انواع فوبيا
مردم ازانواع فوبيا ممكن است در عذاب باشند ولي خبر خوب اينكه بسياري از فوبياها درمان دارد

10 تا از رایج ترین فوبیا ها

از خزنده ها وحشت دارید؟ از لغزش مارها می ترسید؟ خب تو تنها نیستی بر اساس گزارش انجمن روانپزشکی، فوبیا شایع ترین بیماری روانپزشکی در بین زنان و دومین بیماری روانپزشکی در بین مردان است.

مؤسسه ملی سلامت روان نشان می دهد که فوبیاها تقریباً 10٪ از بزرگسالان را هر ساله تحت تأثیر قرار می دهند. این فوبیا معمولاً در دوران کودکی یا نوجوانی ظاهر می شود و تا بزرگسالی ادامه می یابد. آنها همچنین دو برابر بیشتر از مردان بر زنان تأثیر می گذارند

تعدادی از توضیحات برای ایجاد فوبیا وجود دارد، از جمله نظریه های تکاملی و رفتاری. علت هر چه که باشد، فوبیاها شرایط قابل درمان هستند که با تکنیک های درمان شناختی و رفتاری و دارو می توان آنها را به حداقل رساند و حتی از بین برد.

شایع ترین فوبیا

مردم دقیقاً از چه چیزی بیشتر از همه می ترسند؟ رایج ترین فوبیاها عبارتند از:

آراکنوفوبیا: ترس شدید از عنکبوت ها

اوفیدیوفوبیا: ترس شدید از مارها

آکروفوبیا: ترس شدید از ارتفاع

آئروفوبیا: ترس شدید از پرواز

Cynophobia: ترس شدید از سگ

Astraphobia: ترس شدید از رعد و برق

تریپانوفوبیا: ترس شدید از تزریق

فوبیای اجتماعی: ترس شدید از تعاملات اجتماعی

آگورافوبیا: ترس شدید از مکان هایی که فرار از آنها دشوار است، که گاهی اوقات شامل ترس از فضاهای شلوغ یا باز می شود.

میسوفوبیا: ترس شدید از میکروب ها، خاک و سایر آلاینده ها

مردم از انواع مختلفي از فوبیا  رنج مي برند.

این فوبیا منجر به ترس شدید می شود و می تواند منجر به تجربه علائمی مانند سرگیجه، حالت تهوع و تنگی نفس شود. در برخی موارد، ممکن است به یک حمله پانیک تمام عیار تبدیل شوند.

فوبیای اجتماعی (اختلال اضطراب اجتماعی) و آگورافوبیا در دسته اختلالات اضطرابی خود قرار دارند، در حالی که هشت فوبیای باقیمانده “فوبیاهای خاص” مربوط به یک شی یا موقعیت خاص در نظر گرفته می شوند.

به طور کلی، این فوبیای رایج شامل ترس شدید یا شدید از محیط، حیوانات، تزریقات و خون یا موقعیت‌های خاص است. در اینجا نگاهی عمیق تر به هر یک می پردازیم.

ترس از عنکبوت

آراکنوفوبیا ترس از عنکبوت ها است. دیدن یک عنکبوت می تواند واکنش ترس را تحریک کند، اما در برخی موارد، صرفاً تصویری از یک عنکبوت یا فکر کردن به یک عنکبوت می تواند منجر به احساس ترس و وحشت شدید شود.

پس چرا بسیاری از مردم از عنکبوتیان وحشت دارند؟ در حالی که تخمین زده می شود 35000 گونه مختلف عنکبوت وجود دارد، تنها حدود 12 گونه از آنها هر نوع تهدید واقعی برای انسان ها به شمار می روند.

یکی از رایج‌ترین توضیح‌ها برای این و فوبیای حیوانات مشابه این است که چنین موجوداتی زمانی تهدید قابل‌توجهی برای اجداد ما محسوب می‌شدند که فاقد دانش پزشکی و ابزارهای تکنولوژیکی برای رسیدگی به آسیب‌های ناشی از حیوانات و حشرات بودند. در نتیجه، تکامل باعث ایجاد استعداد ترس از این موجودات شد.

اوفیدیوفوبیا

اوفیدیوفوبیا ترس از مارها است. این فوبیا بسیار رایج است و اغلب به علل تکاملی، تجربیات شخصی یا تأثیرات فرهنگی نسبت داده می شود. برخی معتقدند از آنجایی که مارها گاهی اوقات سمی هستند، اجداد ما که از چنین خطراتی دوری می‌کردند، احتمال بیشتری داشت که زنده بمانند و ژن‌های خود را منتقل کنند.

نظریه دیگری نشان می دهد که ترس از مارها و حیوانات مشابه ممکن است ناشی از ترس ذاتی از بیماری و آلودگی باشد. مطالعات نشان داده اند که این حیوانات تمایل به تحریک واکنش انزجار دارند، که ممکن است توضیح دهد که چرا فوبیای مار بسیار رایج است، اما مردم تمایل به این ندارند. فوبیای مشابهی از حیوانات خطرناک مانند شیر یا خرس نشان می دهند.

ترس از ارتفاع

آکروفوبیا یا ترس از ارتفاع، بیش از 6 درصد افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. این ترس می تواند منجر به حملات اضطراب و اجتناب از مکان های بلند شود. افرادی که از این فوبیا رنج می برند ممکن است برای اجتناب از مکان های مرتفع مانند پل ها، برج ها یا ساختمان های بلند تلاش کنند.

در حالی که در برخی موارد این ترس از ارتفاع ممکن است نتیجه یک تجربه آسیب زا باشد، تفکر فعلی نشان می دهد که این ترس ممکن است به عنوان سازگاری با محیطی که در آن سقوط از ارتفاع خطر قابل توجهی را به همراه داشته باشد، تکامل یافته باشد.

در حالی که معمولاً افراد هنگام مواجهه با ارتفاع درجاتی از ترس دارند، این فوبیا شامل ترس شدیدی است که می تواند منجر به حملات پانیک و رفتارهای اجتنابی شود.

ایروفوبیا

آئروفوبیا یا ترس از پرواز، بین 10 تا 40 درصد از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد، علیرغم این واقعیت که تصادفات هواپیما در واقع بسیار غیر معمول هستند. از هر 3 نفر حدود 1 نفر دارای سطحی از ترس از پرواز هستند. برخی از علائم رایج مرتبط با این فوبیا شامل لرزش، ضربان قلب سریع و احساس سرگیجه است.

ترس از پرواز گاهی باعث می شود که افراد به طور کلی از پرواز اجتناب کنند. اغلب با استفاده از مواجهه درمانی، که در آن مشتری به تدریج با پرواز آشنا می شود، درمان می شود.  ممکن است فرد به سادگی خود را در یک هواپیما تصور کند، قبل از اینکه به آرامی کار کند تا واقعاً در هواپیما بنشیند و در نهایت در پرواز بنشیند.

Cynophobia

Cynophobia یا ترس از سگ اغلب با تجربیات شخصی خاص مانند گاز گرفتن توسط سگ در دوران کودکی همراه است. چنین رویدادهایی می توانند کاملاً آسیب زا باشند و می توانند منجر به واکنش های ترس شوند که تا بزرگسالی ادامه می یابد. این فوبیای خاص می تواند بسیار رایج باشد.

این فوبیا فقط یک ترس عادی از نیش های ناآشنا نیست. این یک ترس غیرمنطقی و بیش از حد است که می تواند تأثیر جدی بر زندگی و عملکرد فرد داشته باشد.

به عنوان مثال، یک فرد مبتلا به cynophobia ممکن است احساس کند نمی تواند در یک خیابان خاص راه برود زیرا می داند که سگی در آن محله زندگی می کند. این اجتناب می تواند بر توانایی فرد برای عملکرد در زندگی روزمره تأثیر بگذارد و رسیدن به محل کار، مدرسه یا سایر رویدادهای خارج از خانه را دشوار کند.

استرافوبیا

آستروفوبیا ترس از رعد و برق است. افراد مبتلا به این فوبیا وقتی با چنین پدیده های مرتبط با آب و هوا مواجه می شوند، احساس ترس شدیدی را تجربه می کنند. علائم آستروفوبیا اغلب شبیه علائم سایر فوبیا است و شامل لرزش، ضربان قلب سریع و افزایش تنفس است.

در طول رعد و برق یا طوفان رعد و برق، افراد مبتلا به این اختلال ممکن است تمام تلاش خود را برای پناه گرفتن یا مخفی شدن از رویدادهای آب و هوایی مانند پنهان شدن در رختخواب زیر پوشش یا حتی در کمد یا حمام انجام دهند. افراد مبتلا به این فوبیا نیز تمایل دارند که بیش از حد با آب و هوا مشغول شوند.

آنها ممکن است هر روز زمان زیادی را صرف ردیابی آب و هوای محلی و ملی کنند تا بدانند چه زمانی ممکن است هر نوع طوفانی رخ دهد. در برخی موارد، این فوبیا حتی ممکن است به آگورافوبیا منجر شود که در آن افراد آنقدر از مواجهه با رعد و برق یا رعد و برق می‌ترسند که قادر به ترک خانه‌های خود نیستند.

تریپانوفوبیا

تریپانوفوبیا ترس از تزریق است، وضعیتی که گاهی اوقات باعث می شود افراد از درمان های پزشکی و پزشکان اجتناب کنند. مانند بسیاری از فوبیاها، این ترس اغلب درمان نمی شود زیرا افراد از شیء و موقعیت محرک اجتناب می کنند. برآوردها نشان می دهد که 20 تا 30 درصد بزرگسالان تحت تأثیر این نوع فوبیا هستند.

هنگامی که افراد مبتلا به این فوبیا مجبور به تزریق هستند، ممکن است احساس ترس شدید و افزایش ضربان قلب را که منجر به این عمل می شود، تجربه کنند. حتی برخی افراد در حین تزریق بیهوش می شوند.

از آنجایی که این علائم می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، افراد مبتلا به این فوبیا گاهی اوقات از پزشکان، دندانپزشکان و سایر متخصصان پزشکی اجتناب می کنند، حتی زمانی که دارای نوعی بیماری فیزیکی یا دندانی هستند که نیاز به توجه دارد.

فوبیای اجتماعی (اختلال اضطراب اجتماعی)

فوبیای اجتماعی شامل ترس از موقعیت های اجتماعی است و می تواند کاملاً ناتوان کننده باشد. در بسیاری از موارد، این فوبیا می‌تواند به حدی شدید شود که افراد از رویدادها، مکان‌ها و افرادی که احتمالاً باعث ایجاد حمله اضطرابی می‌شوند اجتناب کنند.

افراد مبتلا به این فوبیا می ترسند که در مقابل دیگران تحت نظر باشند یا تحقیر شوند. حتی کارهای معمولی و روزمره مانند خوردن یک وعده غذایی می تواند اضطراب آور باشد. فوبیای اجتماعی اغلب در دوران بلوغ ایجاد می شود و می تواند در طول زندگی ادامه یابد مگر اینکه درمان شود

رایج ترین شکل فوبیای اجتماعی، ترس از سخنرانی در جمع است. در برخی موارد، فوبیای اجتماعی می‌تواند باعث دوری افراد از موقعیت‌های اجتماعی از جمله مدرسه و محل کار شود که می‌تواند تأثیر عمده‌ای بر رفاه و توانایی عملکرد فرد داشته باشد.

آگورافوبیا

آگورافوبیا شامل ترس از تنها ماندن در موقعیت یا مکانی است که فرار ممکن است دشوار باشد. این نوع فوبیا ممکن است شامل ترس از مناطق شلوغ، فضاهای باز، یا موقعیت هایی باشد که احتمالاً باعث ایجاد حمله پانیک می شود. مردم شروع به اجتناب از این رویدادهای محرک می کنند، گاهی اوقات تا جایی که به طور کامل خانه خود را ترک نمی کنند.

تقریباً یک سوم افراد مبتلا به اختلال هراس دچار آگورافوبیا می شوند. آگورافوبیا معمولاً بین اواخر نوجوانی و اواسط دهه 30 زندگی می کند. دو سوم افراد مبتلا به آگورافوبیا زنان هستند. این اختلال اغلب به صورت یک حمله پانیک خود به خود و غیرمنتظره شروع می شود که سپس منجر به اضطراب در مورد احتمال وقوع حمله دیگری می شود.

میسوفوبیا

میسوفوبیا، یا ترس بیش از حد از میکروب ها و کثیفی، می تواند افراد را به نظافت شدید، شستن اجباری دست ها و حتی اجتناب از چیزها یا موقعیت هایی که کثیف تلقی می شوند، سوق دهد. در برخی موارد، این فوبیا ممکن است مربوط به اختلال وسواس فکری-اجباری باشد

این فوبیای رایج همچنین می‌تواند منجر به اجتناب افراد از تماس فیزیکی با افراد دیگر به دلیل ترس از آلودگی، استفاده بیش از حد از مواد ضدعفونی‌کننده و اشتغال بیش از حد به گزارش‌های رسانه‌ای در مورد شیوع بیماری شود. افراد مبتلا به این فوبیا همچنین ممکن است از مناطقی که احتمال وجود میکروب ها بیشتر است مانند مطب پزشک، هواپیما، مدارس و داروخانه ها اجتناب کنند.

مقاله مرتبط: آنچه در مورد آتلوفوبیا (ترس از نقص) باید بدانید

نتيجه

فوبیا یکی از شایع ترین انواع اختلالات روانپزشکی است و می تواند اختلال قابل توجهی در عملکرد و بهزیستی فرد ایجاد کند. خوشبختانه، درمان های ایمن و موثری در دسترس هستند که ممکن است شامل روان درمانی، دارو درمانی یا ترکیبی از هر دو باشد.

درمان مناسب به عوامل مختلفی از جمله علائم و شدت فوبی بستگی دارد، بنابراین همیشه بهترین کار این است که با پزشک یا درمانگر خود مشورت کنید تا یک برنامه درمانی مناسب برای وضعیت خاص خود ایجاد کنید.

مطلب پیشنهادی

خواستگاري از همکار

بايدها و نبايدها در آشنايي و خواستگاري از همکار

بیشتر بزرگسالان یک سوم عمر خود را صرف کار می کنند. جای تعجب نیست که …

وقتي همسرتان را ديگر دوست نداريد چه كنيد

اگر همسرتان را دوست ندارید چه کاری باید انجام دهید

اگر با همسری زندگی می کنید که از او متنفر هستید، ممکن است تعجب کنید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *