چگونه كسي را كه دوست داشتيم فراموش كنيم
براي شروع فراموش كردن يك نفر رفتارهايي وجود دارد كه مي توانيد انجام دهيد.

چگونه کسی را که دوستش دارید فراموش کنید

فراموش كردن کسی هرگز آسان نیست، به خصوص اگر هنوز او را دوست داشته باشید. با این حال، با گذشت زمان، صبر و چند استراتژی مقابله ای سالم، می توانید  او را فراموش كنيد، ادامه دهید و دوباره شادی را پیدا کنید. با حذف شخص از زندگی خود شروع کنید، هم با حذف تماس و هم با حذف یادآورها. سپس می توانید روی رها کردن آسیب و ادامه کار کار کنید.

قسمت

1

حذف شخص از زندگی شما براي فراموش كردن او

مرحله 1 تماس را به طور کامل قطع کنید.

1

تماس را به طور کامل قطع کنید. اگر هنوز با او صحبت می کنید یا حتی اگر در رسانه های اجتماعی فقط دوست هستید، فراموش کردن او سخت است. در تمام حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود، فرد مورد نظر را از دوستی خارج کنید. به شخص اجازه دهید بداند که نیاز به یک استراحت طولانی از او دارید، حتی اگر می خواهید در آینده با هم دوست شوید.

می توانید بگویید: “با وجود اینکه دوست دارم در آینده روابط دوستانه ای داشته باشم، اما در حال حاضر روزهای سختی را می گذرانم. باید از دوستی خود فاصله بگیرم.”

اگر باید آن شخص را ببینید، سعی کنید بدون اینکه به سمت دوستی بروید، دوستانه باشید. به عنوان مثال، اگر در سالن از کنار آنها رد می‌شوید، سلام کنید با این حال، او را به حال خود رها کنید و سعی نکنید عمیق تر بروید.

براي فراموش كردن شخص مي توانيد با پاك كردن پيام هاي او شروع كنيد.

مرحله 2 این احتمال را که می توانید آن شخص را پس بگیرید را رها کنید و او را فراموش كنيد.

2

از این احتمال که بتوانید آن شخص را پس بگیرید، چشم پوشی کنید. به این فکر نکنید که ممکن است دوباره به هم برسید. این فقط باعث می شود که در مورد آن شخص امیدوار و خیال پردازی کنید. در عوض، روی رها کردن رابطه تمرکز کنید و به خود یادآوری کنید که در زمانی که نیاز دارید تمام شده است.

به خود بگویید: “ما به دلیلی از هم جدا شدیم و من سزاوار این هستم که با شخص جدیدی ادامه دهم.”

مرحله 3 برای فراموش كردن براي اين شخص نامه بنویسید ولي نفرستيد.

3

برای شخصی نامه اي بنویسید ولي نفرستيد. تمام احساسات خود را روی کاغذ بیاورید. مثلا به همسر سابق خود بگویید که چگونه به شما صدمه زدند. خاطرات خوب و بد را یادداشت کنید و فقط از زمان برای بیرون کشیدن برخی از احساسات خود استفاده کنید. نامه برای شماست؛ نیازی به ارسال آن نیست

مرحله 4 حذف شخص…

4

براي فراموش كردن او ایمیل ها، پیامک ها و پیام های صوتی شخص را حذف کنید. وقتی پیامی از طرف همسر سابق خود دارید، احتمالاً به گذشته برمی‌گردید و آنها را می‌خوانید و در گذشته زندگی می‌کنید. تمام حساب‌های خود را مرور کنید و همه پیام‌ها را حذف کنید تا وسوسه نشوید.

اگر می ترسید که بعداً خاطرات را بخواهید، سعی کنید آنها را روی یک هارد دیسک اکسترنال ذخیره کنید و آن را به یکی از دوستان خود بدهید.

مرحله 5 تمام عکس هایی که از آن شخص دارید را بردارید یا حذف کنید.

5

تمام عکس هایی که از آن شخص دارید را بردارید یا حذف کنید. براي فراموش كردن او عکس ها را از دیوارها و آلبوم تصاویر خود حذف کنید. هر عکسی را که در تلفن یا رایانه خود دارید و همچنین هر عکسی را که در حساب های رسانه های اجتماعی خود دارید حذف کنید. شما نیازی به یادآوری های اطراف ندارید.

یک بار دیگر، اگر نمی توانید کاملاً رها کنید، آنها را به همراه هر نسخه هاردی که دارید روی یک هارد اکسترنال قرار دهید و از یک دوست بخواهید که آنها را برای مدتی نگه دارد.

مرحله 6 یادآوری هایی را که در اطراف دارید به صورت تشریفاتی بسوزانید.

6

هر وسيله يادآوري که در اطراف دارید را به صورت تشریفاتی بسوزانید. گاهی اوقات، براي فراموش كردن او شما فقط باید ذهن خود را از فرد مقابل پاک کنید. یکی از راه های انجام این کار این است که وسایلی را که در اطراف خود دارید جمع آوری کنید و آنها او را به شما یادآوری مي کنند. آنها را در سطل زباله فلزی بریزید و آتش بزنید. برای مثال می‌توانید این کار را با عکس‌ها یا لباس‌های قدیمی انجام دهید.

فقط مطمئن شوید که این کار را در خارج از خانه و در یک منطقه غیر بادی انجام دهید. یک سطل آب یا کپسول آتش نشانی در نزدیکی خود داشته باشید تا در صورت نياز استفاده كنيد.

قسمت

2

رها کردن صدمه

مرحله 1 به خود یادآوری کنید که چرا نتیجه نداد.

1

به خود یادآوری کنید که چرا نتیجه نداد. اگر برای فراموش كردن کسی مشکل دارید، احتمالاً به این دلیل است که تمام لحظات خوب را بدون بدی به یاد می آورید. زمانی را به یادآوری دلیل جدایی خود اختصاص دهید تا بتوانید خیال پردازی را شکست دهید.

سعی کنید در مورد آن بنویسید. در مورد خاطرات دردناکی که دارید به قصد رها کردن آن درد نیز یادداشت کنید تا بتوانید ادامه دهید.

رابطه شما به این دلیل به پایان رسید که اتفاقی افتاده یا خوب پیش نمی‌رفت، و اگر آن رابطه را روی یک پایه کمال قرار دهید، گذر از آن سخت است.

مرحله 2 ببخش…

2

آن شخص را ببخش تا خشم شما را رها کند. یکی از راه‌هایی که می‌توان روی بخشش آنها کار کرد، این است که بخش‌های خوب فرد را نیز به خاطر بسپارید. در وهله اول به این فکر کنید که چه چیزی باعث شد آنها را دوست داشته باشید، تا بتوانید آنها را به عنوان یک فرد کامل در نظر بگیرید که اشتباه می کند. تنها زمانی که آنها را انسانی خطاپذیر با خصوصیات خوب و بد در نظر می گیرید، می توانید اشتباهات آنها را ببخشید.

راه دیگر برای کار روی بخشش این است که به احساس خود نسبت به کاری که آن شخص با شما انجام داده فکر کنید. به این فکر کنید که این احساسات چگونه بر زندگی شما تأثیر می گذارند. به عنوان مثال، اگر شما احساس عصبانیت و تلخی می کنید، چرا شما دنیا را اينطور می بینید؟

البته برخی از «اشتباهات» بزرگتر از بقیه هستند. با مسائل جدی مانند آزار عاطفی و فیزیکی، بخشش طرف مقابل بسیار سخت تر است. البته به خاطر داشته باشید که بخشش عمدتاً به نفع شماست. آن شخص دیگر را به خاطر کاری که انجام داده است تبرئه نمی کند.

بخشش یعنی رها کردن تندی که نسبت به طرف مقابل دارید. اگر تمایلی به بخشش نداشته باشید، سخت است که احساسات منفی خود را نسبت به آن شخص رها کنید. شما درد خود را فراموش نمی کنید، فقط به این دلیل که از خشم در دل خود نسبت به آن شخص دست بردارید.

مرحله 3 به جای سرزنش کردن، جدایی را به عنوان “بدون تقصیر” در چارچوب قرار دهید.

3

به جای سرزنش کردن، جدایی را به عنوان “بدون تقصیر” در نظر بگیرید. ممکن است خودتان را به خاطر جدایی سرزنش کنید، یا ممکن است احساس کنید نیاز دارید که طرف مقابل را سرزنش کنید. اما، در نهایت، واقعیت این است که شما فقط با طرف مقابل سازگار نبودید، و هیچ کس برای آن سزاوار سرزنش نیست.

اگر رابطه نسبتاً دوستانه‌ای داشتید، سعی کنید به یاد داشته باشید که هر دو تمام تلاش خود را می‌کردید تا رابطه را به نتیجه برسانید و برای رها کردن چرخه سرزنش تلاش می‌کردید.

مرحله 4 بر روی تغییر پاسخ خود به گذشته کار کنید.

در فراموش كردن او بر روی تغییر پاسخ خود به گذشته کار کنید. گاهی اوقات، ممکن است آرزو کنید که بتوانید به گذشته برگردید و  اتفاقات را تغییر دهید. این یک واکنش نسبتا طبیعی است، اما در نهایت بی نتیجه است. تنها چیزی که می توانید تغییر دهید این است که چگونه به گذشته پاسخ می دهید. این واقعیت را بپذیرید به جای اینکه دائما آرزو کنید که می توانید چیزی را که گفته اید یا انجام داده اید پس بگیرید.

سعی کنید به لحظه خاصی فکر کنید که شما را آزار می دهد. ممکن است با خود فکر کنید، “کاش می توانستم حرف هایم را پس بگیرم.” در عوض، این جمله را دوباره بیان کنید: “از این که این حرف را زدم پشیمانم، اما از اشتباهم درس گرفتم. در آینده بهتر عمل خواهم کرد.”

مرحله 5 به یک درمانگر مراجعه کنید…

5

اگر براي فراموش كردن مشکل دارید به یک درمانگر مراجعه کنید. ممکن است احساس کنید دیدن یک درمانگر دارای یک انگ اجتماعی است. با این حال، به خاطر داشته باشید که میلیون‌ها نفر مانند شما برای مشاوره و راهنمایی در مواقع سخت به درمانگران، مشاوران و سایر متخصصان مراجعه می‌کنند و شما هم می‌توانید. دلیلی برای ترس از کمک گرفتن وجود ندارد.

برخی از افرادی که ممکن است در نظر داشته باشید با آنها صحبت کنید، درمانگران حرفه ای، روانپزشکان، مشاوران مدرسه و شغلی هستند. فقط صدایی را پیدا کنید که به آن اعتماد دارید و دارای تخصص حرفه ای است.

اگر مطمئن نیستید با چه کسی صحبت کنید، از دوستان یا خانواده خود بخواهید که توصیه کنند.

قسمت

3

حركت رو به جلو

مرحله 1 به خود بیاموزید که …

1

به خودتان بیاموزید که دوباره مستقل باشید. در این مدت، به یاد داشته باشید که شما به تنهایی یک فرد کامل هستید. شما نیازی به شخص دیگری ندارید تا شما را کامل کند، پس این زمان را صرف کنید تا دوباره خودتان را بدون شخص دیگر کشف کنید.

لیستی از تمام کارهایی که می توانید انجام دهید، اکنون که در یک رابطه نیستید، تهیه کنید. به عنوان مثال، شاید بتوانید زمان بیشتری را با دوستان و خانواده خود بگذرانید، به سفرهای انفرادی بروید، به خارج از شهر بروید یا تا دیروقت بیدار بمانید. این لیست می تواند به شما یادآوری کند که مستقل بودن چقدر می تواند لذت بخش باشد.

مرحله 2 قدرت خود را به خود یادآوری کنید.

2

قدرت خود را به خود یادآوری کنید. وقتی از کسی جدا می‌شوید، ممکن است احساس آسیب‌پذیری کنید و مانند اینکه قدرت غلبه بر درد را ندارید. اما شما به اندازه کافی قوی هستید، فقط باید به خودتان یادآوری کنید. برای یادداشت چند نقطه از نقاط قوت و پیروزی های گذشته خود وقت بگذارید تا به خود نشان دهید که می توانید و از این زمان عبور خواهید کرد.

به عنوان مثال، ممکن است بنویسید: “من سرسختی عالی دارم. از زمانی که شروع به دویدن کردم فقط یک سال طول کشید تا یک ماراتن را کامل کنم! و اگر سرسختی داشته باشم، می توانم از این مرحله نیز عبور کنم.”

مرحله 3 چیز جدیدی بسازید…

3

دوستان جدیدی پیدا کنید که در یک حلقه نیستند. اگر مدتی است که در رابطه بوده اید، ممکن است دوستان مشترک زیادی با همسرسابق خود داشته باشید. روی پیدا کردن دوستان جدیدی کار کنید که دائماً نام آن شخص را مطرح نکنند یا نمی‌خواهند با هر دوی شما کارهایی انجام دهند، که ادامه کار را آسان‌تر می‌کند.

لازم نیست به طور کامل از دوستان قدیمی خود دست بکشید، اما داشتن یک حلقه جدید به شما فضای امنی برای معاشرت می دهد. همچنین می توانید به دوستانی که مشترک ندارید تکیه کنید. سعی کنید یک دوستی قدیمی را که ممکن است کمی کنار گذاشته باشید، احیا کنید.

برای پیدا کردن دوستان جدید، سعی کنید به جلسات اجتماعی بروید، در کلاس‌های سرگرم‌کننده در کتابخانه یا پارک‌ها و بخش تفریحی خود شرکت کنید، یا حتی با کسی در یک کافی‌شاپ محلی گفتگو کنید.

مرحله 4 آشنايي با فرد جديد …

4

وقتی آماده شدید دوباره قرار ملاقات بگذارید. کمی به خود فرصت دهید تا غصه بخورید، اما وقتی کمی احساس بهتری پیدا کردید، سعی کنید با فرد جدیدی آشنا شوید. فقط با شخصی که دوست دارید چند قرار ملاقات بگذارید.

وقتی دوباره شروع به قرار گذاشتن کردید، به خودتان اجازه دهید تا به آرامی پیش بروید. عجله ای نیست. در واقع، ممکن است ایده خوبی باشد که این موضوع را با هرکسی که قرار آشنايي دارید مطرح کنید..”

قسمت

4

مراقبت از خود

مرحله 1 با خنده و اشک احساسات خود را به صورت فیزیکی بیرون دهید.

1

در خنده و اشک احساسات خود را به صورت فیزیکی بیرون دهید. گاهی اوقات، درد دوباره به شما ضربه می زند و ممکن است احساس کنید که باید گریه کنید. خوبه! کمی برای گریه کردن وقت بگذارید. اما، خندیدن را هم فراموش نکنید. چند ویدیوی احمقانه را در اینترنت تماشا کنید، چند میم زیبا را بررسی کنید یا کمدی مورد علاقه خود را قرار دهید. خنده برای روح خوب است و می تواند به شما احساس خوبی بدهد یا بهتر از یک گریه خوب.

با دوستان بیرون بروید و با هم بخندید!

مرحله 2 سالم غذا بخورید…

2

هر روز غذای سالم بخورید. وقتی عزادار هستید، ممکن است اصلاً تمایلی به خوردن نداشته باشید یا فقط بخواهید غذای ناسالم بخورید. با این حال، به عنوان مثال، هنگامی که از قند بالا سقوط می کنید، فقط می تواند احساس بدتری به شما بدهد. اطمینان حاصل کنید که حداقل مقداری میوه، سبزیجات و پروتئین های بدون چربی دریافت می کنید.

البته، شما هنوز هم می توانید آن تکه کیک شکلاتی یا یک کیسه چیپس، به خصوص در روز اول یا بیشتر، میل کنید. فقط سعی کنید فقط چیپس و کیک نخورید. برخی از غذاهای سالم را نیز انتخاب کنید.

مرحله 3 کمی ورزش کنید، به خصوص اگر بیرون باشد.

3

کمی ورزش کنید، به خصوص اگر بیرون باشد. در جنگل پیاده روی کنید یا با یک دوست به پیاده روی بروید. با کایاک روی دریاچه ای نزدیک بروید یا در استخر مورد علاقه خود شنا کنید. یک بازی تنیس بازی کنید، در پارک بدوید یا فقط وارد باشگاه شوید. یوگا نیز یک گزینه عالی است. هر کاری که انجام می دهید کمک می کند که از سرتان بیرون بیایید و احساس بهتری داشته باشید.

در بیشتر روزهای هفته حداقل 30 دقیقه ورزش کنید.

ورزش برای مغز بسیار عالی است زیرا مواد شیمیایی حس خوبی را در بدن شما آزاد می کند. اگر بیرون باشید، از مزایای ویتامین D نیز بهره مند خواهید شد! به علاوه، برای بدن شما عالی است و شما را از خانه بیرون می‌آورد.

خواب

4

زمان زیادی برای خواب بگذارید. خواب راه درمان بدن شما است و این برای دردهای عاطفی نیز صادق است. اگر مشکل خواب دارید، مطمئن شوید که زمان بیشتری برای خوابیدن بگذارید و هر شب حداقل 8 ساعت وقت بگذارید.

سعی کنید وارد یک برنامه روتین شبانه شوید. حداقل یک ساعت قبل از اینکه بخواهید به رختخواب بروید، وسایل الکترونیکی خود را خاموش کنید تا مغز شما شروع به پیچیدن کند. مقداری شیر گرم یا چای گیاهی بنوشید یا یک حمام آب گرم بگیرید تا ذهنتان آرام شود.

ممکن است مشکل برعکس هم داشته باشید، جایی که می خواهید همیشه بخوابید. اگرچه خواب اضافی ایده بدی نیست (9 تا 10 ساعت در شب)، سعی کنید زیاده روی نکنید. خودت را مجبور کن بلند شوی و به دنیا بروی.

حمايت خانواده و دوستان

5

برای حمایت از دوستان و خانواده خود بازگردید. افرادی که شما را دوست دارند – اعضای خانواده، مربیان شخصی و دوستان نزدیکتان – می خواهند شما را خوشحال ببینند. از اینکه از این افراد کمی عشق اضافی بخواهید نترسید. با یک دوست قدیمی، یک والدین یا خواهر یا برادر صحبت کنید تا به شما کمک کند استرس و احساسات خود را از بین ببرید. سابق شما تنها کسی نبود که شما را دوست داشت. از این زمان برای به خاطر سپردن آن استفاده کنید و با کسانی که اهمیت دارند وقت بگذرانید.

حتی اگر دریابید که توصیه‌هایی که از طرف نزدیکانتان دریافت می‌کنید کامل نیست، حس رفاقت همچنان می‌تواند احساس بهتری در شما ایجاد کند.

برنامه منظم براي زندگي

6

به یک برنامه منظم برگردید. یک برنامه منظم به شما کمک می کند تا در یک روال بمانید، که به شما کمک می کند احساس طبیعی تری داشته باشید. سعی کنید هر روز در ساعت مشخصی از خواب برخیزید و به رختخواب بروید، وعده های غذایی خود را در ساعت مشخصی بخورید و غیره.

با این حال، اشکالی ندارد که به راحتی با خودتان پیش بروید. شما در حال گذراندن دوران سختی هستید و اشکالی ندارد که زمانی که به آنها نیاز دارید استراحت کنید. فقط سعی کنید تا جایی که می توانید ادامه دهید.

مهربان بودن با خود

7

کمی خودت را نوازش کن یک حمام حباب آب گرم بگیرید یا ماساژ بگیرید. اکنون زمان مناسبی برای کمی نوازش است. به فیلمی بروید که دوست داشتید ببینید، کمی خرید کنید یا حتی برای چند روز از شهر خارج شوید. فقط کاری را انجام دهید که احساس خوبی به شما بدهد.

شما حتی می توانید کاری به سادگی انجام دهید مانند گرفتن فنجان قهوه از کافی شاپ مورد علاقه خود و حلقه زدن با یک کتاب خوب.

مقاله مرتبط: انواع رفتار زشت در جلسه آشنايي

سرگرمي هاي جديد

8

برای ترک عادت های قدیمی خود سرگرمی جدیدی را امتحان کنید. روی یادگیری یک زبان جدید کار کنید یا در یک کلاس آشپزی سرگرم کننده شرکت کنید. برای یادگیری سرگرمی‌ای که همیشه می‌خواستید آن را امتحان کنید، کتاب‌هایی را از کتابخانه‌تان بردارید یا فقط چند ویدیو را به صورت آنلاین تماشا کنید. شما حتی می توانید در یک آموزشگاه محلی در یک کلاس در مورد موضوعی شرکت کنید که به آن علاقه دارید.

به تنهایی با یک سرگرمی جدید به شما احساس استقلال و آزادی می دهد، به علاوه می تواند نشاط آور باشد و خلاقیت را برانگیزد.

مطلب پیشنهادی

هزينه پنهان سفر با هواپيما

تمام هزینه های پنهان پرواز و نحوه اجتناب از آنها

وقتی نوبت به رزرو پرواز می رسد، هزینه پروازی که در ابتدا می بینید، همیشه …

نكاتي براي سفر تنهايي

7 نکته برای اولین بار سفر به تنهایی

اگر شما مانند من هستید (یک نگران مزمن و بیش از حد فکر می کنید)، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *