انگیزه
انگیزه يك موضوع آموختني است. نداشتن انگيزه انجام كارهاي ساده را هم دشوار مي كند.

استراتژی های بسیار موثر برای  افزايش انگیزه

انگیزه تقریباً در هر کاری که انجام می دهیم نقش دارد. از بلند شدن از رختخواب در صبح تا انجام یک کار طاقت فرسا تا دنبال کردن یک نقش جدید در محل کار، در نهایت این حس زیربنایی انگیزه است که ما را از ابتدا تا تکمیل هر کاری که زندگی در مسیر ما قرار می دهد هدایت می کند.

صنم حافظ، روانشناس، عصب‌روان‌شناس محترم و عضو هیئت علمی دانشگاه کلمبیا خاطرنشان می‌کند که “انگیزه یک فعالیت کلیدی برای داشتن یک زندگی سازنده است. بدون انگیزه، انجام وظایف مهم کاری و خانه برای افراد دشوار است. تعادل زندگی و اساساً از هر روز به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.”

این مقاله برخی از موانع رایجی را که ممکن است انگیزه ما را مختل کند، مورد بحث قرار می دهد. همچنین راه‌های عملی را بیان می‌کند که می‌توانید انگیزه را پیدا کنید و از آن استفاده کنید، حتی زمانی که واقعاً برای انجام این کار تلاش می‌کنید.

چرا پیدا کردن انگیزه گاهی اوقات دشوار است؟

برخی افراد انگیزه را به راحتی بدست می آورند. آنها می توانند کارهای روزانه را بدون فکر دوم انجام دهند و از صبح تا عصر بسیار کارآمد باقی بمانند. برخی افراد برای انگیزه برای ساده ترین کارها تلاش کنند. البته، حتی کسانی که به سرعت انگیزه پیدا می کنند، ممکن است هر از گاهی برای مهار این انرژی تلاش کنند.

كمبود انگیزه انجام كارها را دشوار ميكند.

برخی از موانع رایج انگیزه در زیر توضیح داده شده است.

انگيزه كم

برخی از افراد ممکن است خود را در طول روز، هفته یا ماه‌ها بدون جهت‌گیری «شناور» بیابند.

بدون هیچ هدف مشخصی، سخت است که بدانید در وهله اول باید برای انجام چه کاری انگیزه داشته باشید.

یک لیست ساده کارهای روزانه، فهرست اهداف ماهانه یا برنامه پنج ساله می تواند مسیر مثبتی را القا کند.

عدم انضباط شخصی

داشتن هدف یا ماموریت مرحله اول است، اما داشتن نظم و انضباط شخصی برای غلبه بر وظیفه به همان اندازه مهم است.انگیزه یک رفتار آموختني است.

بسیاری از مردم از طریق ارزش ها و درس های آموخته شده از خانواده، شرکت در ورزش های تیمی و تجربیات مدرسه، استراتژی های خود انضباطی را یاد می گیرند. با این حال، به همه آدم ها استراتژی‌ها یا عادات خوبی آموزش داده نمی‌شود.»

شک به خود و ترس از شکست

شکست می تواند احساسات زیادی را به همراه داشته باشد – خجالت، نفرت از خود، غم، نگرانی و استرس. اولین قدم برای رسیدن به موفقیت تقریباً همیشه یک قدم سخت است. اما با این حال، این احساسات ناخوشایند هستند و پردازش سالم آنها می تواند دشوار باشد.

ممکن است افرادی که از شکست می‌ترسند، ترجیح می‌دهند هیچ کاری انجام ندهند تا اینکه در کاری شکست بخورند.

صحبت کردن با یک درمانگر در مورد احساس شک به خود و فلج کردن ترس از شکست می تواند به شما کمک کند تا بر این مسائل به روشی سالم و موثر غلبه کنید. راشل گلدمن، دکترای FTOS، روانشناس دارای مجوز متخصص در سلامت و تندرستی، می گوید: «بسیاری از مردم ترس یا احساس یا افکار مربوط به شکست را تجربه می کنند، اما تا زمانی که تلاش نکنید، هرگز متوجه نخواهید شد. “به یاد داشته باشید که اگر آهسته شروع کنید، رسیدن به اهدافتان آسان تر است.”

احساس غرق شدن

وقتی مقدار زیادی در بشقاب شما باشد، می تواند احساس خفه کننده و تقریبا فلج کننده ایجاد کند.گاهی اوقات اگر فردی به شدت غرق شده باشد، ممکن است عقب نشینی کند و از تمام کارهایی که قرار است انجام دهد اجتناب کند.

اجازه دادن به خود برای نه گفتن به وظایف یا تعهدات جدید، وقت گذاشتن برای خود و یافتن تعادل بهتر بین کار و زندگی می تواند بسیار مفید باشد.

اضطراب، استرس و/یا افسردگی

کسانی که در غیر این صورت افراد با انگیزه ای هستند، گاهی اوقات می توانند افت سرسختی را تجربه کنند. این می تواند زمانی رخ دهد که سلامت روان در بهترین حالت خود نباشد.

یافتن راهبردهایی برای مقابله با اضطراب و استرس، مانند مدیتیشن، ورزش و گفتگو با دوستان می تواند مفید باشد.

اگر مشکوک به افسردگی هستید، یک درمانگر می تواند کمک کند و حتی ممکن است داروهایی تجویز کند تا به شما کمک کند آرامش و تعادل بیشتری پیدا کنید.

  راه های اثبات شده برای یافتن انگیزه

برای پرداختن به این موانع رایج در ایجاد انگیزه هرگز دیر نیست. اگر احساس می کنید گیر افتاده اید یا مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید، این نکات می توانند شما را به حرکت درآورند.

عادات، شیوه ها و الگوهای ضعیف را شناسایی کنید (بدون قضاوت)

رفع هر چیزی ابتدا نیاز به تایید دارد. این می تواند دشوار باشد زیرا شناسایی نقاط ضعف می تواند باعث شود احساس بدی نسبت به خودمان داشته باشیم، اما سعی کنید به یاد داشته باشید که همه افراد ناقص هستند و از قضاوت سخت خود خودداری کنید.

دکتر دیو اشاره می کند که بسیاری از عادات ما ناخودآگاه هستند و آنها را با خلبان خودکار انجام می دهیم. او خاطرنشان می کند که برای حذف الگوهای غیر مفید، مهم است که ابتدا از آنها آگاه شوید.

اگر بتوانیم درباره آنها [الگوهایمان] آگاهی کسب کنیم و اقدامات عمدی و مداوم را به کار ببریم، می‌توانیم عادت‌هایمان را دوباره سیم‌کشی کنیم تا چیزهایی که ما را از رسیدن به جایی که می‌خواهیم باز می‌دارند حذف کنیم.

– RACHEL EVA DEW، DNM، DIM، PHD

وقتی عادت یا الگویی را که دارید متوجه یا شناسایی کردید، راه هایی را که عادت مانع شما می شود را مشخص کنید، سپس روشی را بنویسید که می توانید این الگو را مهار کنید.

انگیزه درونی را پرورش دهید

انگیزه درونی انگیزه درونی است که ما را درگیر فعالیت هایی می کند که لذت بخش و با ارزش هستند.

دکتر حافظ می گوید: برخی از انگیزه های درونی که ما را به حرکت در می آورند عبارتند از کنجکاوی، رشد شخصی، چالش ها، احساس وظیفه و تعلق، وابستگی ها و شناخت هدف. به عنوان مثال، خواندن کتابی در مورد بدن انسان به دلیل علاقه مندی به آناتومی، نمونه ای از انگیزه درونی خواهد بود.

در زیر چند راه وجود دارد که می توانید انگیزه درونی را وارد برنامه روزانه خود کنید تا در تعیین هدف خود به موفقیت بیشتری دست یابید:

• اهداف دست یافتنی ایجاد کنید:

احساس غرق شدن در یک هدف یا پروژه طبیعی است. حتی اگر ماموریت بزرگی باشد، می توانید آن را به اهداف کوچک تقسیم کنید تا به خط پایان برسید. برای مثال، اگر پروژه یا تکلیف سختی دارید، اکثر مردم معمولاً تا آخرین لحظه منتظر می‌مانند تا شروع کنند. برای جلوگیری از این امر، فهرستی از اهداف قابل دستیابی برای هر روز تهیه کنید.» دکتر حافظ توصیه می کند. این باعث می‌شود که شما احساس چالش کنید، در حالی که به شما این امکان را می‌دهد که احساس کنید فعالیت‌های مهمی را انجام داده‌اید.»

• به خودتان پاداش دهید:

 با دادن یک چیز در یک زمان یا در پایان روز، می توانید به خود بیاموزید که فردی با انگیزه تر باشید. در اصطلاح علمی، این به عنوان “شرطی کردن عامل با استفاده از تقویت” شناخته می شود. به زبان عامیانه، این در مورد رفتار خوب با خودتان است! دکتر حافظ می‌گوید: «هر بار که کاری را انجام می‌دهید، می‌دانید که پاداشی خواهید گرفت. به همین ترتیب، اگر هیچ کاری را انجام ندهید، پاداشی دریافت نخواهید کرد. بنابراین، با گذشت زمان، پاداش‌ها را با بهره‌وری و با انگیزه بودن مرتبط می‌دانید.»

• عادات مثبت را در طول زمان ایجاد کنید:

 با گذشت زمان و با فداکاری، می توانید عادت های مثبتی ایجاد کنید که دو بار به آنها فکر نمی کنید. دکتر حافظ می گوید: «طبق علم، حدود دو ماه طول می کشد تا یک عادت ایجاد شود. “برای اینکه انگیزه به عادت تبدیل شود، فرد باید تلاش کند و هر روز فعالیت های خود را تکمیل کند. البته، خوب است که یک روز را اینجا و آنجا از دست بدهید، اما این کار باید با احتیاط انجام شود.»

پرسشنامه انگیزشی

رینا بی. پاتل، LEP، BCBA، روانشناس آموزشی دارای مجوز و تحلیلگر رفتار دارای گواهی هیئت مدیره، در عمل خود، از آنچه که “موجودات انگیزشی” می نامد برای کمک به شناسایی سلسله مراتب مشوق های بیمارانش استفاده می کند.

در زیر پرسشنامه خودارزیابی وجود دارد که دکتر پاتل از هر مشتری می‌خواهد زمانی که می‌خواهد کاری را انجام دهد، چه بزرگ و چه کوچک، آن را پر کند.

توصیه می کنیم پاسخ های خود را در یک برگه بنویسید.

• هدفی که می خواهید به آن برسید چیست؟

• چرا می خواهید به این هدف برسید؟ چرا برای شما مهم است؟

اگر به هدف خود نرسید، چه پیامدی در پی خواهد داشت؟

نتیجه چه خواهد بود؟

چه چیزی ممکن است مانع انگیزه شما برای رسیدن به این هدف شود؟

چند راه برای غلبه بر این مانع را فهرست کنید.

چگونه می توانید این هدف را به اهداف کوچکتر و دست یافتنی تقسیم کنید که در نهایت شما را به خط پایان برساند؟

چه کسی می تواند شما را برای رسیدن به این هدف مسئول بداند؟

اگر به این هدف دست یابید، چه پاداشی خواهید داشت؟

شما می توانید از این پرسشنامه برای کمک به شناسایی اهداف خود، مهار اشتیاق درونی و پیش بینی موانع احتمالی در مسیر استفاده کنید تا بتوانید در لحظه بهتر در آنها پیمایش کنید.

همچنین، با تقسیم هدف به وظایف کوچکتر، از احساس غرق شدن، فلج شدن یا گیر افتادن جلوگیری می کنید.

نهايت

در نهایت، با داشتن یک پاداش واضح برای خود در پایان – چه پاداش فیزیکی یا ذهنی / عاطفی – چیز دیگری برای کار کردن دارید.

هنگامی که هدف را کامل کردید، توصیه می کنیم برای بررسی پاسخ سوالات بالا به عقب برگردید.

با گذشت زمان، می توانید انواع اهدافی را که با آنها مبارزه می کنید، شناسایی کنید، چه نوع عوامل انگیزشی به شما در دستیابی به یک هدف کمک می کند. همچنین می‌توانید ببینید چه موانعی بیشتر به چشم می‌خورد و روش‌هایی را که برای دور زدن این موانع استفاده می‌کنید، درک کنید.

نتيجه

در پایان روز، انگیزه برای هر فرد متفاوت است. از این نظر، دلیل خاصی وجود ندارد که چرا به دست آوردن انگیزه برای برخی افراد دشوارتر است.

شناسایی عادات و الگوهای ضعیف اولین قدم در ایجاد تغییرات است. دوم، مهم است که آن انگیزه های درونی را پیدا کنید و واقعاً از آنها به نفع خود استفاده کنید. چندین استراتژی وجود دارد که می توانید برای رسیدن به آن استفاده کنید. همیشه موانعی در این راه وجود خواهد داشت، اما هر قدم به جلو – هر چند کوچک – پیشرفت است!

مقاله مرتبط: 6 راه برای تبدیل شدن به یک فرد خوب

اگر فکر می کنید ممکن است به دلیل سلامت روانی خود با كمبود انگیزه دست و پنجه نرم کنید، توصیه می کنیم از یک درمانگر معتبر مشاوره، راهنمایی و کمک بگیرید. معمولاً شناسایی مشکل زمینه‌ای سلامت عاطفی، ذهنی و جسمی شما را بهبود می‌بخشد و در نتیجه به شما کمک می‌کند تا مسائل را با انگیزه اصلاح کنید.

مطلب پیشنهادی

خواستگاري از همکار

بايدها و نبايدها در آشنايي و خواستگاري از همکار

بیشتر بزرگسالان یک سوم عمر خود را صرف کار می کنند. جای تعجب نیست که …

وقتي همسرتان را ديگر دوست نداريد چه كنيد

اگر همسرتان را دوست ندارید چه کاری باید انجام دهید

اگر با همسری زندگی می کنید که از او متنفر هستید، ممکن است تعجب کنید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *