ويژگي هاي مشترك روابط ناسالم
روابط ناسالم از الگوي رفتاري يكساني پيروي مي كنند كه با شناخت اين الگو ها مي توانيد خود را نجات دهيد.

ویژگی های مشترک روابط اشتباه

هر رابطه ای متفاوت است و ممکن است در طول زمان تغییر کند. یک رابطه می تواند بسیار سالم شروع شود و به آرامی به چیزی تبدیل شود که باید اصلاح کنید (یا از آن خارج شوید). و برخی ویژگی های مهم وجود دارد که معمولاً روابط ناسالم را مشخص می کند.

روابطی که با این پویایی ها و مشکلات مشخص می شوند، به تنش، درگیری و استرس بیشتر کمک می کنند. این می تواند در مورد روابط عاشقانه صدق کند، اما انواع دیگر روابط نیز می تواند تحت تأثیر الگوهای ناسالم قرار گیرد، از جمله روابط شما با اعضای خانواده، دوستان و همکاران.

در روابط ناسالم يك فرد سعي مي كند زندگي فرد مقابل را كنترل كند.

کنترل

در روابط ناسالم ممکن است یکی سعی کند زندگی دیگری را کنترل کند. این ممکن است از طریق ارعاب انجام شود، اما می تواند انواع دیگری از بازي دادن را نیز شامل شود.

گاهی اوقات ممکن است فرد رفتارهایی انجام دهد که به شدت محبت آمیز به نظر می رسد. در واقع، این اقدامات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که فرد مقابل را تحت نظر قرار دهد و از انجام کارها یا رفتن به مکان‌هایی که خارج از کنترل شخص دیگر است جلوگیری کند.

کنترل رفتار همچنین می تواند شامل جداسازی فرد از دوستان و خانواده اش باشد. همچنین می تواند به معنای قطع ارتباط باشد.

کنترل ممکن است به شکل مالکیت و حسادت نیز باشد. در حالی که هر دوی اینها احساسات عادی انسانی هستند که افراد ممکن است گهگاهی آن‌ها را تجربه کنند، اما وقتی کسی سعی می‌کند کاری را که شما انجام می‌دهید کنترل کند، وقتی که ناراحت می‌شود شما را سرزنش می‌کند، یا وقتی شما را به خیانت متهم می‌کند، ناسالم هستند.

عدم اعتماد

روابط ناسالم اغلب با کمبود اعتماد مشخص می شود. ممکن است احساس کنید که باید چیزهایی را از شریک زندگی خود پنهان کنید، یا اغلب احساس می کنید که او چیزهایی را از شما پنهان می کند.

برای ایجاد اعتماد سالم، هر دو نفر در یک رابطه باید درگیر خودافشایی متقابل باشند. این شامل فاش کردن چیزهایی در مورد خودتان در طول زمان با عمیق شدن و رشد رابطه است. فرآیند به اشتراک گذاری و گوش دادن به احساس صمیمیت عاطفی و نزدیکی کمک می کند. اما اگر احساس می کنید نمی توانید به درونی ترین احساسات خود به طرف مقابل اعتماد کنید، احتمالاً احساسات، افکار یا خاطرات خود را به او بگویید.

اینکه چقدر شما و شریک زندگیتان به هم اعتماد دارید، ممکن است تا حدی به سبک کلی دلبستگی شما شکل دهد. این الگوهای رفتاری اغلب در دوران کودکی بر اساس تعاملات و تجربیات با مراقبین ایجاد می‌شوند، اما همچنان نحوه واکنش شما را در روابط عاشقانه در بزرگسالی شکل می‌دهند.

اگر سابقه نداشته اید که نمی توانید به افرادی که باید بیشتر به آنها اعتماد کنید وابسته باشید، ممکن است اعتماد به شرکای عاشقانه خود برایتان دشوار باشد.

بی احترامی

بی احترامی می تواند در روابط ناسالم اشکال مختلفی به خود بگیرد. گاهی اوقات ممکن است به این معنی باشد که کسی نسبت به شخص دیگر بی اعتنایی می کند. در موارد دیگر، می‌تواند مستلزم مسخره کردن نظرات یا علایق طرف مقابل باشد.

این بی احترامی اغلب می تواند مانند طرد شدن باشد، که می تواند منجر به طیفی از احساسات از جمله احساسات آسیب دیده، شرم، گناه، تنهایی، خجالت و اضطراب اجتماعی شود.

ارتباط ضعیف

ارتباط خوب سنگ بنای هر رابطه سالم است. روابط ناسالم اغلب با الگوهای ارتباط ناکارآمد مشخص می شود. این ممکن است شامل صحبت نکردن در مورد مشکلات، اجتناب از مسائل دشوار، انتظار از طرف مقابل برای خواندن ذهن، گوش ندادن، حالت تدافعی یا سنگ اندازی به منظور جلوگیری از رویارویی با مشکلات در رابطه باشد.

نشان داده شده است که سبک ارتباطی یک پیش‌بینی‌کننده کلیدی طلاق است و در موفقیت زناشویی بیشتر از تعهد، استرس و شخصیت تأثیر دارد.

خلاصه

برخی از ویژگی های مشترکی که اغلب در روابط ناسالم دیده می شود شامل رفتارهای کنترل کننده، بی اعتمادی، بی احترامی و ارتباطات ضعیف است.

  آیا من در یک رابطه اشتباه هستم؟

روابط اغلب رشد می کنند، تغییر می کنند و گاهی اوقات به مرور زمان از هم می پاشند. زمانی که همه چیز به خوبی پیش می رود، ممکن است یک رابطه سالم باشد، اما افزودن عوامل استرس زا می تواند فشار ایجاد کند. افراد ممکن است با عقب نشینی از مکانیسم های مقابله ای ناسالم یا با درگیر شدن در رفتارهایی که در نهایت برای سلامت روابط آنها مضر است، پاسخ دهند.

روابط ناسالم و اشتباه اغلب با موارد زیر مشخص می شود:

• خیانت

• سرزنش کردن

•قلدری

•کنترل

• بی احترامی

• عدم صداقت

•نمایش

•سوء استفاده عاطفی

ترس

عدم صداقت یا سوء استفاده مالی

احساس گناه

خصومت

ارعاب

انزوا

حسادت

•تنهایی

• منفی بودن

• آزار جسمی

•ارتباط ضعیف

• تمسخر

•فشار

• ناراحتی

• توهین کلامی

در یک رابطه ناسالم، ممکن است احساس کنید که همیشه باید روی پوسته تخم مرغ اطراف طرف مقابل راه بروید. یا ممکن است احساس کنید همیشه باید آنچه را که واقعاً فکر می کنید یا احساس می کنید پنهان کنید. حتی ممکن است احساس کنید باید چیزهایی را که واقعاً می خواهید کنار بگذارید تا طرف مقابل را راضی نگه دارید.

یکی دیگر از نشانه های یک رابطه ناسالم، احساس عدم تعادل در همه چیز است. روابط یک طرفه آنهایی هستند که در آن یک نفر تلاش، انرژی و احساسات بیشتری را برای حفظ رابطه به کار می گیرد. چنین روابطی می تواند ناسالم باشد و اغلب باعث می شود فردی که همه کارها را انجام می دهد احساس بی حمایتی، انزوا و تخلیه کند.

گاهی اوقات رفتارهای ناسالم ممکن است در زمان استرس شدید ظاهر شوند. در موارد دیگر، الگوهای مداوم رفتارهای ناسالم ممکن است در طول زمان بدتر شوند یا در مراحل مختلف یک رابطه ظاهر شوند.

در برخی موارد، این مسائل را می توان با استفاده از راهبردهای خودیاری یا با کمک یک متخصص بهداشت روان برطرف کرد. اما اگر رابطه شما تحت تأثیر سوء استفاده قرار می گیرد، چه فیزیکی، چه کلامی یا جنسی، نگرانی اصلی شما باید اطمینان از امنیت شما باشد.

خلاصه

الگوهای ناسالم گاهی اوقات ممکن است در زمان استرس یا درگیری ظاهر شوند. در حالی که اینها اغلب موقتی هستند، الگوهای ناسالم ماندگارتر نشان می دهد که چیزی باید تغییر کند یا اینکه رابطه ممکن است به سمت نابودی خود پیش رود.

چگونه یک رابطه ناسالم را تغییر دهیم

ارتباط اجتماعی و حمایتی که روابط فراهم می کند برای سلامت جسمی و عاطفی ضروری است. مطالعات نشان داده اند که روابط سالم می تواند زندگی شما را به شیوه های مثبت تحت تاثیر قرار دهد، از جمله کاهش خطر مرگ و محافظت از شما در برابر تنهایی و انزوا.

از آنجایی که روابط خوب برای رفاه شما بسیار ضروری است، ضروری است اقداماتی را برای محافظت از خود در برابر آنهایی که می توانند به سلامت شما آسیب بزنند، بردارید. اگر فکر می کنید که در یک رابطه ناسالم هستید، مهم است که اقداماتی را برای رفع مشکل انجام دهید.

تغییر در صورتی امکان پذیر است که هر دو نفر متعهد به رسیدگی به مشکلات باشند و آماده تغییر باشند.

تصمیم بگیرید که آیا  مشكل رابطه قابل حل است یا خیر

اولین قدم این است که تصمیم بگیرید آیا این رابطه ناسالم قابل ترمیم است یا خیر. برای التیام آسیب و حرکت رو به جلو به گونه ای که برای هر دو فرد درگیر سالم باشد، لازم است مطمئن شوید که هر دو طرف مایل به مشارکت در ایجاد رابطه هستند. زمانی که یک نفر تمایلی به تغییر رفتار ناسالم خود ندارد، این رابطه احتمالاً قابل نجات نیست.

حفظ وابستگی متقابل

روابط سالم به جای همبستگی، وابستگی متقابل را تشویق می کند. افرادی که به یکدیگر وابسته هستند، فواید این را می‌دانند که می‌توانند در مواقعی که نیاز به حمایت دارند به شریک خود مراجعه کنند و ارزش و اهمیت حمایت از شریک زندگی خود را درک می‌کنند. در عین حال، آنها می توانند احساس خود را در خارج از شریک زندگی خود و رابطه خود با یکدیگر حفظ کنند.

وقتی هر دو نفر در یک رابطه برای وابستگی متقابل تلاش می‌کنند، می‌توانند تعادلی برقرار کنند که در آن صمیمیت عاطفی ایجاد کنند و از نیازهای شریک خود حمایت کنند در حالی که به طرف مقابل وابسته نباشند.

ایجاد یک ارتباط سالم

ایجاد ارتباط سالم با طرف مقابل، گامی کلیدی برای غلبه بر یک رابطه ناسالم است. هنگامی که الگوهای ناسالم یا سمی را که برای رابطه شما مضر بوده اند را تشخیص دادید، مهم است که برای غلبه بر آنها و ایجاد یک ارتباط سالم تر و حمایتی تر با یکدیگر همکاری کنید، می توانید این کار را با انجام مراحل زیر انجام دهید.

1.برای شناسایی و اجتناب از الگوهای ناسالم در رابطه خود با یکدیگر همکاری کنید.

 اولین قدم برای ایجاد یک ارتباط عاطفی سالم، شناخت الگوهای مشکل آفرینی است که برای هر دوی شما مشکل ساز بوده است یا هر رفتار مخربی که شما را به این نقطه از قطع ارتباط رسانده است.

۲- نیازهای عاطفی را که برایتان مهم هستند فهرست کنید.

شما نمی توانید از شریک زندگی خود انتظار داشته باشید که نیازهای عاطفی را که شما برای او روشن نمی کنید برآورده کند، بنابراین ضروری است که این اهداف عاطفی را برای رابطه خود به اشتراک بگذارید تا درک عاطفی واقعی و ارتباط عاطفی بین شما وجود داشته باشد.

3. از شریک زندگی خود حمایت عاطفی کنید.

برای اینکه ارتباط عاطفی بین شما و طرف مقابل برقرار شود، هر دوی شما باید مایل به ارائه حمایت عاطفی به شیوه ای مثبت باشید که عاری از گناه یا دستکاری باشد.

4. وقتی همسرتان صحبت می کند فعالانه گوش دهید.

ارتباط کلامی بخش مهمی از ارتباط عاطفی است، بنابراین اطمینان حاصل کنید که حمایت می کنید و این ارتباطات را از طریق گفتگوی معنادار که نشان دهنده علاقه، درک و حمایت عاطفی است، تقویت کنید.

5. از بازي دادن عاطفی خودداری کنید.

مهم است که از ارتباط عاطفی به عنوان راهی برای بازي دادن طرف مقابل برای انجام کاری که نمی‌خواهد استفاده نکنید، این فقط به رابطه شما آسیب بیشتری می‌زند و ارتباط عاطفی بین شما را کاهش می‌دهد.

استراتژی های دیگری که می تواند کمک کند:

مرزهای سالم را حفظ کنید

اهداف شخصی داشته باشید و به دنبال آنها ادامه دهید

از کوچک کردن خود برای راضی کردن دیگران بپرهیزید

روی خود واقعی بودن تمرکز کنید

زمانی را صرف یادگیری در مورد آنچه دوست دارید و آنچه برای شما مهم است بگذرانید

انتظار داشته باشید دیگران با شما محترمانه رفتار کنند و به آنها احترام بگذارند

خلاصه

اقداماتی وجود دارد که می توانید برای رفع الگوهای ناسالم در یک رابطه بردارید. اگر تصمیم دارید که رابطه را نجات دهید، به دنبال راه هایی برای ایجاد یک ارتباط عاطفی سالم و در عین حال حفظ وابستگی متقابل باشید.

چه زمانی به دنبال کمک باشیم

کارهایی وجود دارد که می توانید به تنهایی برای تقویت رابطه خود انجام دهید، اما گاهی اوقات ممکن است از مراجعه به یک متخصص بهداشت روان برای کمک سود ببرید.

زوج درمانی می تواند به حل مسائل فردی و متقابلی که ممکن است در یک رابطه وجود داشته باشد کمک کند. به عنوان مثال، یک درمانگر می‌تواند به درمان بیماری‌های زمینه‌ای سلامت روان کمک کند که ممکن است تأثیر منفی بر نحوه ارتباط افراد با یکدیگر در یک رابطه داشته باشد.

یک درمانگر همچنین می تواند در مواردی که افراد انتظارات متفاوتی از آنچه امیدوارند از یک رابطه به دست آورند کمک کند. به عنوان مثال، در روابط یک طرفه ناسالم، ممکن است یک نفر بیشتر کار را انجام دهد زیرا متعهدتر است در حالی که شخص دیگر سرمایه گذاری کمتری دارد.

یک متخصص بهداشت روان همچنین می تواند به زوج ها کمک کند تا روی مهارت های ارتباطی ناسالم کار کنند که می تواند باعث ایجاد مسمومیت و درگیری در رابطه شود. یک درمانگر همچنین می تواند به هر فرد کمک کند تا مهارت هایی را توسعه دهد و تمرین کند که می تواند به او کمک کند تا با تعارض به طور مؤثرتری برخورد کند.

اجتناب از تعارض ممکن نیست یا حتی توصیه نمی شود – حتی روابط سالم نیز با اختلاف نظر و تعارض مواجه می شوند. نکته کلیدی این است که بدانیم چگونه آن را به طور موثر اداره کنیم. هنگامی که به خوبی مدیریت شود، به افراد اجازه می دهد تا به مشکلات رسیدگی کنند و تغییراتی ایجاد کنند که در نهایت برای سلامت رابطه مفید است.

خلاصه

اگر در یک رابطه ناسالم هستید، درمان می تواند مفید باشد. یک درمانگر می تواند به شما کمک کند روی مسائل فردی کار کنید و به شما در یادگیری مهارت های جدید مقابله و ارتباط کمک کند. زمانی که هر دو نفر مایل به مشارکت باشند و متعهد به ایجاد تغییر باشند، درمان ممکن است بیشترین سود را داشته باشد.

مقاله مرتبط: چرا نمی توانم دوست پیدا کنم؟

چه زمانی به یک رابطه ناسالم و اشتباه پایان دهیم

هر رابطه ای ارزش صرف كردن عمر را ندارد. وقتي وظیفه خود را انجام داده اید اما طرف مقابل مایل به تغییر یا کمک نیست. ممکن است زمان آن رسیده باشد که کنار بروید و تلاش خود را در روابط سالم تر و حمایتی تر با افراد دیگر سرمایه گذاری کنید.

اگر طرف مقابل علاقه ای به تغییر ندارد یا اگر وضعیت به هر شکلی شامل سوء استفاده می شود، پایان دادن به رابطه اغلب بهترین راه برای محافظت از رفاه شما است.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان قربانی خشونت خانگی هستید، برای کمک محرمانه در ايران  با خط تلفن ملی خشونت خانگی به شماره 123  تماس بگیرید. مددكاران اجتماعي و روانشناسان با شما تماس مي گيرند و براي حل مشكل به محل مراجعه مي كنند.

مطلب پیشنهادی

چطور همسر ايده آل پيدا كنيم

چگونه همسر ایده آل را پیدا کنیم

کسی که قرار است بقیه عمرتان را با او بگذرانید، شریک زندگی یا همسری که …

افراد سمي را چگونه ناديده بگيريم

چگونه افراد سمي را نادیده بگیریم

همه ما در مقاطع مختلف زندگی خود با افراد سمي روبرو هستیم. آن دسته از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *