوب فرد باعث نمی شود که به سمت تپه ها بدوید.

11. دوست داشتن: به اینکه با شخصی که دوست دارید دیده می شوید افتخار می کنید

وقتی کسی را دوست دارید، می خواهید او را مانند یک جایزه با این فکر نشان دهید که او به طور مثبت به شما منعکس می کند. این مربوط به شماست و نه آنها. اگر آنها خوش قیافه هستند، شما همیشه مشتاق هستید که آنها را به دوستان خود نشان دهید.

عشق: شما به آنها افتخار می کنید

وقتی کسی را دوست دارید، علاقه ای ندارید که او چه کاری برای شما انجام دهد، بلکه برعکس. شما صرف نظر از ظاهر یا دستاوردهایشان به آنها افتخار می کنید.

12. دوست داشتن: شما به دنبال کمال هستید تا متوجه شما شوند

شما نمی خواهید آنها شما را ترک کنند، بنابراین شما آرزوی کمال دارید. شما همیشه در تلاش هستید تا خود را کامل کنید، حتی اگر آن شخص کامل تصویری نادرست از آنچه هستید باشد.

اگر می خواهید توجه کسی را که دوست دارید جلب کنید، نیمی از خود را نشان خواهید داد، نیمه ای که همیشه زیبا لباس می پوشد، چیزهای عالی می گوید و انجام می دهد.

عشق: شما الهام گرفته اید که بهترین نسخه خود باشید

وقتی کسی را دوست دارید، می خواهید لایق او باشید. آنها به شما انگیزه می دهند تا رشد کنید و بهترین نسخه خود باشید. هدف تغییر شما نیست بلکه الهام بخشیدن به شماست..

13. دوست داشتن: با چیزهای ساده به تعویق می افتید

وقتی جنبه شرم آور آنها را می بینید، به راحتی تحت تأثیر قرار نمی گیرید و آماده پایان دادن به رابطه می شوید. همچنین هنگامی که کل دوره کمال به پایان رسید، خاموش می شوید و نگاهی اجمالی به خود واقعی آنها می کنید.

اگر در این مورد جذابیت شما برای آنها از بین برود، این احتمال وجود دارد که شما آنها را دوست داشته باشید.

عشق: شما می خواهید هر عیب را بدانید

وقتی جنبه شرم آور شخص را می بینید خاموش نمی شوید. در عوض، شما آنها را بیشتر دوست دارید. احساسات شما نسبت به آن شخص نمی تواند محو شود.

14. دوست داشتن: خواب شخص را می بینید

وقتی شخصی را دوست دارید، همیشه در ذهن شماست و حتی می تواند در رویاهای شما ظاهر شود. متأسفانه، شما در گذشته گیر کرده اید، ظاهر آن شخص یا لباس پوشیدنش. شما علاقه ای به آینده رابطه ندارید.

عشق: شما آینده ای با آن شخص می خواهید

شما نه تنها مدام به آن شخص فکر می کنید، بلکه می خواهید آن شخص بخشی از آینده شما باشد. شما خیلی از رویاپردازی در مورد ویژگی های فیزیکی آن شخص و چیزهای دیگر گذشته اید. هدف این است که فرد را به بخشی از آینده خود تبدیل کنید

15. دوست داشتن: شما شیفته شخص هستید

احساسات شما با وسواس به تصویر کشیده می شود. اگر بتوانید به کسی که جذبش می‌شود معجون جادویی بدهید تا احساساتش را جبران کند، این کار را خواهید کرد. احساسات شما در سطح سطحی است و از شهوت و جاذبه تشکیل شده است.

عشق: شما خونسرد هستید

وقتی با آن شخص هستید، منطقی و متعادل هستید. در واقع، با کمک آن شخص، تصمیمات درست و عاقلانه ای می گیرید.

16. دوست داشتن: شما اشتباه آنها را اصلاح نمی کنید

شما تمایلی به تکان دادن قایق و طرح مسائل در رابطه ندارید. وقتی شخصی که دوست دارید اشتباه می کند، اشتباهات او را نادیده می گیرید یا کم اهمیت می گیرید. شما بیشتر مشتاق هستید که شخص را راضی کنید تا اینکه اجازه دهید او به نسخه بهتری از خودش تبدیل شود.

عشق: شما صمیمانه اشتباهات آنها را اصلاح می کنید

صرف نظر از تأثیرات سخنانتان، اجازه نمی دهید فردی که دوستش دارید به اشتباه ادامه دهد. در عوض، اگر این به بهبود آنها کمک می کند، ترجیح می دهید خشم آنها را تحریک کنید.

17. وقتی نزدیک تر می شوید جذابیت شما از بین می رود

هر چه بیشتر همدیگر را بشناسید، جذابیت شما از بین می رود. هیجان فرد شروع به کاهش می کند زیرا آنها دیگر یک راز نیستند. وقتی کسی را دوست دارید، به نمای ظاهری او علاقه مند می شوید.

عشق: هر چه بیشتر فرد را بشناسید بیشتر می شود

وقتی بدانید که چه چیزی باعث می‌شود کسی که دوستش دارید تیک تیک بزند، سخت‌تر می‌افتید. شما آنها را دوست خواهید داشت و از حضور آنها لذت خواهید برد.

18. دوست داشتن: شما می خواهید از شما مراقبت شود

شما می خواهید نازپرورده و مورد توجه قرار بگیرید. با این حال، شما مشتاق نیستید که لطف کنید و ممکن است وقتی از شما خواسته می شود غر بزنید یا شکایت کنید.

عشق: شما می خواهید از کسی که دوستش دارید مراقبت کنید

وقتی کسی را دوست دارید از مراقبت و اغماض آنها هیجان زده می شوید زیرا عشق از خودگذشتگی است. اگر اعمال شما متقابل نباشد، مهم نیست؛ چیزی که مهم است این است که لبخند بر روی صورت کسی که دوستش دارید باشد.

19. دوست داشتن: منیت شما حرف اول را می زند

یک دعوای ساده و بدون اینکه به عقب نگاه کنید از در بیرون می روید. شما آماده نیستید که مسائل را با شخصی که دوست دارید حل و فصل کنید یا صحبت کنید.

عشق: نفس شما در آخر است

یک سری دعوا نمی تواند شما را از در بیرون بفرستد. از دست دادن کسی که دوستش دارید یک فکر ترسناک است و در نتیجه می خواهید مشکل را حل کنید. ترک حتی یک گزینه نیست.

20. دوست داشتن: احساسات محو می شوند اگر دیگر شخص را نبینید

شما فقط جذب شخصی می شوید که دوست دارید و ناتوانی در دیدن آن شخص بر آن جذابیت تأثیر می گذارد. احساسات شما نسبت به آن شخص احتمالاً با آن روبرو خواهد شد و شخص دیگری می تواند به راحتی آنها را جایگزین کند.

عشق: می تواند آزمون زمان را تحمل کند

با عشق، قلب با گذشت زمان عاشق می شود. حتی اگر شخصی که دوستش دارید هزاران مایل دورتر باشد، عشق شما کاهش نخواهد یافت. در عوض، شما آرزوی روزی را خواهید داشت که آنها را ببینید.

21. دوست داشتن: شما در مورد ملاقات با خانواده عصبی نیستید

ملاقات با خانواده چیز مهمی نیست. شما یک پای خود را از رابطه خارج کرده اید و پای دیگر را وارد می کنید. احساسات خانواده نسبت به شما چیز مهمی نخواهد بود.

عشق: ملاقات با خانواده کار بزرگی است

شما می خواهید توسط خانواده پذیرفته شوید زیرا می خواهید روزی بخشی از آن باشید. بنابراین، در هنگام ملاقات با خانواده بهترین راه را به کار بگیرید، تنها راهبردی است که به کار خواهید گرفت.

22. دوست داشتن: شما در حال کنترل هستید

اگر فردی را که دوست دارید با دیگری ببینید، حسادت کردن آسان است. این به این دلیل است که شما تمایل دارید شخصی را که دوست دارید مالکیت و کنترل کنید.

عشق: می دانید که مالک آن شخص نیستید

وقتی کسی را دوست دارید، به دنبال کنترل او نخواهید بود. در عوض، شما با آنها به عنوان یک فرد با احترام رفتار خواهید کرد و در دسترس آنها خواهید بود. چیزی که به آن علاقه دارید شادی آنهاست.

23. دوست داشتن: صمیمیت عاطفی

دوست داشتن کسی فقط شامل صمیمیت عاطفی است. احساسات شما حتی ممکن است سطحی باشند و فقط ظاهر فیزیکی را شامل شوند. اگر فرد ظاهر خود را تغییر دهد، احساسات شما نیز تغییر خواهد کرد.

صمیمیت عاشقانه

وقتی کسی را دوست دارید، از احساسات و نگاه های سطحی فراتر می رود. شما فانتزی را پشت سر گذاشته اید یا فقط با نگاه آنها مسحور شده اید. اکنون، شما مسحور تک تک آنها هستید.

24. دوست داشتن: مشروط است

وقتی کسی را دوست دارید، احساسات شما بر اساس عوامل زیادی مانند ظاهر است. با تغییر آن عوامل، احساسات شما محو می شوند.

عشق: بی قید و شرط است

وقتی کسی را عاشقيد، با شرایط و ضوابط همراه نیست. اختلافات کوچک باعث نمی شود از آنها دور شوید.

25. دوست داشتن: شما برای جشن گرفتن لحظات کوچک اهمیتی ندارید

زمانی که رابطه جدید است و دوست دارید سالگردها و تولدها را فراموش کنید. حتی ممکن است علاقه ای به جشن گرفتن نقاط عطف کوچک نداشته باشید.

عشق: شما هر لحظه کوچک را جشن می گیرید

چه سالگرد باشد، چه تولد، یا اولین باری که عشق خود را بوسید، مشتاق هستید که نقطه عطفی را رقم بزنید. آن لحظات برای شما خاص هستند و می خواهید با آنها جشن بگیرید.

مقاله مرتبط: 15 تمرین ارتباطی قدرتمند برای زوج ها

نتيجه گيري

جدال دوست داشتن در مقابل عشق وجود دارد، و اگر از تفاوت بین هر دو واژه آگاه نباشید، سخت است بدانید که در کجا ایستاده اید.

ویژگی های دوست داشتن و عشق متفاوت است، و این بدان معنا نیست که احساسات شما نسبت به آن شخص واقعی نیست. با این حال، وقتی عاشق كسي هستيد، محبت شما عمیق و جدی است.

مطلب پیشنهادی

چطور قلب يك دختر خجالتی را بدست اوريم

چگونه قلب یک دختر خجالتی را به دست آوریم

عاشق یک دختر خجالتی شدن می تواند گیج کننده باشد. او احتمالاً زیاد صحبت نمی …

جلسه آشنايي

چطور براي جلسه آشنايي و خواستگاري آماده شويم؟( دختران)

جلسه آشنايي، به خصوص اولین قرار جلسه، می تواند یک تجربه اعصاب خردکن و ناخوشایند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *