چگونه در رابطه احترام ايجاد كنيم.
احترام در رابطه ازدواج براي بقاي رابطه ضروري است.

چگونه در یک رابطه احترام ایجاد کنیم

احترام قسمت حیاتی هر رابطه سالم است. مردم ممکن است با هم بحث کنند و مخالفت کنند، اما باید به یکدیگر احترام بگذارند. وقتی کسی احساسات، علایق، یا عقاید دیگری را نادیده می گیرد یا آن را کوچک می داند، رابطه آسیب می بیند. در اینجا نگاهی می اندازیم به معنای احترام و نحوه پرورش آن در رابطه خود.

احترام در یک رابطه چیست؟

“احترام پایه و اساس هر رابطه سالم است. به این معنی است که برای شریک زندگی خود ارزش قائل شوید، آنها را همانطور که هستند بپذیرید و با آنها با مهربانی، شفقت و درک رفتار کنید.”

در هر رابطه اي احترام جز اساسي رابطه است.

نحوه ایجاد احترام

اولین و مهمترین جنبه ایجاد احترام این است که دقیقاً آن  معني را که برای هر یک از شما دارد کشف کنید. یک گفتگوی صادقانه در مورد احترام داشته باشید (در حالت ایده آل، در اوایل رابطه خود). ممکن است متوجه شوید که تعاریف شما متفاوت است. برای مثال، ممکن است ظروف کثیفی را که شریکتان روی میز گذاشته به عنوان نشانه‌ای از بی‌احترامی – و انتظار تمیز کردن شما – در نظر بگیرید، اما ممکن است شریکتان به سادگی آن‌ها را فراموش کرده باشد یا قصد داشته باشد بعداً تمیز کند. مرزهای احترام را به وضوح برای یکدیگر مشخص کنید تا معیار مشترکی برای اندازه گیری داشته باشید.

با این حال، برخی از تعاریف احترام جهانی هستند – مانند نشان دادن ادب، مشارکت دادن شریک زندگی خود در یک تصمیم بزرگ که هر دوی شما را تحت تأثیر قرار می دهد، و موافقت با مخالفت بدون توهین یا تحقیر.

موارد زیر را در نظر بگیرید:

• اگر تعاریف متفاوتی از احترام دارید، چگونه این امر را مدیریت خواهید کرد؟

• مرزهای شما چیست؟ شریک زندگی شما چیست؟

• آیا احساس راحتی می کنید که در مورد احساسات خود با شریک زندگی خود صحبت کنید؟

• آیا به شریک زندگی خود اعتماد دارید؟ بحث کنید که اعتماد به صورت روزانه چگونه به نظر می رسد.

• نشانه های بارز احترام و بی احترامی چیست؟ در مورد مثال های خاص بحث کنید.

• اگر یک شریک بی احترامی کند چه اتفاقی می افتد؟ چگونه با این کار برخورد خواهید کرد؟

• چه رفتاری غیرقابل مذاکره در نظر گرفته می شود؟

چگونه به شریک زندگی خود احترام بگذارید

شما می توانید از طریق رفتارهای مثبت، مانند گوش دادن به احساسات شریک زندگی خود، احترام گذاشتن به مرزهای او، حمایت از احساسات او و صحبت با مهربانی در مورد آنها با دیگران، احترام نشان دهید. وقتی به کسی احترام می گذارید، از طریق اعمال، رفتار و گفتارتان به او احترام می گذارید.

در اینجا چند راه برای ایجاد احترام در رابطه شما وجود دارد:

ارتباط خود را تقویت کنید

همانطور که در بالا ذکر شد، احترام برای هر کسی متفاوت است. تصور کنید کسی برای تولد همسرش جاروبرقی می‌خرد و فکر می‌کند که این یک هدیه خوب و گران قیمت است. گیرنده، والدینی که در خانه می مانند و اغلب کارهای خانه را انجام می دهند، ممکن است این هدیه را بی احترامی بدانند.

اگر به این موضوع رسیدگی نشود، خشم می تواند ایجاد شود و به طور قابل توجهی روابط را تحت فشار قرار دهد. ارتباط مداوم و باز می تواند کمک کند. برای مثال، زوج ممکن است تصمیم بگیرند که لوازم خانگی هدایایی محترمانه نیستند، بلکه خریدهای خانگی مشترک هستند.

حتی اگر در اوایل رابطه خود این بحث را داشتید، به یاد داشته باشید که افراد تکامل می یابند و موقعیت ها تغییر می کنند. به یکدیگر اجازه دهید که آزادانه، بدون قضاوت و هر زمان که لازم باشد، صحبت کنند. هر دوی شما باید در برقراری ارتباط با افکار و احساسات در حال تغییر خود احساس راحتی کنید. اگر اینطور نیستید، ممکن است برخی از مسائل اساسی نیاز به توجه داشته باشند.

صادق باشید و مسئولیت اعمال خود را بپذیرید

داشتن یک رابطه گاهی اوقات دشوار است، حتی برای شادترین و سالم ترین زوج ها. احتمالاً مخالفت خواهید کرد، تصمیمات ضعیفی می گیرید، تغییرات خلقی را تجربه می کنید و از مرزها عبور می کنید. حتی اگر قصد ندارید، ممکن است در نهایت به شریک زندگی خود بی احترامی کنید.

شاید موافقت کرده باشید که وقتی همسرتان در حال دوش گرفتن است به حمام نروید، اما هر روز صبح دیر به سر کار می‌روید و برای آماده شدن باید یواشکی وارد شوید. حتی اگر نیت بی ضرر باشد و مرز برای شما مضحک باشد، باز هم آگاهانه مرتباً به شریک زندگی خود بی احترامی می کنید.

این می تواند مشکلات قابل توجهی ایجاد کند. به جای اینکه از شریکتان بخواهید این مرز را رها کند، می توانید عذرخواهی کنید و روی تنظیم زنگ هشدار زودتر کار کنید تا مجبور نباشید دوش گرفتن او را مختل کنید.

صادق باشید و مسئولیت رفتارها، پاسخ‌ها و واکنش‌های خود را بپذیرید، يك روان شناس می‌گوید: «همه افراد استرس‌زا، چالش‌ها، و موقعیت‌های دشواری در زندگی روزمره‌شان دارند.

آگاه باشید که چقدر تنش به رابطه وارد می‌کنید و استرس‌های شما چگونه بر توانایی شما برای نشان دادن احترام به همسرتان تأثیر می‌گذارد.

از منافع شریک خود حمایت کنید

هرکسی علایق و سرگرمی های متفاوتی دارد. شاید شریک زندگی شما عاشق کوهنوردی باشد، اما شما اینطور نیستید. لازم نیست در ماجراجویی های پیاده روی به آنها بپیوندید، اما نباید آنها را از رفتن منصرف کنید.

رفتن تصدیق و پذیرش اینکه شریک زندگی شما دارای ارزش خاصی است، حتی اگر شما آن را به اشتراک نگذارید، به ایجاد احترام در رابطه کمک می کند.

اگر علایق یا رفتارهای شریک زندگی شما برای شما یا رابطه شما مضر است، بحث جدی در این مورد لازم است. شریک زندگی شما ممکن است عاشق جامپینگ، قمار یا کشیدن سیگار باشد و شما ممکن است این اعمال را بی احترامی بدانید. با این حال، اگر شریک زندگی خود را دوست دارید و به او احترام می گذارید، تمام تلاش خود را بکنید تا او را درک کنید. به جای اینکه صرفاً اولتیماتوم بدهید، توضیح دهید که از کجا آمده اید و ببینید آیا آنها مایل به سازش هستند یا خیر.

نقش اعتماد

احترام و اعتماد دست به دست هم می دهند. اگر مطمئن هستید که شریک زندگی شما به طور نامناسب با دیگران به صورت آنلاین چت نمی کند، نباید احساس کنید که مجبور هستید پیام های خصوصی آنها را چك کنید. اگر مطمئن هستید که شریک زندگی‌تان تا زمانی که بدون شما در جايي هستند، هیچ کار نامناسبی انجام نمی‌دهد، پس نباید نگران باشید که او کجا می‌رود یا با چه کسی.

  وقتی شریک زندگی شما به شما احترام نمی گذارد چه کاری انجام دهید

در عین حال، شرکا نباید رفتار یا احساسات خود را پنهان کنند. در روابط سالم، هر دو طرف باید احساس راحتی کنند که در مورد نگرانی ها یا ترس های خود صحبت کنند و در مورد چیزهایی که می دانند ممکن است شریکشان را ناراحت کند، بحث کنند. روان شناس توضیح می دهد که تلاش برای درک مرزهای یکدیگر نشان دهنده احترام است.

برقراری ارتباط صریح، صادقانه و زود هنگام در مورد اینکه چگونه انتظار دارید در یک رابطه به شما احترام گذاشته شود، ممکن است بسیار عالی به نظر برسد، اما می تواند در یک رابطه واقعاً مفید باشد.

حتی در عاشقانه ترین روابط، اعتماد می تواند شکسته شود. ممکن است یک شریک بدون مشورت با شریک خود یک ماشین بخرد، به طور مداوم مرزهای شریک خود را نادیده بگیرد، در مورد اعمال خود دروغ بگوید. هر یک از این موقعیت ها بسته به رابطه می تواند باعث از بین رفتن اعتماد شود.

اگر رفتار بی احترامی توهین آمیز نباشد (از لحاظ جسمی، ذهنی، جنسی یا کلامی) می توانید اعتماد خود را بازسازی کنید. با این حال، هر دو شریک باید مایل به کار در آن باشند. در بسیاری از موارد، پشتیبانی حرفه‌ای در قالب یک درمانگر یا مشاور می‌تواند دیدگاه شخص ثالثی را ارائه دهد و شما را با استراتژی‌های مقابله، تمرین‌های اعتمادسازی، و مهارت‌هایی برای بهبود ارتباطات مجهز کند.

اگر شما یا یکی از نزدیکانتان خشونت خانگی را تجربه کرده اید، برای کمک محرمانه از طرف روانشناسان آموزش دیده، با خط تلفن ملی خشونت خانگی به شماره 123 در ايران تماس بگیرید.

مقاله مرتبط: چگونه به مرزهای رفتاري دیگران احترام بگذاریم

  چگونه بفهمیم که آیا در یک رابطه سالم هستید؟

افراد عقاید، علایق و باورهای خود را دارند. تلاش برای تغییر، کنترل یا نادیده گرفتن این واقعیت، جوهره بی احترامی است.

یک رابطه محبت آمیز و دوجانبه سودمند باید شامل احترام باشد که از خودتان شروع می شود. احترام به خود برای درک مرزهای خود، آنچه از شریک زندگی خود می خواهید و آنچه که مایل به مصالحه هستید ضروری است.

مطلب پیشنهادی

شك در رابطه

چگونه بر شک و ترديد در یک رابطه غلبه کنیم

شما و شریک زندگیتان ممکن است قبل از اینکه شک و ترديد در مورد يكديگر …

بوسه روي گردن همسر

معني بوسه به گردن همسر چيست؟ (به علاوه، انواع دیگر بوسه ها)

بوسیدن گردن از طرف شریک زندگی خود مطمئناً قلب شما را پر از عشق می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *