پنجاه نشانه آزار عاطفي
برخلاف آزار جسمي آزار عاطفي در ازدواج به راحتي قابل تشخيص نيست.

50 نشانه آزار عاطفی: معنا و علل

دو نوع ظریف آزار در روابط، آزار عاطفی و آزار ذهنی است. بر خلاف آزار جسمی، که به راحتی قابل مشاهده و تعریف است، نشانه‌های سوء استفاده عاطفی و آزار روانی در ازدواج یا روابط برای قربانی و اطرافیان دشوار است.

اگر فکر می کنید در رابطه خود از سوء استفاده ذهنی و عاطفی رنج می برید اما کاملاً مطمئن نیستید بخوانید.

سوء استفاده عاطفی چیست؟

طبق Healthdirect تعریف سوء استفاده عاطفی به شرح زیر است:

سوء استفاده عاطفی شکل رایج سوء استفاده است که در روابط نزدیک رخ می دهد. همچنین به عنوان آزار روانی شناخته می شود و شامل آزار کلامی نیز می شود.

سوء استفاده عاطفی در مورد حفظ قدرت یا کنترل یک فرد بر شخص دیگر است. معمولاً بین شرکای صمیمی اتفاق می افتد یا از والدین به فرزند می آید. همچنین ممکن است در موقعیت هایی مانند مدرسه یا محل کار اتفاق بیفتد.

آزار روانی چیست؟

تعریف آزار روانی در معنای عام، می تواند به عنوان قرار گرفتن در معرض رفتاری باشد که ممکن است باعث آسیب روانی شود، از جمله اضطراب شدید، افسردگی مزمن یا PTSD. در روابط، آزار عاطفی یا ذهنی شامل حبس، انزوا، حمله کلامی، تحقیر و ارعاب است.

علل آزار عاطفی و روانی

سوء استفاده عاطفی یا ذهنی می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود – هم بیرونی و هم درونی. در اینجا برخی از علل رایج ذکر شده است:

قدرت و کنترل

عزت نفس پایین

تصور ضعیف از خود

منافع مالی و مادی ناشی از کنترل شخصی

اعتیاد به مواد مخدر و الکل

شما بايد نشانه هاي  آزار عاطفی را بشناسيد تا بتوانيد آن را تشخيص دهيد.

50 نشانه آزار عاطفی و روانی

چگونه آزار عاطفی را تشخیص دهیم؟

اگر فکر می کنید مورد آزار عاطفی یا ذهنی شریک زندگی تان قرار می گیرید، در اینجا 50 نشانه سوء استفاده عاطفی آورده شده است.

1. شریک زندگی شما در هر فرصتی که به دست می آورد شما را تحقیر می کند

سوء استفاده کنندگان تمایل دارند با شوخی های بد و قضاوت منفی به شریک زندگی خود توهین کنند. نشانه‌های آزار روانی عبارتند از: مورد  تحقير قرار گرفتن، دریافت تحقيرهای پشت سر، و خطوط مبهم بین توهین و تحقير.

یکی از نشانه های یک رابطه آزاردهنده ذهنی این است که شریک خشونت آمیز نیز از تصدیق نقاط قوت شما امتناع می ورزد و دستاوردهای شما را تحقیر می کند.

برای آنها مهم نیست که این کار به صورت خصوصی یا در یک گروه از افراد انجام شود. آنها این کار را به این امید انجام می دهند که عزت نفس شما را از بین ببرند تا بیشتر به آنها وابسته شوید.

همچنین معمولاً دیده می‌شود که وقتی برای چنین رفتاری از شما خواسته می‌شود، ادعا می‌کنند که آن «شوخی» صرف است و به شما می‌گویند که شما خیلی حساس هستید یا حس شوخ طبعی ندارید.

2. آنها به فضای شخصی حمله می کنند

یکی از گیج‌کننده‌ترین ویژگی‌های شرکای بدسرپرست این است که آنها می‌خواهند وقتی دور هستید، شما را تحت نظر داشته باشند.

آزار کلامی و ذهنی اغلب با مراقبت یا حسادت ناشی از مراقبت اشتباه گرفته می شود. آنها دائماً به شما پیام می دهند تا از محل سکونت یا افرادی که با آنها هستید مطلع شوند و وقتی پاسخ نمی دهید ناراحت می شوند.

وقتی مورد آزار روانی قرار می‌گیرید، شریک خشونت‌آمیز به‌روزرسانی‌های مداوم می‌خواهد و سعی می‌کند با افرادی که با آنها معاشرت می‌کنید یا جایی که می‌روید محدود کند.

چنین افرادی حتی مراقب کارهایی هستند که در تلفن یا رایانه خود انجام می دهید و هیچ گاه نشانه ای از حریم خصوصی در زندگی شما باقی نمی گذارند. آنها ممکن است با دیدن صحبت شما با دیگران، به ویژه جنس مخالف، تحریک شوند و باعث شوند که شما برای انجام کاری به سادگی تعامل با دیگران احساس گناه کنید.

3. همیشه در حالت گناه، شک یا اضطراب هستید

این یکی از مهم ترین نشانه های سوء استفاده روانی است.

اگر مورد سوء استفاده عاطفی قرار بگیرید، در نهایت همیشه در حالت اضطراب، ناراحتی و ترس از انجام هر کاری که ممکن است شریک زندگی تان را آزرده، ناراحت یا ناامید کند، صرفاً به دلیل ترس از انتقاد و فریاد زدن، خواهید بود.

یکی از نشانه‌های یک رابطه سوء استفاده‌کننده این است که احساس می‌کنید «روی پوست تخم‌مرغ راه می‌روید»، یعنی همیشه مراقب مسائل بی‌اهمیت باشید. آزارگر همیشه باعث می شود که شما به خاطر رفتار اشتباه خود احساس گناه کنید و شما را به خاطر هر کاری که انجام می دهد سرزنش می کند.

4. آنها شما را بازي مي دهند.

بازي دادن نشانه روانشناختی یک شریک عاطفی آزاردهنده است که شما را به بی اعتمادی و شک در تفسیرها و تجربیات خود از واقعیت سوق می دهد.

ممکن است این احساس را داشته باشید که گفته‌های آنها با اظهارات قبلی‌شان در تضاد است، یا ممکن است چیزی را که به وضوح به خاطر می‌آورید انکار کنند، اما آن‌ها این کار را با چنان اطمینانی انجام می‌دهند که شروع به زیر سوال بردن خود می‌کنید.

این شکل از دروغ گفتن، مشاجره یا گیج کردن در نهایت شما را به یک احساس بی ثباتی از استحکام و شایستگی سوق می دهد تا زمانی که دیگر به آنچه می دانید حقیقت است اعتماد نکنید.

آنها ممکن است از این برای دستکاری شما برای رسیدن به مسیر خود استفاده کنند. آنها همچنین ممکن است شما را تهدید کنند تا بیشتر شما را بازي دهند، مثلاً بگويند به خودشان صدمه می زنند، به شما می گویند که شما را ترک خواهند کرد و شما را به عنوان عامل دردشان سرزنش می کنند.

همسر آزاری ذهنی تماماً در مورد به دست آوردن کنترل در رابطه است.

آزارگر می خواهد افسار شما را نگه دارد که تا زمانی که شما اجازه دهید  آزار روانی یا عاطفی مداوم در ازدواج باعث افزایش ناامنی و شک به خود در شریک زندگی می شود.

5. سوء استفاده کننده شما رفتار گیج کننده ای دارد

آزارگر شما ممکن است لحظاتی از محبت و مهربانی با شما داشته باشد و در هنگام بدرفتاری شما را گیج کند، بنابراین ممکن است تمایل داشته باشید که رفتار توهین آمیز را ببخشید زیرا “به غیر از این، او مرد بزرگی است!”

سردرگمی و عدم وضوح یکی از رایج ترین نشانه های آزاردهنده عاطفی است.

6. بیشتر آزارهای روحی و روانی در خانه اتفاق می افتد

دوستان و خانواده شما در آنجا نیستند تا تأیید کنند که شما در حال تجربه رفتار آزاردهنده از طرف شریک زندگی خود هستید.

اگر آنها در ملاء عام از شما سوء استفاده کنند، مثلاً در حضور دوستان در مورد شما اظهارات تحقیر آمیزی کنند، همیشه می گویند که “فقط شوخی کرده اند” یا به همه می گویند که “حس شوخ طبعی” ندارید. از گفته هایشان صدمه دیده ايد.

آنها حتی ممکن است با در آغوش گرفتن یا بوسیدن سریع جلوی همه انجام دهند تا مردم متوجه نشوند که این رفتار چقدر توهین آمیز است.

7. سوء استفاده کننده شما را سرزنش می کند که منشا سوء استفاده آنها بوده اید

آنها وضعیت ذهنی شما را طوری شکل داده اند که باور کنید آنچه می گویند درست است و او شما را به عنوان دلیلی برای حملات عصبانیت سرزنش می کند. آزارگر قربانی را به خاطر آزار عاطفی سرزنش می کند. این یکی از نشانه های اصلی است که شما مورد سوء استفاده قرار می گیرید.

8. سوء استفاده کنندگان به دنبال کنترل و تسلط بر شرکای خود هستند

یکی دیگر از نشانه های آزار عاطفی و ذهنی، سلب تمام کنترل از قربانی و تسلط بر تصمیمات اوست. یکی از رفتارهای انتقادی سوء استفاده عاطفی این است که به کسی اجازه نمی‌دهیم حتی کوچک‌ترین تصمیم‌های زندگی‌اش را بگیرد – مانند آنچه می‌خواهد بخورد یا بپوشد.

9. آزاردهنده ذهنی و عاطفی خودشیفته است

دنیا حول آنها می چرخد. آنها صبر ندارند، درخواست های غیرمنطقی می کنند، بی احساس هستند و همیشه به دنبال سرزنش دیگران هستند، حتی اگر آنها مقصر باشند.

آنها فاقد احساس همدردی هستند و نمی توانند تصور کنند و برایشان اهمیتی ندارد که ممکن است شخص دیگری چه احساسی داشته باشد.

10. آنها می خواهند وضعیت ذهنی شما را طوری شکل دهند که قابل اعتماد شوید

آنها سعی خواهند کرد شما را از دوستان و خانواده‌تان منزوی کنند و شما را متقاعد کنند که این «بیگانه‌ها» بهترین منافع شما را در دل ندارند.

در واقع، آنها به عشق شما نسبت به هر کسی غیر از خودشان حسادت می‌کنند و نمی‌خواهند افراد خارجی متوجه شوند که شما مورد سوء استفاده قرار می‌گیرید، مبادا سعی کنند شما را وادار به قطع رابطه کنند.

11. شریک زندگی شما بیش از حد بد خلق است

آن‌ها نوسانات خلقی گسترده‌ای دارند که از اوج هیجان‌انگیز، همراه با طغیان عشق و محبت نسبت به شما، به پایین‌ترین حالتی که شامل عصبانیت، فریاد زدن، رفتار بی‌صدا با شما و توهین کلامی (تذکر، زبان مبتذل) می‌شود.

شما شروع به درک این حالات خواهید کرد و تشخیص خواهید داد که چه زمانی قرار است یک “روز خوب” باشد (زمانی که آنها در حال خندیدن، بیرون رفتن و شیدایی در عشقشان به شما و دنیا هستند) و یک “روز بد” (زمانی که تمام آنچه شما می خواهید) کاری که باید انجام دهند این است که از سر راه او دور بمانند.)

شما سعی خواهید کرد خلق و خوي آنها را “بالا” نگه دارید و در تلاش برای کاهش خلق و خوی بدی که می دانید در افق است، حواس آنها را پرت کنید.

12. پرخاشگری منفعل

افراد دارای رفتار توهین آمیز عاشق بازی منفعل-تهاجمی هستند. وقتی فردی منفعل – پرخاشگر است، به این معنی است که شما هرگز درگیری نخواهید داشت. هیچ بحث سازنده ای ندارید و هرگز دعوا نخواهید کرد، اما در عین حال، همیشه در انجام کارها مشکل خواهید داشت.

اگر در مورد کار باشد، برخی از اوراق همیشه مفقود خواهند بود و شما مسئول از دست دادن آنها هستيد و بايد با تماس رئیس جلسه خواهید بود و در خانه، فعالیت مورد علاقه شما به دلایلی هرگز امکان پذیر نخواهد بود.

13. حسادت

حسادت را نباید فقط به عنوان مشکل یک زوج تلقی کرد. این یکی از علائم بسیار رایج آزار روانی در محل کار، ادارات، مدارس، اعضای خانواده و در یک رابطه آزاردهنده ذهنی است.

وقتی افراد احساس حسادت می کنند، می توانند احساسات خود را به طرق مختلف به تصویر بکشند. نگاه تحقیر آمیز به کار شما، رفتار مالکانه، تحقیر شما و رفتارهای مشابه را می توان انتظار داشت.

گاهی اوقات احساس حسادت چیزی نیست که نگران آن باشید. اما وقتی از کنترل خارج می شود و شخص احساس می کند که برای خرابکاری شخصی که به او حسادت می کند، کاری بیش از حد افراطی انجام می دهد، این نشانه نگرانی است.

حسادت شدید یکی از علائم سوء استفاده ذهنی و عاطفی شدید است.

14. کنترل

اگر با فردی که همیشه سعی در کنترل شما دارد مشکل دارید، اینها نشانه های یک رابطه آزاردهنده ذهنی است. آنها همیشه سعی می کنند به شما بگویند که چه کاری انجام دهید، که حتی گاهی اوقات منطقی نیست، و این یکی از علائم علائم سوء استفاده روانی است.

کارها باید آنطور که آنها می خواهند انجام شود و همه اقدامات شما باید براساس نیازها و برنامه های آنها باشد. کنترل شدن خسته کننده است و باید فوراً متوقف شود، زیرا کنترل یکی از نشانه های سوء استفاده روانی است.

15. بدخلقی

خشنود کردن برخی افراد بسیار سخت است. ما می گوییم وقتی خیلی سریع عصبانی می شوند بدخلق هستند و پیدا کردن راهی برای ایجاد احساس رضایت در آنها دشوار است.

اگر با چنین شخصی زندگی کنید یا مجبور باشید زمان زیادی را در طول روز بگذرانید، از تلاش مداوم برای برآورده کردن خواسته های بی پایان او ناامید و خسته خواهید شد.

اگر این رفتار با مشاجره، داد و فریاد و نیاز وسواسی به اصلاح همه چیز همراه باشد، حتی اگر هیچ چیز اشتباهی نباشد، اینها نشانه های آزار روانی هستند.

16. غیرقابل پیش بینی بودن

گاهی اوقات، مردم روشی غیرقابل پیش بینی برای رفتار و ارتباط با شما دارند. هنگامی که آنها شیرین، مهربان و دوستانه باشند، می توانند به سرعت تبدیل به خواسته، خصمانه و غیرمنطقی شوند.

برای افرادی که برای اولین بار ملاقات می کنید، اما اگر مجبورید با این نوع افراد زندگی کنید، آن وقت یک جهنم واقعی است.

اغلب اوقات رفتار خارج از شخصیت یکی از ویژگی های بارز یک سوء استفاده کننده ذهنی یا یک رابطه بدرفتاری است. اگر شریک زندگی شما تا حد زیادی غیرقابل پیش بینی است، این را می توان یکی از نشانه های آزار روانی نامید.

17. توهین کلامی

شاید شایع ترین نشانه های سوء استفاده عاطفی، و بدترین آنها، آزار کلامی باشد.

توهین کلامی چیزی است که هیچ فردی نباید آن را تحمل کند، خواه ازدواج باشد یا هر نوع رابطه مورد بحث.

هنگامی که فردی فحش می دهد، تهدید می کند، دستور می دهد، قضاوت می کند یا انتقاد می کند، سوء استفاده ممکن است آشکار باشد، اما همچنین می تواند به شکل ظریف تری مانند طعنه، شوخی یا انجام بازی های توهین آمیز باشد.

به همین دلیل است که برخی افراد حتی نمی دانند که این یکی از نشانه های آزار روانی است.

18. به نظر می رسد عشق و پذیرش مبتنی بر عملکرد است

مهم نیست چقدر برای انجام درست همه چیز تلاش می کنید، هرگز کافی نیست یا به درستی انجام می شود یا در زمان مناسب انجام می شود، و غیره. سپس احساس می کنید که نمی سنجید و نمی توانید توسط همسرتان دوست داشته شويد.

19. خودداری از محبت، به ویژه صمیمیت جنسی

چرا باید همسرتان نسبت به کسی که استانداردهای او را نمی‌سنجید مهربان باشد؟ او ممکن است اظهار کند که انتظاراتش برآورده نمی شود و شما لایق محبت او نیستید مگر اینکه خود را شکل دهید.

20. انتقاد

شما خیلی چاق، خیلی لاغر، خیلی زشت هستید. ممکن است همسرتان بگوید شما حرف ارزشمندی برای گفتن ندارید، بنابراین باید دهانتان را ببندید. ممکن است همسرتان بگوید شما آنطور که او می خواهد از او مراقبت نمی کنید. این نشانه شرکای آزاردهنده ذهنی است.

21. همسرتان شما را با هر اسمی صدا می کند

شما را با اسامی تحقیر آمیز مانند احمق، بی مغز، نادان، بازنده و بسیار بدتر می نامند. آنها حتی ممکن است نشان دهند که شما فردی خودخواه هستید که به نیازهای آنها اهمیت نمی دهید.

22. در مشاجرات، همیشه حق با همسرتان است

آنها همیشه باید حرف آخر را بزنند. شما هرگز چیزی ارزش گفتن ندارید و همیشه در اشتباه هستید. همسرتان به شما اطلاع خواهد داد که او بهتر می داند. این یکی از نشانه های سوء استفاده عاطفی است.

23. همسرتان با شما رفتاری بی صدا دارد

آنها به شما رفتار بی‌صدا می‌دهند و باعث می‌شوند حدس بزنید چه چیزی اشتباه است و سعی کنید آن را برطرف کنید. این شما را وادار می کند که خودتان را دوباره حدس بزنید. تعمیر چیزی که نمی دانید خراب است تقریبا غیرممکن است.

24. بی احترامی می کنند

شیوه ای که همسرتان در مکالمه با شما خطاب می کند بیشتر اوقات بی احترامی است. آنها هر وقت با شما صحبت می کنند، کنایه آمیز و تحقیرکننده هستند.

25. آنها می گویند شما خوش شانس هستید که شما را انتخاب کردند

همسرتان مکرراً به شما یادآوری می‌کند که چقدر در این رابطه خوش شانس هستید، زیرا “ببینید که او چقدر برای شما فراهم می‌کند و هیچ کس دیگری هرگز شما را نمي خواهد!” این که به کسی احساس کند ارزش عشق را ندارد می تواند سوء استفاده ذهنی و عاطفی باشد.

26. زبان آنها شما را بازي مي دهد.

همسر شما از کلمات کلیدی یا عباراتی برای دستکاری شما و رفتارتان استفاده می کند، مانند کلمه «د» (طلاق). آنها ممکن است بارها و بارها شما را تهدید به طلاق یا جدایی کنند اگر آنچه آنها می خواهند را انجام ندهید. زبان دستکاری یکی از نمونه های سوء استفاده عاطفی است.

27. شریک زندگی شما تلاش های خودسازی شما را تحقیر می کند

اگر سعی کنید خودمراقبتی کنید، مانند یک برنامه ورزشی جدید یا یک رژیم غذایی سالم، آنها به شما خواهند گفت که هرگز موفق نخواهید شد و جملاتی مانند «چرا زحمت بکشید؟ شما فقط وزنتان را به دست خواهید آورد» یا «یک ماه به آن فرصت می دهید و مثل همیشه باشگاه را ترک می کنید».

آزارگر ذهنی هرگز شما یا دیگران را تشویق نمی کند، بلکه بر فداکاری و اعتقاد کامل شما به آنها پافشاری می کند.

28. شریک زندگی شما توسط سیستم های پشتیبانی خارجی تهدید می شود

یک فرد آزاردهنده ذهنی دوست ندارد قربانیش از دوستان بیرونی و حمایت خانواده برخوردار باشد. در یک رابطه آزاردهنده ذهنی، آنها ممکن است سعی کنند شما را مجبور به ترک آنها کنند.

یک زن یا شوهر آزاردهنده ذهنی با دوستان شما مشکلی پیدا می کند و می گوید آنها فقط از شما استفاده می کنند یا شما را دوست ندارند. در مورد خانواده شما، آنها فکر می کنند آنها سمی هستند و شما باید آنها را از زندگی خود حذف کنید.

یکی از نشانه‌های یک رابطه آزاردهنده ذهنی این است که اگر به آزاردهنده خود بگویید که به درمان می‌روید، به شما خواهند گفت که همه درمانگرها حقه باز هستند و پول هدر می‌دهند. فقط آنها می دانند که شما به چه چیزی نیاز دارید.

29. احساس اضطراب دائمی می کنید

حتی این ایده که حتی با شریک آزاردهنده تان صحبت کنید، شما را مضطرب می کند، زیرا می دانید که او دلیلی برای گفتن چیزهای وحشتناک به شما یا کنترل شما پیدا خواهد کرد.

یکی از نشانه های سوء استفاده آمیز رابطه این است که روزهای خود را در حالت ترس و دلهره سپری می کنید، زیرا باعث شده اند فکر کنید برای هر حرکتی که انجام می دهید به تایید آنها نیاز دارید.

30. شریک زندگی شما حس شوخ طبعی ندارد

شما هرگز نمی بینید که همسر آزار دهنده ذهنی خود به اشتباهی که ممکن است مرتکب شوند بخندند. در عوض، زود عصبانی می شوند. اگر فکر کنند کسی به آنها می خندد، حتی به شیوه ای سريع، عصبانی می شوند.

شما فقط چند لحظه سرگرمی در رابطه خود دارید، اگر اصلاً وجود داشته باشد.

31. شریک زندگی شما هرگز مسئولیت هیچ اشتباهی را بر عهده نمی گیرد

یکی از نشانه های همسر آزارگر این است که همیشه تقصیر شما یا شخص دیگری است.

 هرگز عذرخواهی نمی کنند.

 فراموش کرده اند شما را از سر کار بردارند؟ تقصیر تو بود که بهشون یادآوری نکردی

 اگر در حین مشاجره سر شما فریاد بزنند، پس از آرام شدن نمی گویند متاسفند.

شما آنها را “آنقدر” عصبانی کردید که کنترل خود را از دست دادند.

32. تنزل

به عنوان بخشی از سوء استفاده، تحقیر زمانی است که کسی شریک زندگی خود را پایین می‌آورد، دائماً به بهای دیگری شوخی می‌کند. این می تواند به صورت عمومی یا خصوصی اتفاق بیفتد و می تواند شامل انتساب ویژگی های مبهم باشد مانند گفتن به قربانی، “تو بوی می دهی”، “تو احمق هستی” یا “تو زشتی”.

این می‌تواند باعث شود که افراد مورد آزار قرار گرفته، احساسات، تجربه و واقعیت خود را حدس بزنند.

33. سلطه

اگر مجبور هستید کل روز خود را بر اساس خواسته های شخص دیگری برنامه ریزی کنید، ممکن است وضعیت کاملا سالمی نباشد. روابط عاشقانه با دادن و گرفتن و احترام متقابل کار می کند، نه با تسلط و کنترل یک شریک.

اگر شریک زندگی از سر کار به خانه برگردد و اطاعت، رفتارهای خاص را بخواهد («نوشیدنی و شامم را آماده کن»)، و حتی به موقعیت‌های ساده نیز با عصبانیت پاسخ دهد («چرا دستمال توالت نیست؟»)، آنها رفتارهای کنترل‌کننده‌ای نشان می‌دهند.

با توجه به این موقعیت، شریک مطیع ممکن است مجبور شود عذرخواهی، دلسوزانه، و شاید کمی رقت انگیز رفتار کند، به خصوص اگر مبارزه او با شریک خشونت آمیز خود برای مدت طولانی ادامه داشته باشد.

34. مقصر دانستن

شریک متجاوز هرگز اشتباه نخواهد کرد. آن‌ها هر مسئله‌ای را که در زندگی‌شان دارند، سرزنش می‌کنند و هر دلیلی برای توجیه چیزی جز رفتارشان پیدا می‌کنند.

آنها همچنین به شدت نسبت به هرگونه انتقاد شخصی حساس هستند. این باعث می‌شود افراد مورد آزار و اذیت در موقعیتی قرار بگیرند که حملاتی را دریافت می‌کنند و احتمالاً هیچ پناهی برای دفاع از خود ندارند. پذیرش سرزنش برای هر اتفاقی که اشتباه می افتد بار بسیار سنگینی است.

35. غفلت

غفلت ممکن است شامل خودداری از فعالیت در اتاق خواب و سایر رفتارهای نسبتاً منفعلانه باشد که باعث می شود فرد مورد سوء استفاده روی پوسته تخم مرغ راه برود. این می تواند نشانه آزار عاطفی همسر باشد.

36. انزوا

معمولاً، انزوا، محصول سوء استفاده طولانی‌مدت، وسیله‌ای قدرتمند برای آزارگر برای کنترل آزار دیده‌ها است.

جدایی از خانواده، دوستان و حتی انزوا در خانه («برو برنامه تلویزیونی خود را در اتاق خواب [یا دفتر] تماشا کن») می تواند فرد مورد آزار را شدیداً از نظر عاطفی به فرد آزارگر وابسته کند، حتی اگر این وابستگی عاطفی چندان خوشایند نباشد.

انزوای عاطفی از خانواده و دوستان نیز یکی از نشانه های سوء استفاده عاطفی است.

37. اشاعه ترس

توانایی پرورش ترس برای شریک خشونت آمیز توانمند است. ترس می تواند در طعم های مختلف ظاهر شود، از شریک بدسرپرست که تهدید به آسیب رساندن به خود و/یا دیگران می کند. فرد آزاردهنده از این به عنوان وسیله ای برای دستکاری استفاده می کند، اغلب برای نگه داشتن فرد مورد آزار در رابطه پر سر و صدا.

38. انکار

یکی دیگر از نشانه های آزار عاطفی یا ذهنی را می توان از طرف آزارگر انکار کرد. اگر نشانه‌هایی از سوء استفاده را تشخیص دهید و با آن‌ها مقابله کنید، می‌توانند کاملاً احتمال آن را انکار کنند و شما را به زیر سوال ببرند. انکار یکی از رایج ترین نشانه های سوء استفاده عاطفی است.

39. همبستگی

همبستگی زمانی است که تمام اعمال شما واکنشی به سوء استفاده کننده باشد. این همچنین به فرد سوءاستفاده‌گر کمک می‌کند تا اعتماد به نفس پیدا کند و روحیه‌اش را تقویت کند. اگر متوجه شدید که برای نیازهای عاطفی و ذهنی خود به شدت به شریک زندگی خود وابسته هستید، می تواند نشانه سوء استفاده باشد.

40. متوجه می شوید که همیشه عذرخواهی می کنید

هنگامی که از نظر عاطفی یا ذهنی مورد آزار و اذیت قرار می گیرید، ممکن است متوجه شوید که همیشه از شریک زندگی خود عذرخواهی می کنید و حتی احساس نیاز می کنید. با این حال، این احتمال وجود دارد که این حتی تقصیر شما نیست، و شما مجبور شده اید این را باور کنید.

41. شریک زندگی شما گرم و سرد است

سیگنال‌های مختلط، که یک روز کاملاً عادی عمل می‌کنند و روزی دور و سرد، می‌توانند نشانه‌ای از سوء استفاده ذهنی یا عاطفی باشند. این شما را سرپا نگه می دارد و می تواند باعث ایجاد ناامنی در مورد اینکه آیا شریک زندگی شما شما را می خواهد یا نه.

42. شریک زندگی شما از مایحتاج خودداری می کند

اگر برای هر ضرورتی به شریک زندگی خود تکیه می کنید، ممکن است آنها را برای کنترل شما دریغ کنند. به عنوان مثال، اگر از نظر مالی به آنها وابسته باشید، ممکن است به شما پول ندهند.

اگر آنها مسئول پخت و پز بین شما هستند، ممکن است برای شما غذا درست نکنند. اگر برای دستکاری شما از نیازها خودداری کنند، نشانه سوء استفاده عاطفی است.

43. برای آنها متاسف هستید

حتی زمانی که می‌دانید آن‌ها به شما بدی کرده‌اند و از نظر روحی و روانی از شما سوء استفاده می‌کنند، برای آنها متاسف هستید و با آنها همدردی می‌کنید. این به این دلیل است که آنها شما را مجبور کرده اند به گونه ای به موقعیت نگاه کنید که تقصیر آنها نیست، بلکه تقصیر شرایط یا حتی شماست.

ایجاد احساس بد در شما نسبت به آنها در حالی که آنها از شما سوء استفاده می کنند، نشانه سوء استفاده عاطفی است.

44. به نظر می رسد که شما هر گونه تمایل جنسی نسبت به آنها را از دست داده اید

صمیمیت فیزیکی اغلب محصول جانبی صمیمیت عاطفی است. وقتی همسرتان دائماً از نظر عاطفی یا ذهنی به شما آسیب می‌زند، ممکن است در کنار او احساس امنیت و آرامش نداشته باشید. وقتی به آنها اعتماد ندارید، ممکن است احساس کنید تمام میل جنسی نسبت به آنها را از دست داده اید.

45. تحقیر

تحقیر این احساس است که طرف مقابل سزاوار ارزش یا احترام نیست. اگر شریک زندگی تان با شما تحقیرآمیز رفتار کند، از حرف های شما غفلت می کند و حتی با اعمالش به شما بی احترامی می کند.

46. حالت تدافعی

اگر شریک زندگی شما تقریباً در هر چیزی حالت تدافعی به خود می گیرد و باعث می شود احساس کنید که او را سرزنش می کنید، حتی زمانی که فقط می خواهید یک مکالمه منظم داشته باشید، می تواند نشانه ای از سوء استفاده باشد.

47. تهدید

اگر شریک زندگی‌تان به هر طریقی شما را تهدید به آسیب رساندن می‌کند، اگر اجازه ندهید او بر اعمال شما کنترل داشته باشد، می‌تواند نشانه آزار عاطفی و ذهنی باشد.

48. سنگ تراشی

Stonewalling زمانی است که یک شریک از گوش دادن یا برقراری ارتباط با شما امتناع می کند. سنگ زنی باعث می شود که فرد دچار سنگ اندازی شود و احساس تنهایی و گم شدن کند.

49. نوسانات

فرض کنید رابطه شما و رفتار شریک زندگی شما بلافاصله تحت تأثیر هر عمل یا حرفی قرار می گیرد، تا جایی که حتی اوقات خوش را قطع می کند. در این صورت می تواند نشانه ای از آزار عاطفی و ذهنی باشد.

50. ظلم

اگر متوجه شدید که شریک زندگی‌تان با شما ظلم می‌کند، بدون توجه به رفاه شما، می‌تواند نشانه‌ای از آزار عاطفی و ذهنی باشد.

نحوه شناسایی و پاسخ به آزار عاطفی و ذهنی

سوء استفاده کنندگان می توانند از هر نوع کنترلی برای به دست آوردن قدرت بر قربانی استفاده کنند. معمولاً قربانی باید به دنبال الگویی باشد که در آن احساس کند بیش از حد تحت سلطه آزارگر است. به آن شخص اشاره کنید تا به او بفهمانید که به جای آن چه رویکردی باید داشته باشد.

قربانیان آزار عاطفی چگونه رفتار می کنند؟

قربانیان آزار عاطفی یا ذهنی معمولاً علائم زیر را نشان می دهند:

علائم ترس، عصبانیت، ناراحتی یا گوشه گیری

عدم توانایی در تمرکز یا تکمیل کارهای خانه

مشکل در خواب به دلیل افکار مزاحم یا کابوس

به راحتی از تغییرات روتین ناراحت می شوید

سوء استفاده عاطفی می تواند فرد را از جهات مختلف ویران کند. هم برای قربانی و هم برای آزارگر مهم است که مشاوره رابطه را انتخاب کنند تا بفهمند که آیا می توان وضعیت را اصلاح کرد یا خیر.

مقاله مرتبط: آیا باید اكسم را بلاك کنم؟ 15 نشانه برای کمک به تصمیم گیری

نتيجه گيري

تشخیص سوء استفاده عاطفی آسان نیست. اگر هر یک از این نشانه ها را در رابطه خود تشخیص دهید، می توانید بفهمید که آیا از نظر عاطفی سوء استفاده می کنید یا اینکه مورد آزار قرار گرفته اید.

اگر مورد آزار و اذیت قرار گرفته اید، به خودتان مدیون هستید که اقداماتی را برای ترک انجام دهید. به ندرت اتفاق می افتد که یک سوء استفاده کننده عاطفی و ذهنی تغییر کند، و شما نباید باور کنید که تأثیر شما آنها را تغییر خواهد داد.

با مشورت با یک درمانگر کمک بگیرید و زندگی ارزشمند خود را پس بگیرید. موفق باشید!

مطلب پیشنهادی

فریاد زدن والدين

چگونه وقتی والدینتان سر شما فریاد می زنند آرام بمانید

وقتی والدین فریاد می زنند، ممکن است احساس اضطراب کنید و این می تواند ترسناک …

ليست سوال براي آشنايي و خواستگاري

ليست سوال براي جلسه آشنايي و خواستگاري

ليست سوال وجود دارد که باید از یک مرد بپرسید قبل از اینکه بخواهید او …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *