هنگام حمله سگ چه كنيم
حمله سگ ممكن است به دلايل زيادي اتفاق بي افتد مهم اين است عكس العمل درست را در برابر او ياد بگيريم.

هنگام حمله سگ چه کنیم

برخی از سگ ها اگر احساس ترس یا تهدید کنند حمله می کنند. در حالی که حملات سگ نسبتاً نادر است و بیشتر حملاتی که اتفاق می‌افتند فقط صدمات جزئی را شامل می‌شوند، هنوز هم کمک می‌کند که بدانید در صورتی که در آن موقعیت قرار گرفتید چه کاری انجام دهید. برای دریافت توصیه های متخصص در مورد نحوه رسیدگی به حمله سگ به ایمن ترین راه ممکن، کارهایی که پس از حمله باید انجام دهید و در وهله اول چگونه از حمله سگ جلوگیری کنید به خواندن ادامه دهید.

چیزهایی که باید بدانید

برای جلوگیری از تماس چشمی از چشمان او دوری کنید و سفت و بی حرکت بمانید تا این پیام را ارسال کنید که برای سگ تهدیدی نیستید.

اگر سگی حمله کرد و به اندازه کافی کوچک بود که بتوانید با آن مقابله کنید، از وزن خود به نفع خود استفاده کنید و گردن او را بگیرید تا آنها را از خود دور کنید.

اگر سگ برای مبارزه خیلی بزرگ است، در وضعیت جنین قرار بگیرید و از گردن، سر و گلوی خود محافظت کنید. زمانی که شما دیگر تهدیدی به نظر نرسیدید، ممکن است حمله را متوقف کنند.

روش

1

خنثی کردن یک حمله

مرحله 1 آرام بمانید و وحشت نکنید.

آرام بمانید و وحشت نکنید. این ضرب المثل قدیمی حقیقت دارد که سگ ها و سایر حیوانات می توانند بوی ترس را حس کنند، و اگر شما آرام و کم انرژی باشید، سگ ها احتمال حمله کمتری دارند. اگر آشفته شوید و بدوید یا فریاد بزنید، احتمال حمله سگ بیشتر است.

دستان خود را به اطراف تکان ندهید یا با پاهای خود لگد نزنید. سگ ممکن است این اقدامات را تهدیدآمیز درک کند.

سگ مهاجم همیشه رفتار پرخاشگرانه ای ندارد. اغلب اوقات، آنها به دلیل ترس یا سردرگمی حمله می کنند. بنابراین، هر چه کمتر برای ترساندن یا گیج کردن سگ انجام دهید، احتمال اینکه سگ را سرزنش کنید کمتر خواهد بود.

به دور نگاه کن، بی حرکت باش و خودت را سفت کن. هنگامی که سگ نزدیک می شود، کاملاً ثابت بایستید و دستان خود را در کنار خود قرار دهید و چشمان خود را برگردانید. در بسیاری از موارد سگ علاقه خود را از دست می دهد و اگر آنها را نادیده بگیرید از آنجا دور می شود. قفل کردن چشم ها یا انجام حرکات زیاد می تواند این سیگنال را ارسال کند که شما آماده مبارزه هستید.

ارتباط چشمی به ویژه می تواند این پیام را به سگی که ترسیده یا پرخاشگر است ارسال کند که شما آنها را به چالش می کشید.

کنار سگ بایستید و به جای رو به روی سگ، او را در دید محیطی خود نگه دارید. این به سگ نشان می دهد که شما یک تهدید نیستید.

دست ها و بازوهای خود را باز نکنید. انگشتان خود را در حالت مشت قرار دهید تا از كنده شدن انگشت خود جلوگیری کنید. سگ ممکن است کاملاً نزدیک شود (حتی ممکن است شما را بو کند) بدون اینکه واقعاً گاز بگیرد.

هنگام نرس از حمله سگ آرام بمانيد و وحشت نكنيد.

مرحله 3 تا زمانی که مطمئن نیستید که می توانید فرار کنید، برای آن اقدام نکنید.

تا زمانی که مطمئن نیستید که می توانید فرار کنید، برای آن اقدام نکنید. فرار می تواند غریزه شکار سگ را برای تعقیب و گرفتن حیوانات بیدار کند. آنها ممکن است به شدت شما را تعقیب کنند حتی اگر قصد اولیه آنها فقط بازیگوش باشد. علاوه بر این، اگر پیاده باشید، نمی‌توانید از بیشتر سگ‌ها پیشی بگیرید. حتی اگر سوار دوچرخه باشید، سگ های زیادی می توانند به شما برسند.

اگر سگ از دور به سمت شما می‌دوید و پارس می‌کند و شما در فاصله 1.5 تا 3.0 متری ماشین خود هستید، جلو بروید و به سمت وسیله نقلیه بدوید و داخل شوید.

مرحله 4 حواس سگ را با شی دیگری پرت کنید یا اشتباه بگیرید.

حواس سگ را با شی دیگری پرت کنید. اگر سگ همچنان شما را تهدید می کند، چیزی برای جویدن به او پیشنهاد دهید، مانند کوله پشتی یا بطری آب. این ممکن است به اندازه کافی حواس سگ را منحرف یا گیج کند تا به شما فرصت فرار بدهد.

ممکن است بخواهید هنگام سفر در مناطقی که محل زندگی سگ های خطرناک است، غذا یا اسباب بازی همراه داشته باشید. اگر سگ عصبانی به او نزدیک شد، خوراکی ها یا اسباب بازی های خود را از خود دور بیندازید. ممکن است سگ به جای شما به دنبال اینها برود.

مرحله 5 به آرامی دور شوید…

پس از آرام شدن سگ به آرامی دور شوید. اگر یک سگ پرخاشگر در نهایت کمی خنک می شود که شما سفت می ایستید و با آرامش به او توجه نمی کنید، نشانه آن است که پنجره ای برای ترک دارید. تا جایی که می توانید به آرامی از سگ دور شوید تا بدون اینکه پشت خود را برگردانید یا حرکات ناگهانی انجام دهید دور شوید.

روش

2

محافظت از خود

مرحله 1 اگر سگ به سمت شما جهش کرد و متوقف نشد، مقابله کنید.

اگر سگ به سمت شما جهش کرد و متوقف نشد، مقابله کنید. اگر سگ شروع به گاز گرفتن شما کرد، باید از خود دفاع کنید. به گلو، بینی و پشت سر سگ ضربه بزنید یا لگد بزنید. این کار سگ را بیهوش می‌کند و به شما زمان می‌دهد تا دور شوید.

در این مرحله صدای خود را بالا ببرید. در حالی که در حال مبارزه هستید برای کمک فریاد بزنید. امیدوارم دیگران بشنوند و به کمک شما بیایند.

اگر چوب یا سلاح دیگری دارید، می توانید (و باید) از آن برای ضربه زدن به سگ استفاده کنید.

در صورت وجود، اسپری فلفل نیز به عنوان یک دفاع خوب در برابر سگ مهاجم عمل می کند.

طوری بجنگید که انگار زندگی شما به آن وابسته است، زیرا اینطور است. حمله سگ ها می تواند کشنده باشد، پس آن را آسان نگیرید. اگر به سگ صدمه بزنید، اشکالی ندارد.

2از وزن خود به نفع خود استفاده کنید.

 اگر سگ جثه متوسطی دارد، تمام وزن بدن خود را روی حیوان بیاورید، مخصوصاً با فشار دادن نقاط سخت زانو یا آرنج خود به پایین. سگ‌ها گزنده‌های بدی هستند، اما در کشتی گرفتن بسیار بد هستند، بنابراین آنها را ببندید و نگه دارید. بر بالای حیوان قرار بگیرید و نیرو را روی گلو یا دنده های او متمرکز کنید.

اگر سگ کوچک‌تری است که می‌توانید کمی به آن دست بزنید، پشت سگ را با وزن بدن خود دراز بکشید و به پشت گردن فشار وارد کنید. آنها مجبور خواهند شد برای نفس کشیدن رها شوند.

اگر سگ بزرگتر است یا نژادی است که به دلیل استحکام فک شناخته شده است (مانند روتوایلر، پیتبول یا ژرمن شپرد) وزن خود را روی سگ نیندازید.

مرحله 3 اگر سگ بزرگتر و قوی تری است، روی زمین قرار بگیرید و از خود محافظت کنید.

اگر سگ بزرگتر و قوی تری است روی زمین بنشینید و از خود محافظت کنید. اگر نمی توانید واقع بینانه به سگ آسیب برسانید، فقط از خود دفاع کنید. صورت، سینه و گلوی خود را بپوشانید. بدن خود را بپیچید و دراز بکشید و نواحی حیاتی خود را محافظت کنید. اگر سگ این تصور را داشته باشد که شما دیگر تهدیدی نیستید، احتمال بیشتری دارد که حمله به شما را متوقف کند.

در مقابل میل به جیغ زدن یا غلت زدن مقاومت کنید، زیرا این فقط سگ را تشویق می کند که به حمله ادامه دهد.

اگر سگ حمله را متوقف نکند، حداقل با پوشاندن کمی وقت خواهید خرید – امیدوارم کسی برای کمک بیاید.

مرحله 4 منطقه را به آرامی و با احتیاط ترک کنید.

به آرامی و با احتیاط منطقه را ترک کنید. هنگامی که سگ علاقه خود را به شما از دست داد، صحنه حمله را به آرامی و بدون حرکات ناگهانی عقب نشینی کنید. آرام و ثابت ماندن می‌تواند آزمایشی واقعی برای اعصاب شما در چنین موقعیت‌های استرس‌زا باشد، اما تا زمانی که سگ واقعاً شما را گاز نمی‌گیرد، بهترین کار است

روش

3

رسیدگی به عواقب

مرحله 1 هر زخمی را در اسرع وقت رسیدگی کنید.

در اسرع وقت به هر زخمی رسیدگی کنید. اگر گاز گرفتید، مطمئن شوید که به سرعت از هر زخمی مراقبت کنید، زیرا حتی نیش های جزئی نیز می تواند باعث عفونت شود. اقدامات اولیه کمک های اولیه را برای نیش های ناشی از حمله سگ انجام دهید:

برای جلوگیری از خونریزی جزئی فشار ملایمی اعمال کنید. از یک پارچه تمیز یا پد گاز استریل استفاده کنید. اگر خونریزی جدی است یا بعد از چند دقیقه فشار دادن متوقف نمی شود، فوراً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

زخم را کاملا بشویید. از آب گرم و صابون برای تمیز کردن آرام زخم استفاده کنید.

زخم را پانسمان کنید. از باند استریل (برای بریدگی های بسیار کوچک) یا باند استریل برای پارگی های بزرگتر استفاده کنید.

علائم عفونت از جمله قرمزی، گرمی، افزایش حساسیت، یا ترشح چرک را به دقت بررسی کنید. در صورت بروز هر یک از این علائم به پزشک مراجعه کنید.

با پلیس و کنترل حیوانات تماس بگیرید. تعیین اینکه آیا سگ مهاجم مبتلا به هاری است یا سابقه پرخاشگری بسیار مهم است. پس از حمله سگ بلافاصله با مقامات تماس بگیرید تا سگ از آسیب رساندن به دیگران جلوگیری کند و از نظر بیماری مورد آزمایش قرار گیرد.

اگر سگی که به شما حمله کرد ولگرد بود، ممکن است به دیگران نیز حمله کند. حذف آنها از منطقه بهترین راه برای اطمینان از ایمنی خود و دیگران است.

برای سگ‌هایی که صاحبانشان در این نزدیکی هستند، نحوه برخورد با وضعیت پس از انتشار حمله به شما بستگی دارد. اگر صدمه دیده اید، ممکن است بخواهید اقدام قانونی انجام دهید.

مرحله 3 برای دریافت واکسن و پانسمان به پزشک متخصص مراجعه کنید.

برای دریافت واکسن و پانسمان به پزشک متخصص مراجعه کنید. اگر توسط یک سگ ناشناس، سگی که بعداً مشخص شد به هاری مبتلا شده است یا سگی که ظاهراً از دهانش کف می کند گاز گرفته اید، ضروری است که فوراً به پزشک مراجعه کنید تا درمان پیشگیرانه برای بیماری کشنده هاری انجام شود.

واکسن هاری در صورت لزوم باید در اسرع وقت پس از گزش شروع شود.

اگر در 5 سال گذشته واکسن کزاز تزریق نکرده اید، ممکن است به درمان های پیشگیرانه دیگری برای کزاز نیاز داشته باشید.

به طور کلی، هر گونه زخم قابل توجهی از حمله سگ باید توسط یک متخصص پزشکی بررسی شود.

روش

4

مشاهده سگی که می تواند حمله کند

مرحله 1 به دنبال علائم هشدار دهنده باشید که سگ آماده حمله است.

به دنبال علائم هشدار دهنده باشید که سگ آماده حمله است. بیشتر سگ ها تهاجمی نیستند، بلکه فقط کنجکاو هستند یا از چیزی که به عنوان قلمرو خود می پندارند دفاع می کنند. بنابراین، برای جلوگیری از درگیری غیرضروری، مهم است که بتوانیم بگوییم سگ فقط بازی می‌کند یا واقعاً پرخاشگر است. هر سگی می تواند گاز بگیرد، بنابراین علائم هشدار دهنده را نادیده نگیرید زیرا فکر می کنید یک نژاد خاص بی ضرر یا دوستانه است. مراقب علائم متداول پرخاشگری (و غیر پرخاشگری) مانند بلند شدن موهای پشت، دم بالا، دندان های برهنه و گوش های برآمده باشید.

غرغر کردن، خرخر کردن، و دندان درآوردن.

گوش های عقب کشیده صاف روی سر قرار گرفته اند.

بدنی تنش، صاف و سفت.

دویدن یکنواخت و ثابت در حالی که بدنشان پایین روی زمین است.

مقاله مرتبط: علائم اوتیسم بزرگسالي چيست؟

مرحله 2 از آزار دادن سگ خودداری کنید

از تشدید سگ در تصادف خودداری کنید. بیشتر حملات سگ نتیجه مهار ناکافی سگ، آموزش ضعیف یا تمسخر است. متأسفانه، جهان هرگز از شر صاحبان بد خلاص نمی شود، بنابراین عاقلانه است که آماده باشید. از عقل سلیم برای جلوگیری از تشدید هر نوع حیوانی استفاده کنید.

هرگز بدون اجازه صاحب سگ را نوازش نکنید.

هرگز سگی را که در حال غذا خوردن یا مراقبت از توله هایش است عصبانی نکنید. سگ ها در این مواقع بسیار محافظت کننده هستند.

از لبخند زدن به سگ خودداری کنید. ممکن است فکر کنید که چهره ای دوستانه با لبخند دندانی درشت نشان می دهید، اما یک سگ پرخاشگر شما را می بیند که دندان های خود را برای دعوا بیرون می آورید.

سگ هایی که برای مدت طولانی به یک جسم ثابت زنجیر شده یا بسته شده اند، احتمال بیشتری دارد که پرخاشگر باشند، بنابراین در دسترس آنها قرار ندهید.

فرض کنید همه سگ های ناشناس و ولگرد تهدید هستند. به طور کلی، بهترین سیاست در مورد حمله سگ ها این است که هر کاری که می توانید انجام دهید تا در وهله اول از آنها جلوگیری کنید. اگر سگی را می‌بینید و اطلاعاتی در اختیار ندارید که نشان دهد بی‌خطر است، فقط دوری کنید.

هر گونه سگ خطرناک یا ولگرد احتمالی در محله خود را به مقامات گزارش دهید.

به فرزندان خود بیاموزید که هرگز به سگ های ناآشنا نزدیک نشوند تا زمانی که از سلامت آنها مطمئن شوند.

مطلب پیشنهادی

نكاتي براي سفر تنهايي

7 نکته برای اولین بار سفر به تنهایی

اگر شما مانند من هستید (یک نگران مزمن و بیش از حد فکر می کنید)، …

آماده شدن براي يك پرواز بين المللي

نحوه آماده شدن برای یک پرواز بین المللی

پرواز بین المللی نیازمند کمی برنامه ریزی و آمادگی بیشتر است. بنابراین، به یک آماده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *