ارزش هاي شخصي زندگي شما چيست؟
دانستن اينكه ارزش هاي شخصي زندگي چطور تعريف مي شود مي تواند به شما كمك كند عميق تر رفتارهاي خود را ارزيابي كنيد.

ارزش های شخصی شما چیست؟

یاد بگیرید که چگونه ارزش های خود را در زندگی تعریف کنید

به وفادارترین فردی که می شناسید فکر کنید. خلاق ترین. سخاوتمندترین، مستقل ترين یا دلسوزترین. همه ما افرادی را در زندگی خود داریم که به شیوه ای خاص برجسته می شوند. دلیلی برای این وجود دارد این افراد به دلیل ارزش های قوی برای ما برجسته هستند.

ارزش ها چیست؟ آنها از کجا می آیند؟ چگونه بر زندگی ما تأثیر می گذارند؟ اینها سؤالات اساسی برای هر انسانی است که می خواهد زندگی پرمعنا و رضایت بخشی داشته باشد.

ارزش ها چیست؟

ارزش ها باورهای اساسی هستند که بر زندگی ما حاکم هستند. آنها الهام بخش نحوه رفتار و صحبت ما هستند. آنها تصمیمات ما را در مورد همه چیز از شغل گرفته تا رشد شخصی هدایت می کنند. آن‌ها شخصیتی را که می‌خواهیم باشیم، تجسم می‌کنند و بر نحوه رفتار ما با دیگران و نحوه تعامل ما با جهان تأثیر می‌گذارند. برای بیان واضح آن، ارزش ها هسته اصلی شخصیت ما هستند.

دو نوع ارزش وجود دارد: شخصی و فرهنگی.

 ارزش های شخصی چیست؟

اینها باورهای خود ما در مورد درست و غلط است. آنها شخصاً متعلق به ما هستند و نوع نگاه ما به جهان را شکل می دهند. ارزش‌های فرهنگی آن‌هایی هستند که توسط جوامعی که ما در آن بزرگ می‌شویم پذیرفته شده‌اند. این ارزش‌ها بر اساس مکان و زمینه متفاوت هستند، اما تأثیر آن‌ها بر زندگی ما می‌تواند به اندازه ارزش‌های شخصی قدرتمند باشد.

ارزش های مذهبی نمونه هایی از ارزش های فرهنگی هستند. انواع ارزش‌های شخصی شامل ارزش‌های فردی و گروهی – مانند گروه‌های دوستان یا خانواده است.

نحوه تعریف ارزش های شخصی بر اساس احساسات و عواطفی است که فرد در مورد خود و دنیای اطراف خود دارد. اين موارد شخصی می تواند مثبت باشد و منجر به عزت نفس و رضایت شود. آنها همچنین می توانند منفی باشند و مبتنی بر باورهای محدود کننده باشند. این ارزش ها می توانند در روابط و تعاملات کلی ما با جهان به طور کلی مشکلاتی ایجاد کنند.

ارزش ها از کجا می آیند؟

ارزش‌های ما در دوران کودکی با قدرت بیشتر شکل می‌گیرند. کودکان مانند اسفنج هستند که دنیای اطراف خود را در خود غوطه ور می کنند – اما این دنیا نسبتا کوچک است. آنها معمولاً از ارزش های اعضای نزدیک خانواده استفاده می کنند. اين مورد همچنین از تلاش ما برای به دست آوردن عشقی که مي خواهيم ناشی می شود. کودکان می خواهند پذیرفته شوند و ارزش ها و باورهایی را که برای کسب این تایید لازم دارند، اتخاذ می کنند.

ارزش های شخصی نیز تحت تأثیر تجربیات کنونی و افرادی است که ما با آنها احاطه داریم. تا به حال این جمله را شنیده اید که “شما همانی هستید که دوستانتان هستند؟” ما تکه های کوچکی را از افراد دیگر و خانواده، دوستان و افراد مهم خود می گیریم – ویژگی هایی که دوست داریم. سپس، ویژگی هایی را که دوست نداریم کنار می گذاریم. نتیجه نهایی، ارزش ها و باورهای شخصی موجود ماست. هر دوی اینها به شما کمک می کند تا تشخیص دهید که آیا چیزی “خوب” یا “بد” است.

انواع ارزش های شخصی در زندگی

ارزش ها چیست؟ بستگی به شرایط دارد. انواع مختلفی از ارزش‌های شخصی وجود دارد، اما بیشتر آنها را می‌توان به ارزش‌های اخلاقی، زیبایی‌شناسی یا خانواده دسته‌بندی کرد.

شما مي توانيد ارزش ها را در زندگي خود ياد بگيريد و دسته بندي كنيد.

ارزش‌های اخلاقی

ارزش هاي اخلاقي به ما کمک می‌کنند تشخیص دهیم چه چیزی درست است یا نادرست. این نوع ارزش ها مبتنی بر قوانین، اعتقادات مذهبی یا سیاست هستند. قاره‌ها، ایالت‌ها و شهرها تمایل به توسعه ارزش‌های اخلاقی گسترده دارند که سپس به کسانی که در جامعه زندگی می‌کنند منتقل می‌شود. هنگامی که آنها به ما منتقل می شوند، آنها را به عنوان ارزش های شخصی می پذیریم.

ارزش های زیبایی شناختی

اين ارزش به ما کمک می کند تا در مورد زیبایی، استعداد هنری یا موسیقی قضاوت کنیم. ارزش‌های زیبایی‌شناختی بیشتر فردی هستند، اما می‌توانند به‌شدت بر نحوه تربیت ما، زمانی که با آن‌ها می‌گذرانیم و ارزش‌های زیبایی‌شناختی فرهنگ‌مان تأثیر بگذارند.

ارزش های خانواده

اين ارزش ها از خانواده ای به خانواده دیگر متفاوت است. آنها به نحوه گذراندن زمان با هم، نحوه برخورد با افراد درون واحد خانواده و ساختار خانواده مربوط می شوند. پاسخ نهایی به “ارزش ها چیست؟” اغلب این است که آنها با ارزش های خانواده شما یکسان هستند – یا حداقل آنها از این راه شروع می کنند. به هر حال، منبع اولیه ارزش‌های شما معمولاً افراد خانواده نزدیک است.

نمونه های ارزش شخصی

نمونه های زیادی از ارزش های شخصی در زندگی وجود دارد. از آنجایی که چیزهای مختلف برای افراد مختلف اهمیت دارد، تهیه یک فهرست جامع دشوار است. در اینجا فقط چند مورد وجود دارد که به شما کمک می کند تا این مفهوم را درک کنید و فهرستی از ارزش های شخصی خود را ایجاد کنید.

یادگیری:

اگر دائماً در حال یافتن راه هایی برای تغذیه ذهن خود با اطلاعات جدید هستید و از صحبت کردن با دیگران لذت می برید تا بتوانید در مورد آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید، احتمالاً یادگیری یکی از ارزش های شخصی مهم شما است.

فردیت:

 آیا “به ضرب آهنگ طبل خود راهپیمایی می کنید” و وضعیت موجود را رد می کنید؟ اگر خود را کاملاً بر اساس معیارهای خود تعریف کنید و به طور مداوم آنچه را که دیگران معتقدند «راه درست» زندگی‌تان است نادیده بگیرید، برای فردیت ارزش قائل هستید.

استقلال:

 مفهوم آزادی، از جمله آزادی فیزیکی، عاطفی یا مالی، برای شما بسیار مهم است. شما زندگی‌ای دارید که تنها محدودیت در آن خودتان هستید و از قدرت و پشتکار خود برای تحقق همه چیز استفاده می‌کنید.

سخاوت:

 اگر یکی از ارزش‌های شخصی شما سخاوت است، این باور را تجسم می‌کنید که راز زندگی در بخشش است و احتمالاً بیشتر وقت خود را صرف داوطلبانه کردن، اهدا کردن یا یافتن راه‌های دیگر برای بازپرداخت می‌کنید.

مقاله مرتبط: دوازده عادت روزمره كه بايد براي سلامتي خودتان بسازيد.

چگونه ارزش های شخصی خود را تعریف کنید

اگر مطمئن نیستید که ارزش‌های شخصی‌تان چیست، با فکر کردن به اینکه چه چیزی به شما احساس خوبی می‌دهد، شروع کنید. این احساسات راهنمای خوبی برای تعریف ارزش های شخصی شما خواهد بود.

چند سوال از خود بپرسید تا عمیق تر به افکار و احساسات واقعی خود بپردازید. این احساسات توسط ارزش های شخصی شما هدایت می شود. در اینجا لیستی از سوالات برای شروع شما وجود دارد:

وقتی به زندگی خود فکر می کنید، مهمترین جنبه چیست؟

چه نوع اخبار یا داستان هایی الهام بخش شما هستند؟

چه نوع اخبار یا داستان هایی شما را افسرده می کند؟

اگر می توانستید چیزی را در مورد دنیا تغییر دهید، آن چه چیزی بود؟

چه زمانی شادترین بودید؟

در کدام مقطع از زندگی خود غمگین ترین بودید؟

چه کسی را در زندگی بیشتر تحسین می کنید؟

چه چیزی در مورد آنها برای شما قابل تحسین است؟

این سوالات پاسخ هایی را ارائه می دهند که ارزش های شخصی شما را در زندگی آشکار می کند. هنگامی که فهرستی از ارزش های مهم خود را تهیه کردید، می توانید شروع به اولویت بندی زندگی خود بر اساس آنچه برای شما مهم است، کنید.

چرا ارزش ها مهم هستند؟

ارزش‌های ما ما را شکل می‌دهند – آنها ما را همان چیزی می‌کنند که هستیم – و هیچ ایرادی در آن وجود ندارد. آنها مجموعه ای از قوانین هستند که نحوه تعامل و قضاوت ما با افراد دیگر را دیکته می کنند. ارزش‌های ما نیز تعیین می‌کنند که چگونه خودمان را ببینیم و جهان را چگونه می‌بینیم.

مهمتر از همه، ارزش ها عمیقاً بر روابط شخصی ما تأثیر می گذارد. ما این مجموعه قوانین را در هر ارتباطی که ایجاد می کنیم وارد می کنیم – و با قوانین انتظارات نیز به وجود می آید. ما دچار ناراحتی ها و مفهوم درک شده خود از چگونگی “باید” بودن چیزها هستیم.

فكر كنيد

گاهی اوقات این قوانین معتبر هستند. گاهی اوقات آنها فقط احمقانه هستند. ما اغلب ارزش‌های شخصی خود را بدون اینکه در مورد انتظارات یا نیازهای خود به او بگوییم به او تحمیل می‌کنیم، که تنها منجر به ناامیدی می‌شود. اگر کسی نمی داند استاندارد چیست، چگونه می تواند مطابق با یک استاندارد عمل کند؟

در مورد آن فکر کنید: وقتی چیزهایی مانند “اگر مرا دوست داشتی، X-Y-Z را انجام نمی دادی” می گویید یا می شنوید، این ارزشی است که ما انتظار داریم اطرافیانمان از آن پیروی کنند. آیا تا به حال به این دلیل ناراحت شوید که کسی کاری را انجام نداده است که گفته است انجام خواهد داد؟ این نیز یک ارزش است. اما اجازه ندادن مردم به انتظارات شما به این دلیل است که انتظارات بسیار خطرناک هستند. آنها نمی توانند تعهدی را که نمی دانستند دارند انجام دهند.

ما همیشه از همدیگر ناراحت می شویم زیرا شخصی کاری برای نقض یکی از ارزش های شخصی ما انجام داده است. در روابط ناسالم، هر فرد دیگری را به عنوان یک تابلوی ثابت برای برخی از قوانینی که دیگری نقض کرده است، استفاده می‌کند و در نتیجه تنبیه می‌شود که بیشتر به شراکت آسیب می‌زند.

سوال

دانستن پاسخ سوال «ارزش ها چیست؟» و اینکه بتوانید مجموعه قوانین شخصی خود را تعریف کنید برای ایجاد روابط سالم و طولانی مدت ضروری است. وقتی ارزش‌های ما مکمل ارزش‌های شریکمان نباشد، تقریباً همیشه تضاد ایجاد می‌شود. و زمانی که قوانین ما نامعقول می شوند و روابط ما را دشوارتر می کنند، باید روابط را دوباره ارزیابی کنیم. شاید زمان آن رسیده است که باورها و ارزش های خود را دوباره شکل دهیم تا هماهنگی بیشتری ایجاد کنند، نه تضاد. یا شاید باید شریک یا گروهی از دوستان را پیدا کنیم که با ارزش های شخصی ما همسوتر باشد.

پس ارزش ها از کجا می آیند؟ چگونه به شما کمک می کنند یا مانع شما می شوند؟ آیا این باورها تأثیر مثبتی بر موفقیت و روابط شما دارند یا مانع شما می شوند؟ با نگاهی عینی به باورهای خود و تصمیم گیری در مورد اینکه چگونه می توانید آنها را تغییر دهید تا با اهداف خود مطابقت داشته باشند، در نهایت می توانید تحقق  باورهاي بیشتری پیدا کنید.

مطلب پیشنهادی

هزينه پنهان سفر با هواپيما

تمام هزینه های پنهان پرواز و نحوه اجتناب از آنها

وقتی نوبت به رزرو پرواز می رسد، هزینه پروازی که در ابتدا می بینید، همیشه …

نكاتي براي سفر تنهايي

7 نکته برای اولین بار سفر به تنهایی

اگر شما مانند من هستید (یک نگران مزمن و بیش از حد فکر می کنید)، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *