بلوغ عاطفي
افراد زيادي هستند كه پير مي شوند ولي هيچگاه از نطر عاطفي به بلوغ نمي رسند.

8 نشانه بلوغ عاطفی

بلوغ عاطفی توانایی فرد برای مدیریت احساسات و عوامل استرس زای زندگی به شیوه ای سالم است. بلوغ عاطفی نقش مهمی در روابط بازی می کند. زیرا به ما کمک می کند تا تعارضات را حل کنیم و وارد روابط رضایت بخش و ایمن شویم. انجمن روانشناسی (APA) بلوغ عاطفی را «سطح بالا و مناسب کنترل و بیان عاطفی» تعریف می کند

Eri Nakagami، Ph.D., LCSW، مدیر بالینی Embark Behavioral Health West LA می گوید: “افراد بالغ از نظر عاطفی خودآگاه هستند، با احساسات خود هماهنگ هستند و می دانند چگونه آنها را مدیریت کنند.” “افراد بالغ عاطفی به طور مداوم بر روی مهارت های احساسی و شناختی مختلف کار می کنند. تا به آنها کمک کند تا با موقعیت های استرس زا یا نامطلوب کنار بیایند. به راه حل های موفقیت آمیزی برای چالش های زندگی برسند.”

در اینجا، ما نگاهی دقیق‌تر به بلوغ عاطفی خواهیم داشت. از جمله اینکه نشانه‌های اصلی آن چیست. چه زمانی ایجاد می‌شود. چه عواملی بر بلوغ عاطفی تأثیر می‌گذارند و چگونه آن را توسعه دهیم.

همه افراد به بلوغ عاطفي نمي رسند.

8 نشانه بلوغ عاطفی

به گفته کارشناسان، ابتدا به 8 نشانه اصلی بلوغ عاطفی نگاه می کنیم.

شما همدل هستید

بالغ بودن از نظر عاطفی به این معنی است که شما می توانید در مواقعی تمرکز نیازها و دیدگاه های خود را از بین ببرید و بر واقعیت های عاطفی دیگران تمرکز کنید.

دکتر لیزا لاولس، روانشناس بالینی در Holistic Wisdom، می گوید: «کسی که هوش هیجانی دارد، می تواند همدلی داشته باشد و به دیگران همدردی نشان دهد. روشی سازنده، حصول اطمینان از اینکه با دیگران با احترام رفتار می کنند و آن را از دیگران می خواهند.»

شما می توانید احساسات خود را بشناسید و به اشتراک بگذارید

افرادی که به بلوغ عاطفی رسیده‌اند، می‌توانند احساسات خود را تشخیص دهند، و همچنین درک درستی از آنچه که آنها را برمی‌انگیزد برای احساس کردن به روشی که انجام می‌دهند، داشته باشند. ناکاگامی. او توضیح می دهد: “احساس یک فرد می تواند به آنها کمک کند تا بفهمند چرا به جای اینکه احساسات خود را به طور نامناسب از بین ببرند یا آنها را سرکوب کنند، واکنش نشان می دهند.”

شما انعطاف پذیر و ذهن باز هستید

یکی دیگر از ویژگی های مهم یک فرد بالغ از نظر عاطفی این است که آنها در تفکر خود سفت و سخت نیستند. زندگی ذاتاً چالش برانگیز است و یک فرد بالغ از نظر عاطفی با ذهنی باز و خلاق به چالش های زندگی پاسخ می دهد.

دکتر لاولس می‌گوید: «کسی که از بلوغ عاطفی قوی برخوردار است، با سازگاری با تغییر، انعطاف‌پذیر و دارای ذهن باز است. دکتر لاولس می افزاید، آنها می توانند ایده هایی متفاوت از ایده های خود را در نظر بگیرند، که این امر توانایی آنها را برای سازش با دیگران افزایش می دهد.

شما قادر به ایجاد روابط ایمن و سالم هستید

یکی از نشانه های مهم بلوغ عاطفی، توانایی حفظ روابط سالم و ایمن با دیگران است. سفورا جانل ری، MFT، درمانگر ازدواج و خانواده در Therapy to Thrive می گوید: این اغلب در افرادی که سبک دلبستگی ایمن را ایجاد کرده اند، راحت تر به دست می آید.

ری می گوید: «دلبستگی ایمن به احساس عمیق اعتماد، ایمنی و ارتباطی اشاره دارد که افراد در سال های اولیه زندگی خود از طریق مراقبت مداوم و پاسخگو ایجاد می کنند. «وقتی به بلوغ عاطفی فکر می‌کنم، ارتباط قوی آن را با دلبستگی ایمن می‌بینم که پایه‌ای برای روابط بین‌فردی سالم و متعادل می‌سازد».

البته، سبک دلبستگی ایمن تا حدودی به نوع مراقبتی که والدینتان در کودکی از شما می کردند بستگی دارد. با این حال، خوشبختانه، تحقیقات نشان داده است که ایجاد یک سبک دلبستگی ایمن‌تر در آینده ممکن است – در واقع، داشتن تمایل به ایجاد یک سبک دلبستگی ایمن‌تر می‌تواند به شما کمک کند تا در این مسیر حرکت کنید.

شما مسئولیت اعمال خود را بر عهده می گیرید

افراد بالغ از نظر عاطفی در نظر می گیرند که چگونه اعمال آنها بر دیگران تأثیر می گذارد و اگر اقدامات آنها منجر به هر نوع آسیبی شود مسئولیت آنها را بر عهده می گیرند. دکتر لاولس می‌گوید: «کسانی که بلوغ عاطفی بالایی دارند، می‌توانند به راحتی عذرخواهی کنند، مسئولیت اعمال خود را بپذیرند و با درک و پذیرش عواقب، پاسخگو باشند.» “علاوه بر این، آنها رفتار مضر را تغییر می دهند زیرا اشتباهات را فرصتی برای رشد و یادگیری می دانند.”

شما مرزهای سالمی را تعیین می کنید

توانایی تعیین و حفظ مرزهای سالم سنگ بنای بلوغ عاطفی است. این بدان معناست که شما قادر هستید مرزهای عاطفی خود را برای خود و دیگران اعلام کنید و زمانی که با تعارض مواجه می شوید می توانید آن مرزها را محکم نگه دارید.

دکتر ناکاگامی می‌گوید این بدان معنا نیست که تعیین مرزهای سالم به راحتی برای شما حاصل می‌شود، اما می‌توانید اهمیت آنها را تشخیص دهید. او اطمینان می دهد که می توانید به تعیین مرزها به عنوان نوعی مراقبت از خود، عشق به خود و احترام به خود فکر کنید. “نه تنها برای خود شما مرزها هستند، بلکه برای دیگران نیز می دانند که شما خطوط خاصی دارید که به دیگران اجازه عبور از آنها را نمی دهید.”

شما قادر به حل تعارض هستید

از این واقعیت که درگیری ها در زندگی به وجود می آیند گریزی نیست، اما این موضوع است که چگونه آنها را مدیریت کنید. افراد بالغ از نظر عاطفی به جای طولانی کردن وجود خود، یا از بین بردن هرج و مرج خود، به دنبال حل تعارض خواهند بود.

یادگیری نحوه مدیریت تعارض به معنای توسعه برخی مهارت های عاطفی و رفتاری خاص است. دکتر لاولس می‌گوید: «کسانی که از نظر عاطفی بالغ هستند، می‌توانند تعارض‌ها را به طور مؤثر حل کنند، زیرا شنوندگان فعال بسیار خوبی هستند و در یافتن راه‌حل‌ها مهارت دارند». هنگامی که آنها با پرخاشگری یا دستکاری مواجه می شوند، می توانند با احترام به آن رسیدگی کنند و بدانند چه زمانی باید خود را رها کنند.

شما می توانید استرس را به روش های سالم مدیریت کنید

یکی دیگر از مواردی که در زندگی به شما داده می شود این است که قرار است با استرس مواجه شوید. یک فرد بالغ از نظر عاطفی سعی نمی کند استرس را از خود دور کند یا از احساس آن اجتناب کند. در عین حال، هر زمان که به ناچار با آن مواجه شوند، در ناامیدی فرو نخواهند رفت. در عوض، آنها یاد خواهند گرفت که چگونه استرس را مدیریت کنند.

دکتر لاولس توضیح می‌دهد: «مدیریت استرس بخش بزرگی از بلوغ عاطفی است، زیرا به فرد اجازه می‌دهد تا احساسات خود را تنظیم کند و موقعیت‌های دشوار را طی کند. “تمرین مراقبت از خود برای همه ما حیاتی است و کسانی که از نظر عاطفی بالغ هستند به این امر اهمیت می دهند و مطمئن می شوند که آن را تمرین می کنند.”

اکثر مردم در چه سنی به بلوغ عاطفی می رسند؟

بلوغ عاطفی چیزی نیست که ما با آن به دنیا می آییم – در دوران کودکی و نوجوانی ما رشد می کند. به گفته APA، بلوغ عاطفی از همان دوران نوزادی شروع می شود، زمانی که نوزادان شروع به بیان احساسات خود از طریق لبخند زدن، اخم کردن و گریه می کنند. این در دوران کودکی بیشتر توسعه می‌یابد، زیرا یاد می‌گیریم کدام رفتارها قابل قبول هستند و کدام رفتارها قابل قبول نیستند، و زمانی که شروع به یادگیری روش‌های ساده تنظیم هیجانی می‌کنیم.

بلوغ عاطفی در دوران نوجوانی جهش بیشتری پیدا می‌کند، اما بیشتر نوجوانان هنوز در حال مبارزه با بلوغ عاطفی هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که مغز تا سن ۲۵ سالگی به سطحی از رشد پایدار و بالغ می‌رسد – به ویژه در ناحیه قشر جلوی مغز -. اما این لزوماً به این معنا نیست که فرد در سن ۲۵ سالگی از نظر عاطفی بالغ می‌شود، زیرا سایرین عواملی مانند ژنتیک، محیط، و تجربیات دوران کودکی، توانایی ما را برای بلوغ عاطفی شکل می دهند.

 نابالغ بودن از نظر عاطفی به چه معناست؟

نابالغ بودن از نظر عاطفی به این معنی است که شما نمی توانید احساسات خود را به روشی سالم مدیریت کنید. ممکن است در ایجاد روابط امن و سالم با دیگران مشکل داشته باشید. شايد در تشخیص و به اشتراک گذاری احساسات خود مشکل داشته باشید و بعید است که درگیری ها و چالش های زندگی را به خوبی مدیریت کنید. ممکن است نتوانید خود را از سرزنش دیگران یا رفتارهای نامناسب یا مضر خودداری کنید. افرادی که از نظر عاطفی نابالغ هستند، ممکن است در مورد عوامل استرس زای زندگی عادی «بیش از حد واکنش نشان دهند» و ممکن است به عنوان ناسازگار دیده شوند.

  چگونه بلوغ عاطفی را پرورش می دهید؟

اگرچه بلوغ عاطفی چیزی است که معمولاً به طور طبیعی در دوران نوجوانی و اوایل بزرگسالی ایجاد می‌شود، اما این چیزی نیست که به راحتی برای همه ما اتفاق بیفتد. رشد بلوغ عاطفی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

• ژنتیک

•محیط

• بارداری و پس از زایمان

•تغذیه

•الگوهای خواب

داروها

سلامت و تندرستی دوران کودکی

استرس روانی

•سوء مصرف مواد

• تجربیات نامطلوب دوران کودکی

به گفته دکتر لاولس، افرادی که دارای مغزهای عصبی واگرا هستند، مانند افراد مبتلا به ADHD و ASD، ممکن است زمان چالش برانگیزتری برای ایجاد بلوغ عاطفی داشته باشند. او توضیح می‌دهد: «این می‌تواند بر نحوه مدیریت برخی از تحریکات، از جمله احساساتشان تأثیر بگذارد. در برخی موارد، این می تواند به معنای افزایش بینش، همدلی و احساس عدالت باشد، در حالی که در برخی دیگر، می تواند به معنای چالش در پردازش چیزهایی مانند طعنه، تغییرات، تحریک حسی و تحریک بیش از حد به راحتی باشد.

دکتر لاولز پیشنهاد می‌کند هر کجا که در مسیر بلوغ عاطفی خود هستید، و با هر موانعی که ممکن است با آن روبرو شده باشید، امیدی وجود دارد. صرفاً داشتن قصد تغییر اولین قدم مهم است. او می‌گوید: «با رویارویی با چالش‌ها و غلبه بر آن، بهتر می‌توانیم عیب‌های خود را بشناسیم و برای بهبود تلاش کنیم».

بلوغ عاطفی بیشتر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• یاد بگیرید که بیشتر مراقب احساسات خود باشید. یاد گرفتن نام آنها و مدیریت آنها

یادگیری روش های مختلف برای حل تعارض

بياموزيد چگونه به دیگران گوش دهید و توانایی خود را برای گوش دادن دلسوزانه گسترش دهید

• یاد بگیرید که چگونه بیزار شوید و چه مرزهایی برای داشتن یک زندگی متعادل تر مورد نیاز است

• یادگیری نحوه ایجاد روابط پیوسته ایمن تر، و پایان دادن به روابطی که سالم نیستند

مقاله مرتبط: وقتی احساس می کنید می خواهید فرار کنید چه کاری باید انجام دهید

مهمتر از همه، بالغ شدن از نظر عاطفی کاری نیست که شما به تنهایی انجام دهید. درمان روشی عالی برای کار بر روی احساسات، درک آنچه باعث تحریک آنها می شود، و یادگیری روش هایی برای رسیدگی به آنها با سهولت و لطف بیشتر است. درمان همچنین می تواند به شما کمک کند تا روابط را با بلوغ عاطفی بیشتری حل کنید.

اگر سؤال دیگری در مورد بلوغ عاطفی یا نحوه کار بر روی آن در خود یا عزیزانتان دارید، لطفاً با یک متخصص سلامت روان تماس بگیرید.

مطلب پیشنهادی

شك در رابطه

چگونه بر شک و ترديد در یک رابطه غلبه کنیم

شما و شریک زندگیتان ممکن است قبل از اینکه شک و ترديد در مورد يكديگر …

بوسه روي گردن همسر

معني بوسه به گردن همسر چيست؟ (به علاوه، انواع دیگر بوسه ها)

بوسیدن گردن از طرف شریک زندگی خود مطمئناً قلب شما را پر از عشق می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *