در زندگي چه هدفي را دنبال مي كنيد؟
پی بردن به آنچه در زندگی می خواهید مهم است زیرا به شما هدف می دهد، می تواند بر مسیر شغلی شما تأثیر بگذارد و زندگی را ارزشمند براي زیستن می کند.

هدف زندگي: از زندگي تان چه مي خواهيد؟

هر فرد به طور متوسط روزانه 35000 تصمیم می گیرد.

چه در حال انتخاب براي سفارش دادن شامتان باشيد يا انتخاب یک فیلم براي تماشا كردن یا تصمیم گیری در مورد رابطه ایده آل، تلاش برای نظم دادن به تعداد زیادی از انتخاب ها بسیار دشوار است. و هر تصمیمی کسری از انرژی ذهنی شما را می طلبد.

جای تعجب نیست که چرا بزرگترین تصمیمات زندگی اینقدر طاقت فرسا هستند. سؤالاتی مانند «از زندگی چه می‌خواهم»، «می‌خواهم چه كسي باشم» و «کجا باید زندگی کنم» انرژی ذهنی قابل توجهی را می‌طلبد.

اگر قصد ندارید بفهمید در زندگی چه می خواهید، به راحتی وارد حالت بقا مي شوید. شما گم می‌شوید و فقط روی چیزی که در مقابل شماست تمرکز می‌کنید، که نتيجه آن ناامیدی و سرخوردگی است.

اغلب، اگر ندانید چه می‌خواهید، می‌توانید از کاری که انجام می‌دهید خسته و بی‌قرار شوید – حتی اگر قبلاً آن را دوست داشتید. با گذشت زمان این  خستگي می تواند استرس، افسردگی، اضطراب را افزایش دهد و باعث شود که احساس کنید کنترلی بر زندگی خود ندارید.

پی بردن به آنچه در زندگی می خواهید مهم است زیرا به شما هدف می دهد، می تواند بر مسیر شغلی شما تأثیر بگذارد و زندگی را ارزشمند براي زیستن می کند.

ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم تصمیم بگیرید که در زندگی چه می خواهید و چه کسی می خواهید باشید.

11 سوال برای درک آنچه در زندگی می خواهید

دنيا مي تواند از حد تحملتان خارج شود چون راه های زیادی برای شما براي پيمودن وجود دارد و بلاتکلیفی بين اين راه ها کاملاً طبیعی است. اما دست از تحلیل راه حل هاي مختلف كشيدن راه حل نیست. شما باید بر ترس های خود غلبه کنید و چیزهای جدیدی را امتحان کنید. در پایان، انجام كاري که می خواهید این پتانسیل را دارد که شما را به بهترین نسخه از خودتان تبدیل کند.

مقاله مرتبط: مهارت هاي زندگي لازم براي داشتن زندگي خوب

در زیر چند سوال مهم برای تعیین اینکه می خواهید در زندگی به کجا بروید وجود دارد:

1. چه چیزی شما را خوشحال می کند؟

چگونه می خواهید زندگی کنید؟ همه می خواهند شاد باشند، اما خوشبختی فقط احساس شادی نیست. زندگي احساس نیاز، داشتن هدف و حفظ آن شادی در میان عدم اطمینان است.

عوامل بیرونی و درونی بر شادی ما تأثیر می گذارند. اولی می تواند شامل محله یا کشور ما باشد، در حالی که دومی می تواند شامل مجموعه مهارت ها و عزت نفس ما باشد.

تهیه فهرستی از همه چیزهایی که شما را خوشحال می کند، نقطه شروع خوبي است تا راحت تر بتوانيد پيدا كنيد از زندگي چه چيزي مي خواهيد.

فهرستي از چيزهايي كه شما را خوشحال مي كند بنويسيد اين كار كمك مي كند هدف زندگيتان را بيابيد.
فهرستي از چيزهايي كه شما را خوشحال مي كند كمك مي كند هدف زندگيتان را بيابيد.

2. نیازهای شما چیست؟

گاهی اوقات خواسته ها و نیازهای ما دست به دست هم می دهند. مواقع دیگر، آنچه ما نیاز داریم، چیزی نیست که می خواهیم.

از خود بپرسید که کدام یک از نیازهای شما برآورده شده است و کدامیک خیر. این می تواند به نیازهای عاطفی، مالی یا فیزیکی شما اشاره داشته باشد. داشتن یک دفتر خاطرات می تواند به شما کمک کند تا خود را بشناسید، که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که چه کاری انجام دهید.

3. ارزش های شخصی شما چیست؟

به یاد داشته باشید که ارزش ها با اهداف یکسان نیستند. ارزش های اصلی شما اصولی هستند که شما را در طول زندگی راهنمایی می کنند. آنها می توانند هر چیزی از صبر، صداقت، صداقت، وفاداری، خانواده و آزادی باشند. بسیاری از ما ترجیح می دهیم بر اساس ارزش های خود زندگی کنیم و شناسایی ارزش های خود به شما کمک می کند تا بفهمید چه می خواهید.

4. چه چیزی به شما هدف می دهد؟

هر کسی به چیزی علاقه دارد. شاید آشپزی، مراقبت از اعضای خانواده یا کار با حیوانات باشد. وقتی کاری را انجام می دهیم که ما را خوشحال مي كند اين انرژي مثبت ما روي زندگي ديگران هم تاثير مثبت دارد.

مقاله مرتبط: چطور ثروتمند شويم؟

5. چه فعالیت هایی باعث مي شوند شما گذشت زمان را حس نكنيد؟

از دست دادن زمان همیشه چیز بدی نیست. اگر جایی برای بودن نداریم و هیچ کاری فوری برای انجام دادن نداریم، رها کردن ساعت به این معنی است که ذهن ما به سمت سوالات و راه حل های خلاقانه و منحصر به فرد سرگردان می شود.

احتمالاً عبارت «با جریان بروید» را شنیده اید. در این مورد، «جریان» به شادی اشاره دارد که وقتی درست در جایی هستیم که باید باشیم، احساس می‌کنیم. این بدان معناست که ما آنقدر روی کاری که انجام می‌دهیم متمرکز هستیم که زمان را از دست می‌دهیم. ما در بهترین حالت خود عمل می کنیم و به طور موثرتری مشکل را حل می کنیم.

به زمانی که حس كرديد  زمان را از دست داده اید توجه کنید و در نظر بگیرید که چه کاری انجام می دادید. فعالیت هایی مانند این را هر روز در اولویت قرار دهید تا ذهن خود را آرام کنید و با تمرکز بیشتری  آن كار را انجام دهید.

6. اگر محدودیت ها و عوامل خارجي وجود نداشت چه می کردید؟

وقتی شرایط سخت است، خودمان را از رویاپردازی باز می‌داریم، زیرا احساس می‌کنیم تحت تأثیر عوامل خارجی، مانند پول یا روزهای تعطیل، محدود شده‌ایم. اما از بزرگ فکر کردن نترسید. اگر این محدودیت ها یک عامل نبود، چه کار می کردید؟

در اینجا چند سوال دیگر وجود دارد که باید از خود بپرسید:

  • ترجیح می دهم چه کار کنم؟
  • می خواهم وقتم را با چه کسی بگذرانم؟
  • به چه کسی می خواهم کمک کنم؟
  • آیا برای انجام کاری که می خواهم انجام دهم در مکان مناسبی هستم؟
  • حاضرم برای رسیدن به هدفم چه چیزی را قربانی کنم؟
  • چگونه «زندگی خوب» را تعریف مي کنم؟
 باید به احساسات ناخوشایند مانند حس حسادت توجه کنید. شاید کسی را بشناسید که به تازگی شغلی رویایی پیدا کرده یا به یک سفر شگفت انگیز رفته است. از خود بپرسید که چرا به او حسادت می کنید. اين كار كمك مي كند هدف زندگي خود را بيابيد.
خود آگاهي در مورد حس حسادت به شما كمك مي كند بفهميد واقعا چه مي خواهيد.

7. چه کسی را تحسین می کنید یا به او حسادت می کنید؟

آیا كسي را تحسين مي كنيد؟ این فرد می‌تواند یک فعال، هنرمند، معلم، پزشک یا والدین باشد – هر کسی که به عنوان مثال رهبری می‌کند. به این فکر کنید که آیا می خواهید از این شخص تقلید کنید یا خیر.

همچنین باید به احساسات ناخوشایند مانند حس حسادت توجه کنید. شاید کسی را بشناسید که به تازگی شغلی رویایی پیدا کرده یا به یک سفر شگفت انگیز رفته است. از خود بپرسید که چرا به او حسادت می کنید.

خودآگاهی در مورد حسادت به شما کمک می‌کند تا بفهمید چرا اين احساس را دارید و واقعاً چه می‌خواهید.

8. الگوهای زندگی خود را چگونه تصور می کنید؟

احتمالاً اصطلاح “کلي نگري” را شنیده اید. رویکرد کل نگر به یک موضوع به معنای نگاه کردن نه تنها به حوزه های مشکل، بلکه به مشکلات محیطی نیز است.

به عنوان مثال، یک متخصص تغذیه کل نگر ممکن است چیزی برای کاهش ناراحتی های معده به فردی که از افسردگی شکایت دارد پیشنهاد دهد. دانستن اینکه سلامت روده بر سلامت مغز تأثیر می‌گذارد، کلید درمان یک شکایت به‌طور جامع است.

ما تمایل داریم زندگی خود را دارای بخش‌های مجزا و مجزا مانند خانه، محل کار و دوستان بدانیم. اما هر یک از زمینه ها، از سلامتی گرفته تا اعتماد به نفس و شغل، بر سایرین تأثیر می گذارد. آرزوی اساسی ما تغییر مسیری است که می رویم، بنابراین باید بپذیریم که مسیرهای درهم تنیده زیادی را طی می کنیم و بر این اساس اهدافی را ایجاد می کنیم.

زندگی پویا است. و اگرچه ما همیشه نمی‌توانیم کنترل کنیم که اوضاع چگونه پیش می‌رود، شناخت این اثر دومینو وار جنبه هاي مختلف زندگي روي يكديگر می‌تواند به تفكر ما شفافیت بدهد و به تعیین اولویت‌هاي ما کمک کند.

9. چه چیزی را نمی خواهید؟

دانستن اینکه از چه چیزهایی باید اجتناب کنید می تواند شما را برای تصمیم گیری بهتر توانمند کند. به این فکر کنید که چه چیزی شما را از نظر روحی و روانی خسته می کند، شما را ناراحت می کند یا باعث درد می شود.

  شما می توانید اهداف روشنی را تعیین کنید – اهداف شغلی، اهداف سلامتی، اهداف مالی –  تا از فرسودگي روحي و جسمي خود جلوگيري كنيد.

10. بزرگترین دستاوردهای شما در زندگی چیست؟

شاید شما یک قهرمانی فوتبال را به دست آورده اید یا با افتخار در ریاضیات فارغ التحصیل شده اید. آیا بعد از این اتفاق به توانایی های خود افتخار کردید؟ آیا راهی برای زندگی شما وجود دارد که آن احساسات را تکرار کند؟

مشخص كردن بزرگترين دستاورد زندگيتان كمك مي كند تا هدف زندگيتان را پيدا كنيد.
بزرگترين دستاورد زندگيتان را مشخص كنيد.

11. آیا حاضرید سخت کار کنید؟

پیروزی‌ها، چه بزرگ و چه کوچک، نیازمند کار سخت هستند. قرار نیست چیزی به دامان شما بیفتد. انعطاف پذیری، بیرون رفتن از منطقه راحتی و یادگیری هر چه بیشتر درهای بیشتری را به روی شما باز می کند.

پيروزي آسان نخواهد بود اما اگر اجازه دهید چند چالش اولیه مانع پیشرفت شما شود، خود را در تعادل ناهموار کار/زندگی که می‌خواهید از آن فرار کنید، خواهيد ديد. روی حرکت به سمت اهداف خود، با وجود مشکلات، تمرکز کنید.

6 نکته برای اینکه بفهمید در زندگی چه کاری باید انجام دهید

یافتن هدف زندگی یک فرآیند ثابت است و بر رفاه کلی ما تأثیر می گذارد. اما به خاطر سپردن این نکات اولیه به شما کمک می کند که آسیبی ندیده باشید

1. آماده فداکاری باشید

آیا حاضرید وقتی شرایط سخت می شود به انجام كاري بچسبید؟ همیشه روزهای غم انگیزی وجود خواهد داشت، اما همه چیز همیشه پس از گذشتن طوفان زیباتر می شود.

2. كاري كه انجامش می تواند به زندگي شما هدف بدهد حتی اگر برای انجام آن كار پاداشی دریافت نکنید

شما می توانید انجام دادن کاری را با معنا بدانيد بدون اینکه برای انجام آن مورد تایید یا تشويق قرار بگیرید. شاید کشیدن نقاشي یا نواختن گیتار باعث شود احساس گرما و گیجی در درون داشته باشید، اما شما این کار را فقط در قداست خانه خود انجام می دهید. مهم نیست که کسی آن را ببیند، بخواند، بشنود. پس انجام چنين كاري را ادامه بدهيد.

3. اشکالی ندارد که اشتباه كنيد.

هر کاری که می خواهید انجام دهید، به احتمال زیاد، در ابتدا از آن لذت خواهید برد. اکثر ما از این راه شروع می کنیم. ساختن پایه ای از مهارت های سخت و نرم، اشتباه کردن و پرسیدن سوال همگی برای موفقیت ضروری هستند. آسیب پذیری بسیار مهم است زیرا چیزی است که رویاپردازان را از انجام دهندگان جدا می کند.

4. شجاعت داشته باشید

“اگر ما شجاعت انجام کاری را نداشتیم، زندگی چه می شد؟” – ونسان ون گوگ.

خودمان بهتر از جمله ونگوگ این موضوع را نمی توانستیم بگوییم. تعقیب رویاهایتان ترسناک است، اما انجام این کار برای سلامتی و رفاه شما معجزه می کند. از امتحان کردن چیزهای جدید نترسید. شما بیش از آنچه فکر می کنید توانایی دارید.

براي رسيدن به هدف زندگي خود بايد شجاعت داشته باشيم.
تعقيب رويا ترسناك است اما به رسيدن به هدف زندگيتان كمك مي كند.

5. آماده تغییر باشید

تغییر تنها موضوع ثابت دنيا است، و پذیرش این واقعیت به شما کمک می‌کند با اطمینان و آسودگی بیشتری با تغییر برخورد کنید. مسیر جدید شما ممکن است شامل تغییرات قابل توجهی در شیوه زندگی فعلی شما باشد – اما نکته اینجاست. تنها راه برای احساس بهتر یا لذت بردن از انتخاب شغلی متفاوت این است که کاری را که اکنون انجام می دهید تغییر دهید.

در نهایت، خارج شدن از منطقه راحتی و تجربه تغییر آنقدر راحت می شود که مخلوط کردن همه چیز و جهش های ترسناک به سمت ناشناخته ها ترسناک نخواهد بود.

6. از مقایسه خود با دیگران بپرهیزید

همانطور که دنیای ما به طور فزاینده ای جهانی و دیجیتالی می شود، اجتناب از مقایسه خود با دیگران دشوار است. برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی مملو از افراد، مشاغل و خانه‌هایی با ظاهری عالی هستند و به سختی می‌توان به خاطر داشت که این تصاویر به‌طور دقیق واقعیت را منعکس نمی‌کنند.

در حالی که کمی مقايسه می تواند برای کشف خواسته هايتان مي تواند مفید باشد، از تکیه بیش از حد به قضاوت خود بر اساس دستاوردهای دیگران اجتناب کنید.

فقط شما شرايط زندگيتان، مشكلاتتان و امکاناتی که داشتيد را مي دانيد، پس مقایسه خود الانتان با خود گذشته تان عاقلانه‌ترین انتخاب است. با توانایی های خود راحت باشید – آنها چیزی هستند که باید با آنها کار کنید و اين توانايي ها براي پيشبردن كار شما كافي هستند.

نتيجه گيري

هیچ وقت برای برداشتن قدم هایی برای تغییر زندگیتان دیر نیست. با این نکات می توانید در نهایت به این سوال پاسخ دهید که “من چه می خواهم؟” وقتی این کار را انجام دادید، می توانید نسخه موفقیت خود را تعقیب کنید و خوشبختی را بیابید. ممکن است بخواهید کسب و کار خود را راه اندازی کنید یا محیط کاری را در شغل فعلی خود بهبود بخشید. صرف نظر از علایق شما، زمانی که مشتاق و متمرکز باشید می توانید به به هر چیزی برسید.

مطلب پیشنهادی

هزينه پنهان سفر با هواپيما

تمام هزینه های پنهان پرواز و نحوه اجتناب از آنها

وقتی نوبت به رزرو پرواز می رسد، هزینه پروازی که در ابتدا می بینید، همیشه …

نكاتي براي سفر تنهايي

7 نکته برای اولین بار سفر به تنهایی

اگر شما مانند من هستید (یک نگران مزمن و بیش از حد فکر می کنید)، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *