آدم خوب
مي توانيم خصوصيات آدم هاي خوب را ياد بگيريم و تبديل به آدم خوب شويم

6 راه برای تبدیل شدن به یک فرد خوب

خوب بودن با دیگران راه مهمی برای گسترش مهربانی و مثبت اندیشی است. تحقیقات نشان می دهد که علاوه بر سودمندی برای دیگران، این نوع رفتار اجتماعی می تواند بهزیستی ذهنی شما را نیز افزایش دهد.

چگونه به یک فرد خوب تبدیل شویم

تبدیل شدن به یک فرد خوب آنقدرها هم که فکر می کنید سخت نیست. کارهایی وجود دارد که می توانید برای نشان دادن شفقت، همدلی و مهربانی در تعاملات روزمره خود با دیگران انجام دهید.

با مهربانی عمل کنید

یک فرد خوب بودن به معنای رفتار با مهربانی است و تحقیقات نشان می دهد که مهربانی می تواند تأثیر مثبتی بر مغز شما بگذارد. اعمال محبت آمیز فردی باعث آزاد شدن اکسی توسین و اندورفین می شود و به نظر می رسد که باعث ایجاد ارتباطات عصبی جدید می شود.

مهربان بودن عادتی است که خود را تقویت می کند. ما مشتاق احساس خوب مهربانی هستیم، بنابراین یک عمل مهربانانه می تواند به راحتی منجر به دیگری شود.

تبديل شدن به يك آدم خوب كار پيچيده اي نيست.

از انتقاد بیش از حد خودداری کنید

وقتی افکار منفی شما را درگیر می کند، می تواند سخت باشد که آدم خوبی باشید. وقتی متوجه شدید که از کسی انتقاد می کنید، سعی کنید ذهنیت مثبت تری داشته باشید. چگونه می توانید شرایط را دوباره تنظیم کنید و خوشبین تر باشید؟

به عنوان مثال، اگر یک همکار اشتباه می کند، قبل از اینکه از کار او انتقاد کنید، مکث کنید. شاید اشتباه آنها را فرصتی برای کمک به آنها می بینید نه اینکه از آنها به خاطر کامل نبودن آنها ناراحت شوید.

صادق باش

به خود و ارزش های خود وفادار بمانید. شما هنوز هم می توانید خود را به خوبی بیان کنید و در عین حال صادق باشید.

خوب بودن به این معنا نیست که هرگز به مردم “نه” نگویید یا کارهایی را انجام دهید که نمی خواهید انجام دهید.

تعیین مرزهای قوی و منصفانه به این معنی است که از سلامت روانی و عاطفی خود مراقبت می کنید.  مهربانی با دیگران زمانی می تواند طبیعی تر باشد که احساس امنیت و احترام کنید.

با خودت خوب باش

نحوه رفتار ما با خود، از جمله صحبت با خود، نقش مهمی در نحوه رفتار ما با دیگران دارد.

توجه کنید که چگونه با خودتان صحبت می کنید و وقتی مشکلی پیش می آید چگونه واکنش نشان می دهید – آیا خودتان را سرزنش می کنید یا مجازات می کنید؟ خودت را با اسم صدا می کنی؟ با تمرین صبورانه و نیکی نسبت به خود، رفتار خوب با دیگران را آسان‌تر می‌کنیم.

ذهن باز داشتن

زندگی پر از تغییر است. وقتی با ایده‌ها، موقعیت‌ها یا افرادی مواجه می‌شویم که برایمان ناآشنا هستند، ممکن است احساسات منفی به وجود بیاید که خوب بودن را دشوار می‌کند.

ذهن باز یک ویژگی ضروری برای یادگیری و جذب اطلاعات بدون قضاوت است.  باز نگه داشتن ذهن می تواند به شما کمک کند در حالی که آرام بمانید در قلمرو ناآشنا حرکت کنید.

وقتی با خود و محیط خود راحت هستید، خوب بودن بسیار آسان تر است – حتی در میان تغییرات زیادی که زندگی در راه شما ایجاد می کند.

مودب باش

ادب تنها یکی از جنبه های خوب بودن است، اما راه مهمی برای ایجاد لحن مثبت در تعاملات اجتماعی است. به یاد داشته باشید که رفتار دیگران نیازی به پایین آوردن رفتار شما ندارد.

اگر دیگران تند یا بی ادبانه رفتار می کنند، پاسخ مودبانه می تواند راهی برای تغییر جهت تعامل باشد.

در مکالمات روزمره، کلمات ساده ای مانند “لطفا” و “متشکرم” می توانند به کسی نشان دهند که از او قدردانی می کنید.

به دنبال راه هایی برای مفید بودن باشید

سعی کنید راه‌های کوچکی را بیابید تا در تعاملات روزانه خود با دیگران مفید باشید. از لبخند زدن به دیگران در فروشگاه مواد غذایی گرفته تا کمک به یک همکار در پروژه، مفید بودن می تواند راهی عالی برای تمرین خوب بودن در طول روز باشد.

بخشش را تمرین کنید

رها کردن رنجش‌های گذشته و بخشیدن دیگران می‌تواند به شما کمک کند با نگرش مثبت‌تری به جلو بروید. وقتی نسبت به دیگران احساس خوبی دارید، خوب بودن آسان تر است.

بخشیدن خود نیز مهم است، بنابراین روی رها کردن تجربیات منفی گذشته که شما را از پرورش ذهنیت مثبت باز می دارد، کار کنید.

قدردانی را تمرین کنید

هر روز چند دقیقه را صرف فکر کردن به چیزی کنید که برای آن سپاسگزار هستید. ممکن است برای شما مفید باشد که یک دفتر خاطرات سپاسگزاری داشته باشید.

تحقیقات نشان می‌دهد که قدردانی می‌تواند فواید بسیاری برای سلامتی داشته باشد، از جمله کاهش استرس و افزایش شادی. تمرکز بر افکار مثبت می‌تواند به شما کمک کند نگرش مثبت‌تری داشته باشید و کنار آمدن با مشکلات و مشکلات روزمره زندگی را آسان‌تر کند.

احترام گذاشتن به دیگران

همدلی و احترام نیز مؤلفه های مهم خوبی هستند. در طول روز سعی کنید چیزها را از دید سایر افراد زندگی خود ببینید و به کارهایی فکر کنید که می توانید برای احترام به نیازهای آنها انجام دهید.

حتی اگر با کاری که شخص دیگری انجام می دهد مخالف هستید، سعی کنید با آنها با مهربانی و احترام رفتار کنید.

به وقت مردم هم احترام بگذارید. به عنوان مثال، اگر با دوستی ملاقات می کنید، سعی کنید به موقع حاضر شوید و در طول مکالمات خود حضور داشته باشید. از خیره شدن بیش از حد به گوشی خود بپرهیزید. گوش دادن فعال را تمرین کنید.

خوب بودن تعریف نیست

خوب بودن یعنی چی؟ چگونه می دانید که فرد خوبی هستید؟ برخی از ویژگی هایی که اغلب در تعاریف زیبایی گنجانده می شوند عبارتند از:

• نوع دوستی

•یکدلی

انصاف

سخاوتمندی

مفید بودن

• صداقت

•مهربانی

• ادب

•مسئوليت

• تفکر

تعریف دقیق “خوب” می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. حوزه روانشناسی شخصیت نشان می دهد که چند ویژگی شخصیتی متفاوت با این کیفیت مرتبط است.

روانشناسان اغلب شخصیت را در قالب پنج بعد گسترده توصیف می کنند. یکی از این ابعاد به توافق پذیری معروف است. این شامل چندین ویژگی است که به نحوه رفتار شما با دیگران مربوط می شود. به عنوان مثال، بسیاری از ویژگی های مرتبط با نیکی، از جمله مهربانی و همدلی، جنبه های موافق بودن هستند.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که توافق‌پذیری را می‌توان به دو جزء اصلی تقسیم کرد: شفقت و ادب. هر دوی این ویژگی‌ها در آنچه ما اغلب به عنوان «خوب بودن» فکر می‌کنیم، نقش دارند.

شفقت خصیصه ای است که شامل درک و همدردی با حالات عاطفی دیگران و احساس انگیزه برای کمک است. 7 مودب شامل رفتارهایی است که برای دیگران احترام قائل است و اغلب با میل به انصاف برانگیخته می شود.

نشان می دهد که شما یک فرد خوب هستید

به نظر می رسد مردم از همراهی شما لذت می برند.

نسبت به دیگران احساس شفقت و همدلی می کنید.

به مردم تعارف واقعی می کنید.

به حرف های دیگران گوش می دهید.

مسئولیت اشتباهات خود را بر عهده می گیرید.

صادق اما محترم هستید.

با دیگران مهربان هستید.

شما با خودتان مهربان هستید.

• از افراد دیگر حمایت می کنید.

فواید خوب بودن

رفتار جامعه پسند اصطلاحی است که روانشناسان برای اشاره به اقدامات مربوط به رفاه، امنیت و احساسات دیگران استفاده می کنند. به عبارت دیگر، بسیاری از رفتارهای “خوب” مانند به اشتراک گذاشتن، همکاری و آرامش، همگی اقداماتی اجتماعی هستند که رفاه دیگران را ارتقا می دهند.

بدیهی است که چنین رفتارهایی به نفع کسانی است که به آنها کمک می کنیم و ارتباط اجتماعی بیشتری را تقویت می کنیم. با این حال، تحقیقات همچنین نشان می دهد که خوب بودن با دیگران می تواند برای سلامت روان شما نیز مفید باشد.

افزایش جذابیت به عنوان یک شریک بالقوه

یک فرد خوب بودن می تواند شما را به عنوان یک شریک جذاب تر کند. در یک مطالعه در سال 2019 که در مجله شخصیت منتشر شد، شرکت کنندگان مهربانی را به عنوان تنها ویژگی مهم شریک زندگی ارزیابی کردند.9 این بدان معناست که مردم احساس می کردند مهمتر از چشم انداز مالی، جذابیت فیزیکی و حس شوخ طبعی است.

خلق و خوی بهتر

خوب بودن حس خوبی داره تحقیقات نشان می دهد که انجام کارهای محبت آمیز و مفید می تواند به بهبود خلق و خوی شما کمک کند. در یک مطالعه، محققان دریافتند که انجام فعالیت های محبت آمیز هر روز به مدت هفت روز باعث افزایش احساس شادی و رفاه می شود.

این مطالعه همچنین نشان داد که هر چه افراد اعمال محبت آمیز بیشتری انجام دهند، احساس شادی بیشتری دارند. همچنین اهمیتی نداشت که این اعمال محبت آمیز نسبت به دوستان، غریبه ها یا حتی خود شخص انجام می شد – همه آنها به همان اندازه تأثیر مثبت داشتند.

کاهش استرس

خوب بودن نیز ممکن است در کاهش استرس نقش داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که خوب بودن ممکن است به افراد کمک کند تا به طور موثرتری با اثرات استرس مقابله کنند. به عنوان مثال، در یک مطالعه، محققان دریافتند که افرادی که اعمال محبت آمیز انجام می دهند، کمتر احساس استرس و منفی گرایی می کنند.

افزایش مهربانی

تحقیقات همچنین نشان داده است که مهربانی می تواند مسری باشد. یک مطالعه نشان داد که رفتار مشارکتی تمایل به تأثیر آبشاری دارد و تا سه درجه جدایی از منبع را گسترش می‌دهد.

این بدان معنی است که خوب بودن با دیگران احتمالاً باعث می شود که آنها با دیگران نیز خوب رفتار کنند و موجی از رفتارهای مهربانانه و مشارکتی را در شبکه های اجتماعی ایجاد کند.

چیزهایی که باید در نظر بگیرید

در حالی که به وضوح چندین مزیت مهم وجود دارد، خوب بودن می تواند معایبی نیز داشته باشد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که نیاز به خوب بودن مانع از برقراری ارتباط واقعی و اصالت شود.

برخی از پیامدهای منفی بالقوه سرکوب احساسات واقعی خود در تلاش برای “خوب” بودن عبارتند از:

• طغیان های عاطفی:

اگر شما دائماً افکار و احساسات واقعی خود را فقط به خاطر ارائه یک شخصیت “خوب” سرکوب می کنید، به احتمال زیاد این احساسات در مقطعی ظاهر می شوند. فشار ممکن است ادامه یابد تا زمانی که مقداری استرس واکنشی را ایجاد کند، که ممکن است به صورت فوران ناگهانی تحریک پذیری یا عصبانیت آشکار ظاهر شود.

• احساس رنجش:

پنهان کردن احساسات واقعی خود یا انکار آنچه واقعاً می خواهید، زیرا آن احساسات یا خواسته ها به عنوان “خوب” دیده نمی شوند، در نهایت می تواند منجر به احساس رنجش یا تلخی شود. این می تواند یک اثر معکوس ایجاد کند و بر روابط شما با دیگران تأثیر منفی بگذارد.

• روابط سطحی:

اگر چیزهایی را که واقعاً در یک رابطه می خواهید به خاطر اجتناب از تعارض و خوب بودن بیان نمی کنید، ممکن است به این معنی باشد که خود واقعی خود را برای دیگران آشکار نمی کنید. این اغلب منجر به روابطی می شود که هم عمق و هم صمیمیت عاطفی ندارند. ممکن است مشاجره و درگیری کم باشد، اما عدم ارتباط و نزدیکی نیز وجود دارد.

در حالی که خوب بودن سطحی می تواند یک نیروی منفی باشد، این بدان معنا نیست که شما نباید تلاش کنید تا فردی خوب باشید. نکته کلیدی این است که بر روی زیبایی تمرکز کنید که ناشی از توجه و توجه است و نه با روکش مصنوعی ادب که احساسات واقعی شما را پنهان می کند.

مقاله مرتبط: فکر می کنم پارانوئید هستم: اگر چنین احساسی دارید چه کاری باید انجام دهید

نتيجه

راه های زیادی وجود دارد که می توانید زیبایی را در زندگی روزمره خود بگنجانید. شما ممکن است با نشان دادن قدردانی خود از کسی در زندگی خود یا داوطلب شدن برای هدفی که به آن اهمیت می دهید شروع کنید. خوب بودن حس خوبی دارد—عادت کردن خوب بودن اغلب پاداش خودش است.

اشکالی ندارد اگر در تلاش هستید که فرد خوبی باشید. مانند هر مهارت دیگری، فردی خوب بودن ممکن است زمان و تلاش نیاز داشته باشد. اگر مشکل دارید، ممکن است بخواهید با یک درمانگر یا متخصص بهداشت روان آموزش دیده صحبت کنید تا از طریق هر مانعی کار کنيد.

مطلب پیشنهادی

شك در رابطه

چگونه بر شک و ترديد در یک رابطه غلبه کنیم

شما و شریک زندگیتان ممکن است قبل از اینکه شک و ترديد در مورد يكديگر …

چطور همسر ايده آل پيدا كنيم

چگونه همسر ایده آل را پیدا کنیم

کسی که قرار است بقیه عمرتان را با او بگذرانید، شریک زندگی یا همسری که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *