شوهر تنبل
داشتن شوهر تنبل و شلخته مشكل بزرگي در ازدواج است ولي شما مي توانيد اين مشكل را حل كنيد

چگونه یک شوهر تنبل را مدیریت کنیم

شما شوهرتان را دوست دارید، اما نمی توانید به رفتار تنبل او توجه نکنید. آیا او عمداً در انجام کارهای خانه کمک نمی کند یا طبیعتاً تنبل است؟ در هر صورت، عدم مشارکت او باعث می شود که شما احساس خستگی کنید! در این مقاله، علائم و ویژگی های یک شوهر تنبل را کشف می کنیم و نحوه برخورد با آنها را توضیح می دهیم. با کمک ما، می‌توانید یک شوهر تنبل را با ارتباط و فداکاری مدیریت کنید.

چیزهایی که باید بدانید

بهانه ها، بی احتیاطی ها و آشفتگی های عمدی باشید، زیرا اینها می تواند نشانه های یک شوهر تنبل باشد.

با برقراری ارتباط صادقانه و صبور بودن با او و خودتان، شوهر تنبل را مدیریت کنید.

رفتار تنبل می تواند بخشی از شخصیت شوهر شما یا نشانه ای از ناراحتی روانی باشد.

تنبل بودن شوهر دلايل مختلفي دارد.

نشانه های یک شوهر تنبل

مرحله 1 او همیشه ادعا می کند که خسته است.

مهم نیست که از شوهرتان چه کاری بخواهید، او خواهد گفت: «الان نه. خسته ام.” این فقط به معنای کارهای خانگی نیست. نیازهای عاطفی شما را نیز شامل می شود. اگر شوهرتان مکرراً بدون توضیح معقول از گفتگو یا بیرون رفتن با شما کنار بگذارد، احتمالاً تنبل است.

سعی کنید این را با اهمال کاری اشتباه نگیرید، زیرا تنبلی و اهمال کاری دو چیز متفاوت هستند.

یک شوهر پركار یک کار، گفتگو یا قرار را به تعویق می اندازد، در حالی که یک شوهر تنبل هرگز قصد جبران یا تکمیل کاری را ندارد.

مرحله 2 او هر جا می رود آشفتگی ایجاد می کند.

اگر شوهرتان تنبل باشد، به احتمال زیاد هر تمیزکاری را که انجام داده اید خراب می کند. شاید پرت کردن لباس ها روی زمین، گذاشتن غذا و/یا بشقاب های خالی در اطراف، یا گردگیری خرده ها روی زمین باشد. کمی نامرتب بودن جرم نیست، اما اگر قصد تمیز کردن آشفتگی خود را نداشته باشد، به احتمال زیاد تنبل است.

مرحله 3 او هر کاری می کند تا از کارهای روزمره دوری کند.

شوهر تنبل به دلیل بی انگیزگی، بهانه ای برای انجام ندادن کار و وظایف خانه می آورد. شاید می‌خواهد نمایشی را که تماشا می‌کند تمام کند، ناگهان نیاز به تماس تلفنی داشته باشد یا در وسط چیزی باشد.

مرحله 4 او داوطلب کمک نمی شود.

خواه در حال پختن شام، تا کردن لباس‌های شسته شده یا کمک به بچه‌ها در انجام تکالیفشان باشید، یک شوهر تنبل می‌نشیند و تماشا می‌کند. اگر شوهر شما واقعاً تنبل است، با این ترس که شما بگویید نیاز به کمک دارید، دست کمکی دراز نمی کند.

مرحله 5 او کار شما را بي ارزش می کند.

یک شوهر تنبل ممکن است ادعا کند که کارهایی که شما برای رابطه یا خانواده انجام می دهید «ساده» یا «اصلا سخت نیست»، اما او خودش برای انجام آن تلاش نمی کند. با در نظر گرفتن این موضوع، ممکن است شوهر شما نیز کار خود را مقدم بر کار شما قرار دهد و ادعا کند که کاری که انجام می دهد بسیار مهمتر است.

مراقبت از خانه و/یا خانواده مهم است، بنابراین اجازه ندهید سخنان آزاردهنده او اعتماد شما را متزلزل کند.

اگر احساس می‌کنید در رابطه‌تان مورد قدردانی قرار نمی‌گیرید، با کسی که به او اعتماد دارید (مثل یک دوست یا درمانگر) تماس بگیرید تا احساسات خود را با او در میان بگذارید.

نحوه برخورد با شوهر تنبل

مرحله 1 به او بگویید چه احساسی دارید.

ارتباط و صداقت چسب هر رابطه ای است. اگر فکر می کنید شوهرتان به اندازه کافی کمک نمی کند، احساس خود را بیان کنید. او نمی تواند راه های تنبل خود را اصلاح کند مگر اینکه بداند آنها ناراحت کننده هستند. از لحنی آرام استفاده کنید، ناامیدی های خود را با استفاده از جملات «من» مطرح کنید و به او بگویید که چه چیزی نیاز دارید. ممکن است چیزی شبیه این بگویید:

می‌خواهم با هم بیشتر فعال باشیم. شاید بتوانیم عصرانه در اطراف محله قدم بزنیم. این می تواند به ما کمک کند هم حرکت کنیم و هم به یک برنامه پایبند باشیم.»

من بیشتر نظافت را زمانی که شما سر کار هستید انجام می‌دهم، اما خوشحال می‌شوم اگر وقتی اینجا هستید بیشتر کمک کنید.»

«احساس می‌کنم اخیراً چیزهای زیادی روی دوش من گذاشته شده است. آیا فردا می‌توانی کارها را انجام دهی؟»

“من واقعاً ممنون می شوم اگر فردا بچه ها را انتخاب کنید. این کمک بزرگی خواهد بود و آنها دوست دارند زمان بیشتری را با شما بگذرانند.»

مرحله 2 فعالانه به او گوش دهید.

تنبلی همیشه یک ماده سیاه و سفید نیست. شوهر شما ممکن است در حال گذر از یک مشکل شخصی باشد یا به یک بلوک ذهنی برخورد کند. پس از بیان نگرانی های خود، با گوش دادن فعالانه و پرسیدن سوالات از او حمایت کنید.

از شوهرتان بپرسید که آیا حالش خوب است یا چیزی هست که بخواهد درباره اش صحبت کند.

مرحله 3 مسئولیت های خانه را تقسیم کنید.

یک شوهر ممکن است از کار خانگی اجتناب کند زیرا از این کار لذت نمی برد. با شوهرتان بنشینید و فهرستی از تمام کارهای خانه و وظایفی که باید انجام دهید تهیه کنید. از شوهرتان بپرسید که چه وظایفی را دوست دارد و چه کارهایی را دوست ندارد. سپس، در مورد اینکه چگونه می توانید هر دو به نوبت انجام دهید یا وظایف را با در نظر گرفتن علایق، دوست نداشتن، نقاط قوت و برنامه های خود به نصف تقسیم کنید، بحث کنید.

برای مثال، اگر شوهرتان تا بعد از بسته شدن خواربارفروشی به خانه نمی‌رسد، شاید شما باید مسئولیت جمع‌آوری مواد غذایی هفتگی را داشته باشید.

اگر شانه بدی دارید، شاید شوهرتان بتواند وظایف جاروبرقی را بر عهده بگیرد.

بسیاری از مردم انجام دادن کارهای خانگی را دوست ندارند، اما دادن حق انتخاب به کسی که ترجیح می دهد انجام دهد می تواند یک انگیزه بزرگ باشد.

سعی کنید یک نمودار کارهای سخت بسازید، تا هر دوی شما مسئول وظایف خود بمانید.

گام چهارم با او مهربان و با ملاحظه رفتار کنید.

داشتن یک شوهر تنبل ممکن است باعث شود احساس تنبلی کنید، اما منفی بافی چیزی را حل نمی کند. به جای اینکه صدای خود را بلند کنید یا از رفتار او انتقاد کنید، خونسردی خود را با رفتاری آرام و دلسوزانه حفظ کنید. از نشان دادن انگشت خود بپرهیزید و به دلیل سرزنش کردن روی استدلال تمرکز کنید.

اگر شروع به احساس گرما می کنید، اشکالی ندارد. نفس عمیق بکشید و خود را از موقعیت دور کنید و زمانی بازگردید که بتوانید افکار خود را منطقی و آرام بیان کنید.

مرحله 5 او را تحسین و قدردانی کنید.

شوهر شما به احتمال زیاد می‌خواهد قهرمان باشد – شوالیه شما در زره درخشان – و به او این احساس را بدهد که می‌تواند او را تشویق کند تا کمی بیشتر کمک کند. اذعان کنید که وقتی کوچکترین لطف یا کاری را انجام می دهد، او را با تحسین و تمجید بپوشانید و تاکید کنید که کارهایی هستند که بدون او هرگز نمی توانید انجام دهید. به او کمک کنید تا ببیند که نقاط قوت و ارزش هایش مورد نیاز است.

به عنوان مثال، شما می توانید مواد غذایی را خودتان از ماشین حمل کنید، اما به عضلات قوی او نیاز دارید.

شما می توانید خانه را برای حشرات اسپری کنید، اما به شجاعت او نیاز دارید زیرا آن عنکبوت ها ترسناک هستند.

مرحله 6 از تميز کردن پس از او خودداری کنید.

برخی از شوهران ممکن است حتی متوجه تنبلی خود نشوند، به خصوص اگر بی نظمی که ایجاد کرده اند فوراً مرتب شود. تمام تلاش خود را بکنید که بعد از او تمیز نشوید. اجازه دهید لباس‌های شسته شده در کنار تخت بنشیند یا بشقاب باقی‌مانده روی میز قرار گیرد. این ممکن است باعث شود او متوجه شود که در حال ایجاد یک محیط نامرتب است.

سعی کنید در طول زمان از انجام کارهای کوچک یا کارهای روزمره اجتناب کنید تا توجه او را جلب کنید.

برای مثال، شاید بعد از اینکه از او برای شستن لباس‌ها کمک کردید، حوله‌های او را نشویید. به این ترتیب، اگر بخواهد با یک حوله تمیز خشک شود، باید کمک کند.

اگر از تماشای یک سرویس پخش لذت می‌برد اما نمی‌تواند صورت‌حساب را به موقع پرداخت کند، اجازه دهید اشتراک منقضی شود تا او مجبور شود صورت‌حساب را خودش بپردازد.

مرحله 7 صبور باشید و انتظارات خود را کاهش دهید.

تمرین صبر می تواند به شما کمک کند هنگام برخورد با یک شوهر تنبل آرام، خونسرد و خونسرد بمانید. بعد از اینکه نگرانی های خود را برطرف کردید و با هم برنامه ای طراحی کردید، به شوهرتان فرصت دهید تا اعمال و رفتارش را تغییر دهد. از مقایسه پیشرفت او با دیگران بپرهیزید و در نظر داشته باشید که با انتظارات کم یا بدون هیچ توقعی تازه شروع کنید. به یاد داشته باشید، مردم یک شبه تغییر نمی‌کنند – زمان می‌برد.

شرایط فعلی را با همسرتان بپذیرید و برای پیشرفت برنامه ریزی کنید.

سعی کنید در مقابل میل به عجله کردن او مقاومت کنید – هرکس با سرعت خودش کار می کند.

مقاله مرتبط: علائم اوتیسم بزرگسالي چيست؟

چرا شوهران تنبل هستند؟

تنبلی می تواند طبیعی یا نشانه ای از یک موضوع عمیق تر باشد.

یک شوهر ممکن است به سادگی ترجیح دهد روی کاناپه استراحت کند تا تمیز کردن، یا شاید از نظر ذهنی دچار مشکلی شود که انگیزه او را مسدود کرده است. در هر صورت، درک و همدردی مهم است – به یاد داشته باشید، ارتباط کلید هر رابطه است!

در پایان روز، او شوهر شماست و با این مهارت های مدیریتی جدید، می توانید به او انگیزه دهید تا بهترین نسخه از خودش باشد.

مطلب پیشنهادی

هزينه پنهان سفر با هواپيما

تمام هزینه های پنهان پرواز و نحوه اجتناب از آنها

وقتی نوبت به رزرو پرواز می رسد، هزینه پروازی که در ابتدا می بینید، همیشه …

نكاتي براي سفر تنهايي

7 نکته برای اولین بار سفر به تنهایی

اگر شما مانند من هستید (یک نگران مزمن و بیش از حد فکر می کنید)، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *