زندگي با اصالت
ياد گرفتن زندگي با اصالت به شما اين امكان را مي دهد كه بتوانيد خود واقعي تان را آشكار كنيد.

چگونه با اصالت زندگی کنيم

در حالی که هیچ تعریف مورد توافق جهانی از معنای اصالت وجود ندارد، محققان عموماً آن را به عنوان حالتی از خودآگاهی و خودتعیین‌گری توصیف می‌کنند که به فرد اجازه می‌دهد به روش‌هایی عمل کند که با ارزش‌های اصلی، باورها و نیازهای روان‌شناختی‌اش همسو باشد.

از این نظر، اصیل بودن می تواند به اندازه غذا، سرپناه و خواب برای سلامتی شما مهم باشد. همانطور که وقتی گرسنه هستید غذا می‌خورید یا وقتی خسته می‌خوابید، باید طوری رفتار کنید که ارزش‌های اصلی و نیازهای عاطفی را برآورده کند.

اصالت در روانشناسی مثبت گرا چیست؟

در مقاله ای که در New Ideas in Psychology منتشر شد، محققان چهار مؤلفه اصالت زیر را شناسایی کردند:

1. تجربه یا توجه کامل به محیط فعلی و وضعیت درونی خود.

2. درک یا تأمل در آن تجربه فعلی برای درک بهتر ارتباطات بین افکار، احساسات و اعمال خود.

3. قضاوت، که بیشتر به معنای تحلیلی این است که تشخیص دهد آیا این تجربه با ارزش های اصلی شما همسو است یا خیر و نیازهای روانی شما را برآورده می کند.

4. تصمیم گیری یا انتخاب پاسخی به این تجربه که با آن ارزش ها و نیازهای روانی همسو باشد.

به طور خلاصه، اصالت عبارت است از توجه به تمام جزئیات مرتبط در یک موقعیت و تصمیم گیری بر اساس آنچه که بیشترین هماهنگی را با خود واقعی شما دارد.

اصالت به شما امكان مي دهد خود واقعي تان باشيد.

نمونه ای از یک شخص اصيل چیست؟

در تئوری، این فرآیند چهار بخشی به اندازه کافی ساده به نظر می رسد. اما واقعاً در عمل چگونه به نظر می رسد؟ «خود» چیست و چگونه می‌دانید که عملکردتان با آن هماهنگ است؟

در روان‌شناسی، خود به مجموعه‌ای از ایده‌هایی اطلاق می‌شود که هر یک از ما درباره اینکه چه کسی هستیم داریم. این شامل نقش‌های اجتماعی مختلف ما مانند والدین، کوهنورد، پرستار و همچنین ویژگی‌های ثانویه مانند کنجکاو، سخاوتمند یا جاه‌طلب می‌شود. بیشتر ما خودمان را بر اساس نقش‌ها و ویژگی‌های متعددی تعریف می‌کنیم که همه آنها درست هستند، اما همه آنها نمی‌توانند در هر شرایطی همسو باشند

به عنوان مثال، پرستاری که یک والدین نیز هست ممکن است اغلب با موقعیت هایی مواجه شود که این دو نقش در تضاد باشند. شاید قرار است در شب بازی مدرسه کار کنند. شاید فرزندشان صبح قبل از رفتن به سر کار بیمار شود.

یک شخص اصيل سعی نمی کند یکی از این ابعاد متعدد را به عنوان واقعی ترین خود انتخاب کند. در عوض، آنها دائماً خود را بازتاب می کنند و به دنبال تعادل هستند. اصیل بودن به معنای شناسایی تمام جنبه های خود است که برای شما مهم است و اطمینان حاصل کنید که به روشی عمل می کنید که با هر یک از آنها هماهنگ است، حتی اگر برخی موقعیت ها مستلزم این باشد که یک جنبه را بر سایر جنبه ها امتیاز دهید.

چرا کاملاً اصالت داشتن بودن سخت است؟

به همان اندازه که زندگی واقعی می تواند رضایت بخش باشد، در واقع انجام این کار همیشه برای بسیاری از مردم دشوار است. به عنوان مثال، افراد مبتلا به بیماری های روانی اغلب احساس امنیت نمی کنند یا تشویق نمی شوند که واقعی باشند. دکتر سام زند، روانپزشک و موسس کلینیک Anywhere، گفت: «هنوز انگ زیادی پیرامون بیماری روانی وجود دارد. این می تواند صحبت کردن در مورد تجربیات خود یا درخواست کمک بدون ترس از قضاوت یا تبعیض را برای مردم دشوار کند.

فراتر از ترس از قضاوت یا تبعیض، شرایط خاص می تواند دستیابی به آن چهار مؤلفه اصالت را که قبلاً تعریف شد، دشوار کند. دکتر ساند توضیح داد: اسکیزوفرنی یا برخی از اختلالات شخصیتی می تواند درک افکار، احساسات و رفتارهای خود را برای فرد دشوار کند. او همچنین خاطرنشان کرد که این شرایط و سایر شرایط مانند افسردگی، اضطراب یا آسیب‌های روحی می‌توانند حس اعتماد فرد به افکار، احساسات و ارزش‌های خود را از بین ببرند.

خودواقعي

اگر در مورد اینکه واقعی ترین نسخه از خودتان چه شکلی خواهد بود شک دارید، سخت است که واقعی ترین خود باشید.

در موارد دیگر، آن خود واقعی ممکن است با هنجارهای اجتماعی در تضاد باشد. اریکا نلسون، مددکار اجتماعی بالینی و درمانگر، توضیح داد که این موضوع اغلب برای افراد اوتیستیک صدق می کند. برای افراد مبتلا به اوتیسم، ارزش بسیار زیادی اغلب بر انصاف و عدالت متمرکز است تا جایی که بسیاری از بیماران من برای عملکرد در یک محل کار سنتی تلاش می کنند، زیرا زمانی که سعی می کنند ارزش ها و باورهای اصلی خود را بیان کنند، با این که سیستم چگونه به رفتار افراد نیاز دارد همسو نیست. نلسون گفت.

اگر خود واقعی شما توسط جامعه یا محیطی که در آن هستید پذیرفته نشود، رفتار واقعی می تواند دردناک یا حتی خطرناک باشد. به گفته درمانگر و مدیر برنامه Thrive Therapy & Counseling، Ileana Arganda-Stevens، همین امر در مورد بازماندگان تروما نیز صادق است. “اگر نیازها یا ترجیحات ما در دوران کودکی یا در یک رابطه مهم به طور مداوم نادیده گرفته شود یا مجازات شود، ممکن است یاد بگیریم که توجه یا بیان نیازها و ترجیحات خود برای ما ایمن یا ارزشمند نیست.”

در محیط‌های توهین آمیز یا خصمانه مانند آن، بقا ممکن است به سرکوب نیازهای روانی یا پنهان کردن خود واقعی آنها بستگی داشته باشد. در نتیجه، آرگاندا-استیونز گفت: “ما یاد می گیریم که جایی برای خود واقعی ما وجود ندارد.”

5 راه برای توسعه اصالت

اگر در تلاش هستید که معتبرتر باشید، سعی کنید این استراتژی ها را بگنجانید.

ذهن آگاهی را تمرین کنید

کلید اصالت، توسعه خودآگاهی است تا بدانید واقعی ترین خود شما کیست. دانستن این موضوع سخت است که وقتی بخش زیادی از روز خود را صرف سرکوب احساسات و شهود خود می‌کنید، انتظارات دیگران را برآورده می‌کنید یا به دنبال اهدافی که قرار است می‌خواهید بروید، سخت است. ذهن آگاهی راهی عالی برای بازگرداندن توجه شما به همه چیزهایی است که سرکوب می کنید.

اگر قبلاً هرگز آن را امتحان نکرده‌اید، فقط پنج دقیقه از روز خود را برای نشستن در مکانی آرام اختصاص دهید، حتی اگر قرار است در زمان استراحت ناهار در ماشین خود بنشینید. یک تایمر تنظیم کنید و سپس گوشی خود را کنار بگذارید. چشمان خود را ببندید و فقط به وضعیت جسمی و عاطفی خود توجه کنید. احساسات را نام ببرید اما از تلاش برای توجیه یا توضیح یا به چالش کشیدن آنها اجتناب کنید. ذهن شما در طول این فرآیند سرگردان خواهد شد. وقتی این کار را کرد، فقط متوجه شوید که انجام شده است و آن را به تمرین برگردانید.

با گذشت زمان، این تمرین به تقویت خودآگاهی شما کمک می‌کند، بنابراین شما از لحظاتی که رفتارهایی را انجام می‌دهید که با خود واقعی‌تان همسو نیست، بیشتر آگاه هستید.

اقداماتی که اصيل هستند را تعریف کنید

اگر در حال حاضر احساس نمی‌کنید که کاملاً داراي اصالت هستید، اعمال یا رفتارهای خاصی را که به عنوان نمونه‌ای از آن عدم اصالت به ذهنتان می‌آید فکر کنید. همچنین به این فکر کنید که چه اعمال یا رفتار خاصی معتبرتر است.

برای مثال، اگر با یک بیماری روانی دست و پنجه نرم می کنید، شاید از ترس اینکه دوستان، خانواده یا همکاران متوجه این موضوع شوند، از درمان اجتناب می کنید. اگر در یک رابطه ناراضی هستید، شاید مواجهه با این واقعیت را به تعویق انداخته اید که ممکن است زمان پایان دادن به آن فرا رسیده باشد. اگر در شغلی هستید که از آن متنفر هستید، شاید این واقعیت را نادیده می‌گیرید که مسیر شغلی مناسبی برای شما نیست.

زمانی که بتوانید مسائل کلیدی را که باعث می‌شود احساس بی‌اعتباری کنید، شناسایی کنید، می‌توانید به گام‌هایی فکر کنید که می‌توانید در جهت وفاداری به خودتان انجام دهید. ممکن است برای پایان دادن به یک رابطه یا تغییر شغل آماده نباشید، اما می‌توانید قدم‌های کوچک‌تری پیدا کنید که کمتر احساس ترس می‌کنند و شما را در مسیر درست حرکت می‌دهند. به عنوان مثال، مرحله اول ممکن است فقط تصدیق آن حقیقت باشد.

راه هایی برای عمل بر اساس ارزش ها و باورهای اصيل خود بیابید

از نکات خودآگاهی و تفکری که در بالا ذکر شد برای شناسایی ارزش ها و باورهای اصلی خود استفاده کنید. سپس، به راه‌هایی فکر کنید که می‌توانید روی آن‌ها عمل کنید. اگر به حیوانات اهمیت می دهید، آخر هفته ها در پناهگاه حیوانات محلی داوطلب شوید.

اگر برای استقلال ارزش قائل هستید، خود را به چالش بکشید تا یک مهارت جدید را بیاموزید، مانند تعویض روغن خودرو یا تعمیر پایه صندلی لرزان.

قبل از تصمیم گیری توقف کنید و فکر کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای زندگی واقعی‌تر این است که عادت کنید قبل از تصمیم‌گیری مهم فکر کنید. مهم، در این مورد، به معنای هر تصمیمی است که می تواند بر سلامت جسمی یا روانی شما تأثیر بگذارد، از جمله تصمیماتی که می تواند با ارزش ها و باورهای اصلی شما در تضاد باشد.

چهار مؤلفه اصالت را که قبلاً توضیح داده شد یادداشت کنید و از آن به عنوان نوعی طرح اولیه برای انعکاس تصمیمی که در حال حاضر با آن روبرو هستید استفاده کنید و دریابید که معتبرترین انتخاب چیست.

برای زنده ماندن خود را شرمنده نکنید

اگر محافظت از رفاه و برآوردن نیازهای اولیه شما به معنای مخفي كردن نياز واقعيتان است، همانطور که گاهی اوقات برای افراد مبتلا به بیماری روانی هستند ، انجام می‌دهند، کاری را که برای زنده ماندن نیاز دارید انجام دهید. به جای این که احساس شرم یا ناامیدی از بی اصالت بودن را به سمت خود هدایت کنید، این انرژی را به سمت یافتن راه هایی برای کاهش نیاز به غیراصیل بودن هدایت کنید.

مقاله مرتبط: چگونه با ترس از شکست مقابله کنیم

به عنوان مثال، اگر در یک محیط کاری خصمانه هستید، برای یافتن یک محل کار دلپذیرتر و فراگیرتر، جستجوی شغل را شروع کنید. اگر از طرف خانواده مورد قضاوت قرار می‌گیرید، به دنبال گروه‌های حمایتی، مشاوره یا انجمن‌های آنلاین باشید تا بتوانید از نزدیک‌ترین افراد به شما حمایت و مراقبت کنید.

کاری را که برای زنده ماندن باید انجام دهید، انجام دهید، در حالی که همیشه برای ایجاد یک زندگی تلاش می کنید که بقای شما دیگر به پنهان کردن واقعی ترین خود شما وابسته نباشد.

مطلب پیشنهادی

شك در رابطه

چگونه بر شک و ترديد در یک رابطه غلبه کنیم

شما و شریک زندگیتان ممکن است قبل از اینکه شک و ترديد در مورد يكديگر …

افراد سمي را چگونه ناديده بگيريم

چگونه افراد سمي را نادیده بگیریم

همه ما در مقاطع مختلف زندگی خود با افراد سمي روبرو هستیم. آن دسته از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *