دوست سمی و روش جدايي از او
داشتن دوست سمی به اعتماد به نفس و عزت نفس شما آسيب مي زند.

10 نشانه دوست سمی (و نحوه جدایی درست از آنها)

دوستی‌ها می‌توانند یکی از بزرگترین منابع شادی ما در زندگی باشند، به ما راه‌هایی برای افکار و احساساتمان می‌دهند و باعث می‌شوند احساس کنیم دیده می‌شویم و از آنها مراقبت می‌کنیم. دوستی های با کیفیت برای سلامت کلی ما مهم هستند و رضایت ما را در زندگی افزایش می دهند .از سوی دیگر، دوستی‌ها نیز می‌توانند منبع بزرگی از استرس باشند، به‌ویژه زمانی که آنچه می‌دهید و چیزی که می‌گیرید با هم هماهنگ نیستند. این به همان اندازه که روابط عالی به طور مثبت بر سلامت ما تأثیر منفی می گذارد. این روزها کلمه “سمی” زیاد مطرح می شود و هرگاه فردی رفتار دیگران را تایید نمی کند به عنوان یک توهین به کار می رود. اما حقیقت این است که برخی از دوستی ها در واقع سمی هستند. دکتر پاتریس لو گوی می‌گوید: «رفتارهای سمی روش‌هایی برای رفتارهایی هستند که دیگران را تحقیر می‌کنند یا به آنها فشار می‌آورند و به طور کلی باعث می‌شوند که آنها نسبت به خود و رابطه شما احساس بدی داشته باشند. چگونه می توانید بفهمید که در یک دوستی سمی هستید یا خیر، و در مورد آن چه باید بکنید؟ در اینجا نشانه هایی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

چگونه می توان تشخیص داد که یک دوست سمی است؟

اگر می توانید با موارد زیر ارتباط برقرار کنید، ممکن است با کسی دوست باشید که می تواند سمی در نظر گرفته شود.

دوست سمی مقدار زيادي از شما انتقاد مي كند.

آنها خودخواهانه رفتار می کنند

Le Goy توضیح می دهد که “دوستان سمی ممکن است فقط بر روی خود و نیازهایشان تمرکز کنند و در مورد شما سوال نکنند یا اطمینان حاصل کنند که نیازهای شما برآورده شده است.” این بسیار ساده است: در هر پاتوق یا تماس چقدر زمان صرف آنها می شود، نه شما؟ زندگی به طور کلی باید 50:50 با دوستان باشد، نه اینکه همیشه روی یک نفر یا دیگری متمرکز شود.

آنها از شما انتقاد می کنند

آیا احساس می کنید که هر وقت با دوست خود صحبت می کنید، آنها چیز منفی در مورد شما دارند؟ این می تواند انتقاد از رفتار شما، ظاهر شما، رابطه شما، عملکرد شما در محل کار، خانواده یا هر عنصر دیگری از زندگی شما باشد. دوستان قرار است شما را بالا ببرند، نه باعث نگرانی شما شوند که به اندازه کافی خوب نیستید.

آنها بیش از حد رقابتی هستند

دوستی برای داشتن یک برنده نیست! بلکه هدف دوستی حمایت است و دوستان باید از شما بخواهند که خوب کار کنید. اگر دوستتان وقتی به او خبرهای خوبی را که دریافت کرده‌اید می‌گویید حسادت می‌کند، یا اگر دائماً به مواردی که در زندگی بهتر عمل می‌کند اشاره می‌کند، اینها رفتارهای سمی هستند.

آنها شما را پایین می آورند

لو گوی می‌گوید: «می‌دانی که یک دوست سمی دارید اگر متوجه شوید که هر بار که با او تعامل می‌کنید، احساس بدتری نسبت به قبل دارید». این ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که آنها انتقادی هستند، یا دستکاری می کنند، یا با شما رقابت می کنند. به هر دلیلی، اگر از تعاملات خود دور شوید به جای بهتر شدن، احساس بدتر شدن می کنید، مشکلی وجود دارد.

آنها شما را بازي مي دهند

دوستان نباید یکدیگر را در فعالیت ها مقصر بدانند و باید نیازهای شما را به اندازه نیازهای خود اولویت بندی کنند. نباید پاتوق را ترک کنید احساس کنید کارهایی را انجام داده‌اید که نمی‌خواستید فقط برای راضی کردن دوستتان. وقتی به بازي داده شدن توسط آنها اشاره می کنید، اگر آنها به شما بگویند اشتباه می کنید یا دیوانه هستید، ممکن است شما را گاز بگیرند. این هم یک صفت سمی است.

نمی توان به آنها اعتماد کرد

اسرار شما باید توسط دوستانتان حفظ شود و شما نباید نگران این موضوع باشید. لی گوی توضیح می دهد: “آنها ممکن است اسرار شما را با دوستان دیگر در میان بگذارند یا درباره شما شایعات بگویند. اگر احساس نمی کنید که می توانید به کسی اعتماد کنید یا آنها بهترین ها را برای شما می خواهند، آنها احتمالاً یک دوست سمی هستند.”

درام هرگز متوقف نمی شود

آیا همیشه اتفاقی با دوست شما می‌افتد، به‌ویژه حول این موضوع که چگونه کسی به او ظلم کرده یا در حال ستم کردن است؟ دوستان سمی هرجا که می روند، نمایش را با خود می برند. این نوع خود محوری می تواند نشانه خودشیفتگی نیز باشد.

آنها غیر صادق هستند

شاید دوستتان وقتی به شما ظلم می کند اعتراف کند، اما شما احساس نمی کنید که عذرخواهی او واقعی است. یا شاید وقتی آنها چیز خوبی برای گفتن به شما دارند، غریزه شما به شما می گوید که واقعاً منظوری از آن ندارند. آنها ممکن است فقط چیز خوبی می گویند زیرا چیزی از شما می خواهند. به رفتار دوستتان توجه کنید نه فقط به گفتار او.

غیر قابل اعتماد هستند

شما باید بتوانید روی دوستان خود حساب کنید. اگر کسی شما را تکان می دهد، زمانی که می خواهید در مورد چیزی که در زندگی تان می گذرد صحبت کنید در دسترس نیست و به نظر می رسد فقط زمانی که به شما نیاز دارد در دسترس است، ممکن است با یک دوست سمی سر و کار داشته باشید.

بدیهی است که هر کسی چیزهای خاص خود را برای نگرانی دارد، اما دوستان واقعی حاضرند در زمان نیاز شما مقداری از زمان و توجه خود را فدا کنند، همانطور که شما برای آنها انجام می دهید.

آنها شما را منزوی می کنند

یک دوست سمی ممکن است سعی کند بین شما و سایر روابط زندگی شما فاصله ایجاد کند. این را می توان با انتقاد از شریک زندگی خود، شایعه پراکنی در مورد دوستان خود یا حتی صحبت های منفی انجام داد

در مورد همکارانتان یک دوست سمی این کار را انجام می دهد تا شما بیشتر به آنها متکی شوید و در نتیجه بیشتر در دوستی گیر کنید.

صبر کنید، آیا دوست سمی ممکن است من باشم؟

البته قبل از اینکه تصمیم بگیریم مشکل دوستمان است، باید مطمئن شویم که همینطور است. Le Goy می‌گوید: «به طور کلی، به‌جای شناختن حوزه‌هایی که خودمان می‌توانیم آن‌ها را بهبود ببخشیم، تشخیص عیوب دیگران آسان‌تر است. به همین دلیل، باید لحظه ای به این فکر کنید که آیا دوستتان سمی است یا شما – به همان اندازه که ممکن است سخت باشد.

Le Goy توضیح می دهد که ساده ترین راه برای انجام این کار این است که به سایر روابط زندگی خود، خارج از این رابطه فکر کنید. “یک راه خوب برای تشخیص اینکه آیا مشکل شما هستید یا شخص دیگری است، این است که در نظر بگیرید که روابط دیگر شما چقدر سالم هستند. اگر به طور کلی روابط مثبت و قابل اعتمادی دارید و فقط با یک نفر مشکلات اساسی دارید، احتمالاً آنها مشکل دارند.” او پیشنهاد می کند

اگر متوجه می‌شوید که بیشتر دوستی‌های شما مدت کوتاهی دارند، با شرایط بدی به پایان می‌رسند، یا در سطح سطحی باقی می‌مانند، ممکن است شما فردی باشید که رفتار سمی از خود نشان می‌دهد.

– دکتر. پاتریس لو گوی

اگر با خود صادق باشید و بدانید که همه روابط شما به جز این رابطه سالم و رضایت بخش هستند – و از آنها احساس رضایت می کنید – احتمالاً اولین فکر شما درست بوده است و دوست شما همان دوست سمی است نه شما.

چگونه دوستی های سمی می توانند بر سلامت روان ما تأثیر بگذارند

جای تعجب نیست که دوستی های سمی برای ما مضر است و می تواند به ما آسیب برساند. Le Goy می‌گوید: «دوستی‌های سمی می‌توانند برای سلامت روان ما بسیار مضر باشند. او خاطرنشان می کند که انسان ها به دنبال ارتباط و روابط نزدیک با افراد حامی و دوست داشتنی هستند.

او می گوید که حتی زمانی که بدانیم دوستی ما سمی است، باز هم ممکن است به آن ادامه دهیم. ما ممکن است به دوستمان احساس وفاداری کنیم زیرا آنها در گذشته شایسته بودند، یا شاید آنها ما را به این فکر انداخته اند که هیچ کس به اندازه آنها پشت ما نخواهد بود – حتی اگر نسخه آنها از آن به خوبی آنها نباشد. صداش کن

ماندن در یک دوستی سمی انتخاب اشتباهی است، حتی اگر ترک آن احساس می‌کند که بسیار چالش برانگیز است. لو گوی می‌گوید: بمباران مداوم منفی‌گرایی در دوستی‌های سمی می‌تواند منجر به افسردگی، اضطراب و شک در مورد ارزش خود شود.

نحوه برخورد با دوستان سمی

هشدار منصفانه: معامله با یک دوست سمی احتمالاً به آرامی پیش نمی رود. این واقعیت که دوست شما قبلاً رفتار سمی قابل توجهی از خود نشان داده است که شما بخواهید به دوستی پایان دهید به این معنی است که او احتمالاً هیچ اقدامی را به خوبی انجام نخواهد داد. چه بخواهید با آنها روبرو شوید یا مستقیماً از رابطه فاصله بگیرید، بعید است که آنها بی سر و صدا این موضوع را رها کنند.

لی گوی می گوید: «شاید امیدوار باشید که دوستی را به روشی باز و صادقانه پایان دهید، اما این همیشه ممکن نیست. او توضیح می‌دهد، “برای مثال، اگر دوست شما خودشیفته است، ممکن است حاضر نباشد بپذیرد که مشکل اوست و حتی ممکن است سعی کند راه خود را به موهبت‌های خوب شما بازگرداند. انواع دیگر دوستان سمی ممکن است سعی کنند دیگران را برگردانند. علیه شما.”

دانستن اینکه ممکن است سخت باشد به این معنی نیست که باید غیر فعال بمانید. ممکن است بخواهید رابطه خود را پایان دهید، یا ممکن است بخواهید به دوست خود فرصتی بدهید تا اولاً جبران کند. هر رویکردی که اتخاذ می کنید، از سلامت عاطفی خود محافظت کنید.

اگر می‌دانید که دوستتان همیشه به نفع شما نیست، حتماً در طول این فرآیند این را در ذهن داشته باشید.

این چه معنایی برای شما دارد

مواجهه با یک دوست سمی در مورد رفتارشان به آنها فرصتی برای پیشرفت می دهد، اگر احساس می کنید که آنها لیاقت این کار را دارند، و حذف یکی از آنها فضایی را برای دوستان دیگر و دوست داشتنی تان ایجاد می کند تا به شما نزدیک تر شوند. لو گوی می‌گوید: «شما بیش از آنکه به یک دوست سمی فرصت‌های متعددی را مدیون باشید که با شما بد رفتار کند، فضایی را برای ایجاد دوستی‌های ایمن و سالم مدیون هستید».

اگر دوستتان رفتار او را قبول نداشته باشد چه باید کرد؟ او می گوید: “اگر آنها به تصمیم شما برای پایان دادن به رابطه احترام نمی گذارند، ممکن است مجبور شوید آن را بپذیرید و بدون خداحافظي رابطه را تمام كنيد. احترام نگذاشتن به تصمیم شما ممکن است تاییدی باشد که شما نیاز دارید از دوست سمي خداحافظي كنيد.”

مقاله مرتبط: چگونه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم: 9 نکته موثر

زندگی با دوستان به اندازه کافی سخت است، چه رسد به دوستان بد، و داشتن دوستانی که شما را پایین می آورند به سادگی ارزش وقت یا انرژی شما را ندارد. با این نکات می توانید برای دوري از رفتارهای سمی دیگران پیش بروید و فضای بیشتری برای دوستانی داشته باشید که با مهربانی و محبت با شما رفتار کنند.

مطلب پیشنهادی

شك در رابطه

چگونه بر شک و ترديد در یک رابطه غلبه کنیم

شما و شریک زندگیتان ممکن است قبل از اینکه شک و ترديد در مورد يكديگر …

چطور همسر ايده آل پيدا كنيم

چگونه همسر ایده آل را پیدا کنیم

کسی که قرار است بقیه عمرتان را با او بگذرانید، شریک زندگی یا همسری که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *