نشانه هاي اينكه همسر شما يك قلدر عاطفي است.
وقتي با يك قلدر عاطفي ازدواج كنيد او هميشه به شما احساس ناكافي بودن خواهد داد.

15 نشانه که همسر شما یک قلدر عاطفی است

آیا در حالی که در زندگی زناشویی خود احساس انزوا می کنید، مدام به خود شک می کنید؟ اگر چیزی ناخوشایند است، اما از صحبت با دوستان خود در مورد آن خجالت می‌کشید، ممکن است با قلدر عاطفی روبرو باشید.

پذیرش اینکه همسرتان یک قلدر عاطفی است ممکن است سخت باشد اما به علائم زیر توجه کنید. اینها به شما کمک می کند تا در مورد اقدام بعدی خود تصمیم بگیرید.

15 نشانه که نشان می دهد با یک قلدر ازدواج کرده اید

تعریف آزار عاطفی یا روانی آسان نیست، زیرا ناملموس است و به اشکال مختلف ظاهر می شود. انجمن روانشناسی آمریکا آن را به عنوان “اعمال غیر فیزیکی که برای عملکرد رفتاری و عاطفی و بهزیستی ذهنی کلی مضر است” تعریف می کند.

قبل از اینکه به این سوال فکر کنید که “اگر همسرم یک قلدر عاطفی باشد چه کار کنم؟” این رفتارها را بررسی کنید. آنها به شما اجازه می دهند تشخیص دهید که آیا همسرتان یک قلدر عاطفی است یا خیر:

همسر قلدر دائم از شما انتقاد مي كند و به شما احساس ناكافي بودن مي دهد.

1. انتقاد مداوم

قلدری به هر شکلی یک رفتار پیچیده است که از ویژگی های فردی و تأثیرات مختلف ناشی می شود. همانطور که دو روانشناس در این مقاله توضیح می دهند، قلدرها اغلب زمانی قربانی می شدند. اضطراب و ضربه روحی آنها سپس آنها را وادار کرد تا در ادامه زندگی دیگران را کنترل کنند تا دوباره احساس امنیت کنند.

البته این رفتار قلدرانه را توجیه نمی کند. با این وجود، اگر همسرتان یک قلدر عاطفی است، ممکن است از شما انتقاد کند که شما را با ایده او در مورد کمال مطابقت می دهد. این می تواند ناشی از احساس کم ارزشي خود باشد که او را به تلاش برای تغییر شما سوق می دهد.

در هر صورت، اگر همسرتان یک قلدر عاطفی است، ممکن است هر بار که هر کاری انجام می‌دهید یا می‌گویید، مورد آزار و اذیت کلامی قرار می‌گیرید. این یک تلاش نادرست برای تبدیل شما به یک ابرانسان است تا دنیای بیرون به او حسادت کند.

2. تحقیر و شرمساری

همسری که یک قلدر عاطفی است، هر کاری می‌کند تا شما را کوچک کند. به طرز عجیبی، آنها اغلب متوجه نمی شوند که این کار را انجام می دهند، زیرا در عین حال عقده حقارت خود را پنهان می کنند.

به یاد داشته باشید که یک همسر قلدر تماماً در مورد کنترل است. این بدان معنی است که او از ناامنی های شما علیه شما استفاده می کند تا شما را به خود نزدیک کند. در اعماق وجود، ترس از رها شدن همراه با ارزش خود پایین وجود دارد. این باعث می شود که او به شدت عصبانی شود زیرا نمی داند چگونه ترس خود را کنترل کند.

3. سرزنش کردن

اگر همسرتان قلدر است، شما به خاطر هر اتفاقی که پیش می آید سرزنش می شوید. بنابراین، اگر در مدرسه به بچه ها حرفي گفته شود، شما شخصاً مسئول آن هستید.

همچنین تقصیر شماست که رستوران کاملاً رزرو شده یا سینما تعطیل شده است. اگر به جای آن خانه دیگر را می خریدید. اگر همسرتان قلدر عاطفی باشد، اینها جملات غیرمنطقی است که ممکن است بشنوید.

علاوه بر این، زنی که شوهرش را قلدری می کند، حافظه شگفت انگیزی دارد. او چیزهایی را از سال ها، حتی دهه های قبل کشف خواهد کرد. در آن، شما همچنین باید با قلدری مالی در ازدواج مقابله کنید. به هر حال، شما در حال مبارزه با استانداردهای غیر منطقی، از جمله پول و سبک زندگی هستید.

4. عذرخواهی نادرست

یکی از نشانه های گیج کننده برای دیدن اینکه آیا همسرتان یک قلدر عاطفی است یا خیر، عذرخواهی خلاقانه است. ممکن است از هدایا و کلمات محبت آمیز غرق شوید، اگرچه هشدار داده مي شود زیرا بعداً ممکن است علیه شما استفاده شود.

به عنوان مثال، ممکن است شکایتی مطرح شود مانند: “من همه آن چیزها را به تو دادم و تو هیچ کاری برای من انجام نمی دهی.”

روانشناسان از اصطلاحی برای این استفاده می‌کنند: «بمب‌بازی عشق». معمولاً توسط زنی که شوهرش را قلدری می‌کند یا به عبارت علمی‌تر، توسط فردی با اعتماد به نفس پایین، سبک دلبستگی مضطرب یا افراد خودشیفته استفاده می‌شود.

5. انزوا

قلدری عاطفی در ازدواج معمولاً با تحمیل انزوا زیرکانه انجام می شود. به ندرت متوجه تغییر چیزی می شوید و ناگهان از خواب بیدار می شوید و متوجه می شوید که از خانواده و دوستان خود بیگانه شده اید.

اساساً، اگر همیشه با دوستان و خانواده خود چک کنید، یک همسر کنترل کننده نمی تواند موفق شود. هنر یک سوء استفاده کننده این است که دنیایی بسازد که در آن به خود و واقعیت خود شک کنید.

این اغلب با قلدری مالی در ازدواج همراه است. در این موارد دیگر حتی کنترل کاملی بر پول خود ندارید.

6.  وارون كردن حقيقت

اگر همسرتان یک قلدر عاطفی است، به احتمال زیاد در دنیایی منزوی زندگی می‌کنید که دیگر حتی نمی‌دانید چه چیزی حقیقت دارد. سوء استفاده کنندگان اغلب از وارون كردن حقيقت استفاده می کنند، جایی که رویدادها و موقعیت ها به گونه ای متفاوت بازگو می شوند.

در وارون كردن حقيقت، شما مجبور می شوید فکر کنید که عبارات و احساسات شما دروغ است و چیزهایی که تجربه کرده اید هرگز اتفاق نیفتاده اند، اما اتفاق افتاده است. شما شروع به فکر می کنید که دارید دیوانه می شوید.

7. ایجاد شک و تردید

بدترین بخش روابط قلدری عاطفی این است که به خودتان شک دارید. این کاملا طبیعی است زیرا می خواهید فردی را که دوست دارید ببخشید. بنابراین، شما شروع به فکر می کنید که در اشتباه هستید و فقط باید به تلاش برای بهتر شدن ادامه دهید.

با گذشت زمان، این یک تخلیه ذهنی می شود زیرا اگر همسرتان قلدر باشد، هرگز نمی توانید انتظارات را برآورده کنید.

تلاش آنها برای کنترل شما باعث می شود فکر کنید که شاید به اندازه کافی خوب نیستید، اما در واقع، شما کاملا انسان هستید. متأسفانه، آنها نمی توانند ببینند که آنها هستند که شما را مجبور می کنند برای جلوگیری از طغیان، مراقب باشید.

8. وقت تنهایی ندارید

اگر همسرتان یک قلدر عاطفی باشد، به مرزها و نیاز شما به زمان و مکان شخصی توجه نخواهد کرد. این به این دلیل است که او در اعماق وجودش می‌ترسد که متوجه شوید چه اتفاقی در حال رخ دادن است و بنابراین ممکن است بیرون بروید.

متأسفانه، تحقیقات زیادی در مورد قلدری در روابط وجود ندارد، اگرچه برخی از آنها قلدری در مدارس را پوشش می دهند. همانطور که این مطالعه نشان می دهد، قلدری اغلب از اعتماد به نفس پایین ناشی می شود.

این شاید توضیح دهد که چرا همسری که درخواست زمان تنهایی می کند می تواند یک تهدید تلقی شود. در نهایت، یک زن کنترل کننده سریعاً به این نتیجه می رسد که شوهرش نمی خواهد با آنها باشد.

9. انتظار توجه مداوم دارد

اگر همه چیز را برای او کنار بگذارم، شاید همسرم یک قلدر عاطفی باشد؟ آره!

در نهایت، یک قلدر عاطفی از شما انتظار دارد به محض اینکه به چیزی نیاز دارد بپرید. به طور کلی، این درخواست‌ها ظالمانه هستند، مانند ترک یک جلسه کاری مهم برای چند ساعت رانندگی در شهر برای گرفتن چیزی در آخرین لحظه.

علاوه بر این، اگر با یک قلدر ازدواج کرده باشید، اگر این درخواست‌های لحظه آخری برآورده نشود، عصبانی می‌شوند. در آن زمان است که شما همچنین متوجه برخی از علائم دیگر قلدری عاطفی مانند انتقاد، سرزنش و شرمساری خواهید شد.

10. سنگ تراشی

وقتی همسرتان یک قلدر عاطفی است، ممکن است گاهی احساس کنید دارید با یک دیوار سنگی صحبت می کنید. ایده پشت این یکی این است که احساسات خود را کوچک جلوه دهد و به شما این احساس را بدهد که حتی ارزش چند ثانیه وقت او را ندارید.

قلدری در روابط شامل سنگ اندازی است زیرا این استراتژی از احساسات یا فقدان آنها برای کنترل احساسات شما استفاده می کند. جالب توجه است، همانطور که یک روانشناس بالینی در مقاله خود توضیح می دهد، این می تواند یک مکانیسم دفاعی باشد زیرا افراد نمی توانند با احساسات خود کنار بیایند.

11. فقدان احساس یا پاسخ

قلدری عاطفی در روابط می تواند سنگ اندازی را یک قدم جلوتر ببرد. سپس می بینید که همسرتان با از بین بردن محبت و حتی رابطه جنسی از احساسات خود به عنوان مجازات استفاده می کند. اینها تنها زمانی به پاداش تبدیل می شوند که تسلیم رفتار کنترلی آنها شوید.

12. بازي دادن

همسران کنترل کننده فقط سعی در دستکاری اعمال و گفتار شما ندارند. اگر همسر شما یک قلدر عاطفی است، او همچنین مطمئن می شود که دقیقاً همانطور که او می خواهد لباس بپوشید. اگرچه، این کنترل می تواند نامنظم و غیرقابل پیش بینی باشد.

بنابراین، یک روز آن کراوات خاص خوب است، اما در روز دیگر نیست.

تلاش برای دستکاری ظاهر شما می تواند الگوبرداری از یک مراقب یا والدین در کودکی باشد.

امروز، او سعی می کند الگوهای رفتاری را که در دوران بزرگ شدن شاهد بوده، بازسازی کند. وقتی همه چیز عالی نیست، او از آن به عنوان بهانه ای برای شروع دعوا استفاده می کند زیرا این تنها ابزار ارتباطی است که او می شناسد.

13. تهدید

بسیار رایج است که قلدری عاطفی در روابط شامل کلمه طلاق می شود. این به ترس آنها از رها شدن مرتبط است، اما آنها به نوعی سعی می کنند با گرفتن دست بالا و تهدید به ترک از آن اجتناب کنند.

اگر همسرتان یک قلدر عاطفی و تهدیدآمیز طلاق است، ممکن است احساس کنید که باید برای چیزی عذرخواهی کنید. اگرچه، اغلب اوقات، مطمئن نیستید که برای چه چیزی عذرخواهی می کنید.

بنابراین، با تسلیم شدن در برابر خواسته های بیش از حد او، چرخه کنترل ادامه می یابد.

14. به دنبال دعوا

وقتی یک همسر یک قلدر عاطفی است، آنها به دنبال دعوا هستند. همانطور که گفته شد، آنها نمی دانند چگونه احساسات خود را مدیریت کنند یا عزت نفس ندارند. در عوض، خشم جایگزین امن تری به نظر می رسد.

سپس، او می تواند نقش قربانی را بازی کند زیرا شما به او فریاد می زنید یا او را ناراحت می کنید.

همانطور که این مقاله در مورد روانشناسی قلدری توضیح می دهد، قلدرها بزرگ می شوند تا دنیا را به عنوان مکانی خطرناک ببینند. در نتیجه، تنها راهی که می‌دانند چگونه از خود محافظت کنند این است که قوی‌تر ظاهر شوند.

بنابراین، به جای اینکه شوهر اجازه دهد از کنترل دنیای خود دور شود، یک زن قلدر خواهد شد. به هر حال، بیایید تسلیم درد زندگی در دنیای مردانه نشویم.

15. پرخاشگر منفعل

نشانه‌های قلدری عاطفی اغلب شامل رفتار منفعلانه-پرخاشگرانه است، زیرا آزارگر نمی‌داند چگونه احساسات خود را ابراز کند. در عوض، قلدر به جای برقراری ارتباط آشکار و صادقانه، آن احساسات را درونی می کند.

با یک همسر منفعل و پرخاشگر، می توانید از او انتظار داشته باشید که از انجام کارهای اطراف خانه بدون هیچ توضیحی اجتناب کند. از طرف دیگر، او شکایت می کند که شما برای او ارزشی قائل نیستید، اما نمونه های خاصی از زمینه هایی که باید تغییر دهید به شما نمی دهد.

چگونه به قلدری عاطفی در ازدواج پایان دهیم؟

بنابراین، شما اکنون فکر می کنید، “همسر من یک قلدر عاطفی است.” سوال این است که برای جلوگیری از همسر قلدر خود چه کاری می توانید انجام دهید؟ متأسفانه، تنها فردی که می تواند به طور موثر جلوی قلدری را بگیرد، مهاجم است.

بسته به علت رفتار ناکارآمد، می توانید کارهایی برای جلوگیری از افزودن سوخت به آتش انجام دهید.

افراد مبتلا به خودشیفتگی یا اختلال اضطرابی که سعی می کنند دیگران را کنترل کنند تا احساس خوبی داشته باشند به واکنش های شما نیاز دارند. بدون شک و ناامیدی شما، بازی های آنها هیچ معنایی ندارد.

به همین دلیل است که یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با یک قلدر عاطفی این است که بازی‌های او را متوقف کنید.

بهتر است به جای راه رفتن روی پوسته تخم مرغ، از تلاش برای برآورده کردن خواسته های آنها دست بردارید و با صدای بلند صحبت کنید.

البته، این ممکن است منجر به یک انفجار مناسب با طلاق شود. اگرچه بیشتر قلدرها از طلاق وحشت دارند، اما معمولاً این قربانی است که در نهایت می گوید: «دیگر بس است».

همانطور که یک آزارگر اصلاح‌شده در کتاب خود، سوء استفاده عاطفی – قاتل خاموش ازدواج توضیح می‌دهد، طلاق می‌تواند محرک نهایی برای سوءاستفاده‌کنندگان باشد تا حقیقت را ببینند و برای بهبودی کمک بگیرند.

چگونه همسر قلدر عاطفی خود را مدیریت کنیم؟

اگر هنوز از خود می‌پرسید، “اگر همسرم قلدر عاطفی باشد، چه کار کنم؟” شما باید آنچه را که در زندگی می خواهید انجام دهید. آیا می توانید راهی برای برقراری ارتباط با همسرتان در مورد مشکل پیدا کنید، شاید از طریق مشاوره زوجین؟

از سوی دیگر، اگر تنها چیزی که می‌بینید بن‌بستی است که در آن، همانطور که اغلب اتفاق می‌افتد، قلدر نمی‌خواهد بداند مشکلی با او وجود دارد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که موضع بگیرید و بیرون بروید.

یکی از سخت ترین چیزها برای مقابله با قلدری در ازدواج، داشتن شجاعت ترک است.

عواقب احتمالی آن بر خود و سایر اعضای خانواده می تواند وحشتناک باشد. بعلاوه، قربانیان قلدری تمایل دارند خودشان را سرزنش کنند، زیرا در نهایت تمام اهانت‌ها و شرمساری‌هایی را که از سواستفاده‌گرشان دریافت کرده‌اند، باور می‌کنند.

وقتی نوبت به زنده ماندن از هر نوع قلدری می رسد، باید با برقراری ارتباط مجدد با خودتان شروع کنید تا باور درونی خود را بازسازی کنید.

بهترین راه برای انجام این کار با یک درمانگر است که می تواند به شما کمک کند بفهمید آیا رفتار همسرتان معقول است یا خیر.

با یک درمانگر، مکانیسم های مقابله ای سالم و برخی تاکتیک های ارتباطی را برای تلاش برای ایجاد نوعی آشتی یاد خواهید گرفت. پس از آن، تصمیم با شماست که می خواهید رابطه خود را به کجا ببرید.

مقاله مرتبط: يادگيري نحوه عذرخواهی از همسر

نتیجه

شما می توانید به نشانه های زیادی توجه کنید تا تصمیم بگیرید که آیا همسرتان یک قلدر عاطفی است یا خیر. این فقط در مورد فریاد زدن و شرمساری نیست، بلکه این است که چگونه او سعی می کند شما را به خود و واقعیت خود شک کنید.

او همچنین تمام تلاش خود را می کند تا شما را از دوستان و خانواده دور نگه دارد، اغلب از طریق استفاده تماشایی از رفتار منفعلانه-پرخاشگرانه.

اگر این شما هستید، پس بهتر است یک درمانگر پیدا کنید تا با شما کار کند تا به خودتان اطمینان دهید که دیوانه نمی شوید. مطمئناً، دوستانتان می توانند به شما کمک کنند، اما سخت است بدانید که آیا آنها فقط با شما همراهی می کنند زیرا آنها دوستان شما هستند.

درک و برخورد با یک قلدر عاطفی می تواند تأثیر ذهنی داشته باشد که فقط یک درمانگر می تواند واقعاً به شما کمک کند. بنابراین، راهی پیدا کنید تا در صورت نیاز، جلسات خود را به عنوان یک جلسه کاری تنظیم کنید، اما قبل از اینکه خیلی دیر شود، زندگی خود را دوباره به دست آورید.

مطلب پیشنهادی

داروهای ضد افسردگی و كاهش تمايل جنسي

مقابله با عوارض جنسی داروهای ضد افسردگی

از دست دادن میل جنسی و مشکلات در انجام ملاقات های صمیمی می تواند از …

اختلال تحريك نشدن جنسي زن در ازدواج

اختلال تحريك نشدن جنسی در زنان: تعریف، علائم، علل، درمان

در حالی که بسیاری از زنان اغلب متوجه می شوند که 100٪ مواقع با فعالیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *