حسادت همسر
مقداري حسادت در وجود هر انساني طبيعي است ولي وقتي بيشتر شود مشكل ساز خواهد بود.

اگر همسرشما نسبت به شما حسادت مي كند چه باید کرد؟

هر زمان که با افراد دیگر درگیر می شویم، طبیعی است که احساسات مختلفی را تجربه کنیم. برخی از احساسات می توانند چالش برانگیز باشند، مانند حسادت.

ممکن است حسادت نسبت به موفقیت شغلی شریک زندگی خود یا حسادت نسبت به علاقه او با شخص دیگری را تجربه کرده باشید. کیلی فریدمن، درمانگر جنسی، می‌گوید: « حسادت بخش‌های عادی هر رابطه‌ای هستند تا حدی. ” اگرچه مقداری حسادت را می‌توان سالم تلقی کرد، اما اگر پنهان یا ناشناخته بماند، همه چیز می‌تواند تغییری وحشتناک داشته باشد و مشکلات بزرگی ایجاد کند.

حسادت ممكن است از طرف همسر هم اتفاق بي افتد.

اینکه بتوانیم با وجود حسادت و همچنین هر احساس پیچیده دیگری که در ما ایجاد می شود ادامه دهيم، کلید یک رابطه موفق است. دانستن چگونگی تشخیص این احساسات نیز حیاتی است و ما را قادر می‌سازد که به طور مستقیم به آنها رسیدگی کنیم.

در ادامه بخوانید تا بدانید حسادت چگونه می تواند بر روابط شما تأثیر بگذارد، چگونه مراقب علائم آن باشید و چگونه با آن کنار بیایید.

حسادت به یک شریک زندگی ممکن است به نظر برسد

اینها نمونه هایی از این است که چگونه حسادت می تواند در یک رابطه ظاهر شود.

احساس تهدید زمانی که شریک زندگی بیش از حد به شخص دیگری توجه می کند

ناراحت شدن از زمانی که یک شریک به شخص دیگری مثلا مادرش علاقه دارد

تمایل به اینکه شریک زندگی شما زمان کمتری را با افراد دیگر بگذراند

بی اعتمادی به شریک زندگی در زمان دوری

بررسی وسواس گونه رسانه های اجتماعی برای پیگیری فعالیت های شریک زندگی

در مورد موفقیت یک شریک که به نظر غیر صادقانه است، تحسین کنید

احساس ناراحتی زمانی که یک شریک زندگی موفقی داشته باشد

مقایسه مداوم یا مکرر دستمزدها یا موقعیت های شغلی

ناراحتی در مورد تعداد دوستان شریک یا زندگی اجتماعی آنها

اظهار نظر منفی در مورد شغل شریک یا موفقیت در شغل آنها

آیا شریک زندگی شما به شما حسادت می کند؟

فریدمن توضیح می دهد: “حسادت ترسی است از این که چیزی را که به آن نیاز داریم و عمیقاً برایمان ارزش قائل هستیم از دست بدهیم، زیرا طرف دیگری آن را به جای ما دریافت می کند.”

برعکس، “غبطه

برعکس، “غبطه از سوی دیگر، این احساس است که شما آرزوی چیزی را دارید که شخص دیگری قبلاً داشته یا دارد.” او توضیح می دهد که ممکن است هر دو احساس را همزمان احساس کنید.

نشانه هایی که شریک زندگی شما به شما حسادت می کند

حسادت معمولاً شامل رابطه با افراد دیگر است و فقط بین شما و شریک زندگی تان رخ نمی دهد. فریدمن می‌گوید، حسادت را می‌توان به‌عنوان «هر چیزی که پتانسیل تهدید ارتباط یا برتری آن‌ها با شما را داشته باشد» در نظر گرفت و می‌تواند به صورت احساساتی مانند شرم، غم، ترس یا طرد شدن ظاهر شود.

اگر بتوانید با هر یک از مظاهر حسادت بالا، از جمله ردیابی شریک زندگی‌تان از شبکه‌های اجتماعی، داشتن مشکلاتی در مورد لباس‌هایی که می‌پوشید، یا بی‌اعتمادی نسبت به شما در زمانی که با هم نیستید، طنین‌انداز شوید، ممکن است حسادت را تجربه کند.

نشانه هایی که شریک زندگی شما به شما غبطه مي خورد

برخلاف اینکه حسادت علاوه بر شما و شریک زندگیتان در اطراف افراد دیگر متمرکز است، غبطه بیشتر جنبه شخصی دارد. فریدمن می‌گوید: «غبطه معمولاً بین شما دو نفر اتفاق می‌افتد و معمولاً به ویژگی‌ها یا موفقیت‌هایی مربوط می‌شود که دارید و شریک زندگی‌تان اینطور نیست.

حسادت شریک زندگی‌تان به شما احتمالاً شبیه یکی از مثال‌های ارائه‌شده به نظر می‌رسد، مثلاً خوشحالی‌اش را برای موفقیت‌های کاری‌تان نشان نمي دهد یا به نظر می‌رسد که از داشتن یک زندگی اجتماعی غنی براي شما را قبول ندارد.

به گفته فریدمن، یک شریک حسود ممکن است دستاوردهای شما را به حداقل برساند یا از بخش هایی از زندگی شما که برای شما مهم است انتقاد کند.

حسادت چگونه می توانند بر روابط شما تأثیر بگذارند

همانطور که احتمالاً حدس می زنید، حسادت نسبت به یک شریک زندگی می تواند تأثیر زیادی و منفی بر رابطه شما داشته باشد.

فریدمن می گوید که اگر این احساسات مورد بحث قرار نگیرد، “این احساسات می توانند باعث رنجش، گسست اعتماد، پویایی کنترل سوء استفاده و در نهایت به پایان دادن به یک رابطه شوند.” اگر به دلیل حسادت شریک زندگی خود نسبت به رابطه خود احساس ناراحتی می کنید، چیزی برای احساس بد وجود ندارد – این یک واکنش طبیعی به یک موقعیت سخت است.

این بدان معنا نیست که اگر رابطه شما از حسادت شریک زندگی شما رنج می برد، باید امید خود را از دست بدهید. فریدمن به ما می‌گوید که این احساسات، “اگر آنها را به‌خوبی به‌عنوان یک زوج پردازش کنیم، و توافق‌هایی برای کمک به مدیریت آن‌ها داشته باشیم… می‌تواند بخش کوچک و عادی یک رابطه سالم باشد.” در مرحله بعد، در مورد اینکه چگونه می توانید بهتر با حسادت شریک زندگی خود مقابله کنید، بحث خواهیم کرد.

چگونه وقتی شریک زندگی شما به شما حسادت می کند کنار بیایید

اگر شریک زندگی تان حسود است، اولین کاری که می خواهید انجام دهید این است که به خودتان فکر کنید تا مطمئن شوید که شرایط را تشدید نمی کنید.

راه‌هایی که می‌تواند این وضعیت را تشدید کند عبارتند از: اگر برای تحریک واکنش حسادت‌آمیز در شریک زندگی‌تان به توجه با افراد دیگر انجام مي دهيد، یا اگر می‌دانید که شریک زندگی‌تان نسبت به جایگاه خود در حرفه‌اش احساس ضعف می‌کند، از موفقیت‌های کاری خود خوشحال هستید. .

یک زمان مشخص برای صحبت تعیین کنید

هنگامی که متوجه شدید که چگونه اعمال شما بر ماهیت حسادت آمیز رفتار شریک زندگی تان تأثیر گذاشته است، فریدمن توصیه می کند که “با تعیین قرار ملاقات برای مدتی برای صحبت شروع کنید تا شریک زندگی تان احساس نکند مورد حمله قرار گرفته است.” هنگامی که این کار را انجام دادید و برای شروع بحث آماده شدید، از پرسیدن مستقیم شریک زندگی خود بپرهیزید که آیا او به شما حسادت می کند، زیرا ممکن است باعث شود که او احساس حمله کند. در عوض، او به شما پیشنهاد می‌کند که «آنچه را که متوجه می‌شوید، احساستان را به اشتراک بگذارید و از شریکتان بخواهید که همین کار را انجام دهد».

مکالمه گامی عالی برای کاهش احساسات دشوار است. فریدمن می‌گوید: “یادگیری گفت‌وگوهای باز و کنجکاو با دیگران مهم خود در مورد آنچه در زیر حسادت یا حسادت آنها وجود دارد، منجر به درک عمیق‌تر و فرصتی برای حمایت از شریک زندگی‌تان می‌شود که او مسئولیت و پردازش احساسات خود را بر عهده می‌گیرد.” علاوه بر کمک به رفع حسادت ، ارتباطات باز در روابط منجر به بهبود کلی شادی و رفاه می شود.

زوج درمانی را در نظر بگیرید

البته ممکن است نتوانید به تنهایی از پس همه اینها برآیید. فریدمن زوج درمانی را برای همه کسانی که زمان چالش برانگیزی دارند و احساسات خود را آشکارا و آرام بیان می کنند، توصیه می کند.

در حالی که این مراحل به طور ایده‌آل به رابطه شما کمک می‌کند، همه افراد حاضر به بحث در مورد رفتار خود نیستند. شما نباید دستاوردهای خود را به حداقل برسانید یا با رفتارهای کنترل کننده مقابله کنید.

فریدمن پیشنهاد می کند که “اگر ارتباطات باز روی میز نیست، مرزهای محکم و روشنی را با شریک زندگی خود تعیین کنید. به او بگویید که در گفتگوهایی که سرزنش، انتقاد یا تلاش برای کنترل بخشی از پویایی است، شرکت نخواهید کرد.” برای حفظ خود، او به شما توصیه می‌کند: «زمانی که آماده هستند احساسات عمیق‌ترشان را بازتاب دهند، از آنها حمایت کنید، اما وقتی مکالمه غیرمولد یا بی‌ثبات است، درگیر نشوید».

چه زمانی تغيير اتفاق نمي افتد؟

در یک دنیای عالی، بحث آزاد در مورد احساسات یکدیگر راه را برای یک رابطه بهتر هموار می کند. متأسفانه، آن نتیجه مطلوب همیشه آن چیزی نیست که رخ می دهد. همانطور که با شریک زندگی خود در این مورد کار می کنید، مطمئن شوید که در مورد نحوه رفتار آنها با شما مرزهای محکمی را حفظ کنید، زیرا رفتار کنترل کننده یا توهین آمیز برای شخصی نسبت به شخص دیگری هرگز خوب نیست.

اگر تغییرات مورد نیاز برای با هم ماندن خود را نبینید، متوجه خواهید شد که جدایی در افق است. “اگر شریک زندگی شما قادر نیست یا نمی خواهد کار درونی انجام دهد تا بفهمد حسادت او از کجا می آید و راه هایی برای برقراری ارتباط واضح بیاموزد تا بتوانید به توافقاتی دست پیدا کنید که به شریک زندگی شما کمک می کند تا احساسات خود را مدیریت کند، جدایی اغلب ضروری است. فریدمن توضیح می دهد.

مقاله مرتبط: 6 نشانه یک خيانتكار دائمي

او می گوید که اگر رفتار شریک زندگی شما تغییر نکند، اگر او نتواند احساسات یا اعمال خود را منعکس کند، یا اگر به تلاش برای کنترل رفتار شما ادامه دهد، حرکت درستی نيست.

لزوماً شریک زندگی را به یک فرد بد تبدیل می کند، او می گوید که آنها ممکن است مهارت های لازم برای داشتن یک رابطه صمیمی را نداشته باشند.

مطلب پیشنهادی

افراد سمي را چگونه ناديده بگيريم

چگونه افراد سمي را نادیده بگیریم

همه ما در مقاطع مختلف زندگی خود با افراد سمي روبرو هستیم. آن دسته از …

چگونه بعد از دعوا با همسر با او آشتي كنيم.

چگونه بعد از دعوا با همسرتان آشتي کنید

دعوا کردن با شریک زندگی عادی است، اما بعد از آن چگونه جبران می کنید؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *