مردانگی سمي
مردانگی سمي مي تواند باعث افسردگي زن و مرد شود.

مردانگی سمی چیست؟

مردانگی سمی به این مفهوم اشاره دارد که ایده برخی افراد از “مرد بودن” سلطه و پرخاشگری را تداوم می بخشد. مردانگی سمی شامل فشارهای فرهنگی برای مردان برای رفتار به شیوه ای خاص است. و احتمالاً این امر به نوعی بر همه پسران و مردان تأثیر می گذارد.

این تصور که مردان باید سخت‌گیرانه رفتار کنند و از نشان دادن همه احساسات خودداری کنند، می‌تواند برای سلامت روان آنها مضر باشد و می‌تواند عواقب جدی برای جامعه داشته باشد، به همین دلیل به «مردانگی سمی» معروف شد.

مردانگی سمی چیست؟

مردانگی سمی فقط این نیست که مثل یک مرد رفتار کنیم. در عوض، این شامل فشار شدیدی است که ممکن است برخی از مردان احساس کنند تا به روشی عمل کنند که واقعاً مضر باشد.

تعاریف زیادی از “مردانگی سمی” وجود دارد که در تحقیقات و همچنین فرهنگ عامه ظاهر می شود. برخی از محققان به این توافق رسیده اند که مردانگی سمی دارای سه جزء اصلی است:

سرسختی:

 این تصوری است که مردان باید از نظر جسمی قوی، از نظر عاطفی سنگدل و از نظر رفتاری پرخاشگر باشند.

مردانگی سمي رفتار مرد را تغيير مي دهد.

ضد زنانگی:

 این شامل این ایده است که مردان باید هر چیزی را که زنانه تلقی می شود، مانند نشان دادن احساسات یا پذیرش کمک، رد کنند.

قدرت:

این فرضیه است که مردان باید در جهت کسب قدرت و موقعیت (اجتماعی و مالی) تلاش کنند تا بتوانند احترام دیگران را به دست آورند.

تجلیل از عادات ناسالم

مردانگی سمی عادات ناسالم را تجلیل می کند. این عقیده است که «مراقبت از خود برای زنان است» و مردان باید با کم خوابی، ورزش کردن حتی زمانی که مجروح هستند و خود را به محدودیت های جسمانی خود سوق دهند، با بدن خود مانند ماشین رفتار کنند.

مردانگی سمی علاوه بر اینکه به شدت به خود فشار می آورند، مردان را از مراجعه به پزشکان منصرف می کند.

مطالعه‌ای در سال 2011 نشان داد که احتمال دریافت مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه در مردانی که قوی‌ترین باورها را در مورد مردانگی دارند، نصف مردانی بود که باورهای متوسط‌تری در مورد مردانگی دارند. در مورد سختی

مردانگی سمی علاوه بر اجتناب از درمان پیشگیرانه، رفتارهای ناسالم را نیز تشویق می کند.

یک مطالعه در سال 2007 نشان داد که هر چه مردان بیشتر با هنجارهای مردانه مطابقت داشته باشند، احتمال بیشتری برای درگیر شدن در رفتارهای پرخطر مانند نوشیدن زیاد الکل، استفاده از تنباکو و اجتناب از سبزیجات وجود دارد. به‌علاوه، آنها به احتمال بیشتری به چنین انتخاب‌های پرخطری «عادی» نگاه می‌کردند

انگ سلامت روان

مردانگی سمی همچنین مردان را از درمان سلامت روان منصرف می کند. افسردگی، اضطراب، مسائل مربوط به مصرف مواد و مشکلات سلامت روان ممکن است به عنوان نقاط ضعف در نظر گرفته شوند.

مطالعه‌ای در سال 2015 نشان داد که مردانی که مفاهیم سنتی مردانگی را قبول کرده‌اند، در مقایسه با افرادی که نگرش‌های جنسیتی انعطاف‌پذیرتری داشتند، نگرش منفی بیشتری نسبت به جستجوی خدمات سلامت روان داشتند.

مردانگی سمی همچنین ممکن است تاکید کند که صحبت کردن درباره احساسات مردان برای مردان نامناسب است. اجتناب از گفتگو در مورد مشکلات یا احساسات ممکن است احساس انزوا و تنهایی را افزایش دهد.

همچنین ممکن است تمایل مردان برای تماس گرفتن و کمک گرفتن در زمانی که مشکل سلامت روانی را تجربه می کنند کاهش دهد.

نژاد، قومیت و جنسیت

نژاد و قومیت یک مرد ممکن است در نحوه نگاه او به مردانگی و همچنین درک دیگران از او نقش داشته باشد.

یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که در میان دانشجویان سفیدپوست، مردان آسیایی-آمریکایی کمتر از مردان سفیدپوست یا سیاهپوست آمریکایی مرد هستند.

الزام مردانه برای رواقی ماندن و ارائه دهنده خوب بودن می تواند منجر به “جان هنرییسم” در مردان آفریقایی-آمریکایی شود. این اصطلاح برای توصیف مردانی به کار می رود که از تلاش زیاد به عنوان راهی برای کنار آمدن با مشکلات استفاده می کنند و در مواجهه با استرس مزمن و تبعیض به این کار ادامه می دهند. یک مطالعه در سال 2016 “جان هنرییسم” را با افزایش خطر ابتلا به فشار خون و افسردگی مرتبط دانست.

پسران از هر نژاد و پیشینه قومی که «به اندازه کافی مردانه» رفتار نمی کنند ممکن است در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار گیرند.

رفتار کمکی

مردانی که خود را مردانه‌تر می‌دانند، کمتر درگیر آنچه محققان «رفتار کمک‌کننده» می‌نامند، می‌شوند. این بدان معناست که آنها وقتی شاهد قلدری یا وقتی می بینند که شخصی مورد تعرض قرار می گیرد، احتمالاً مداخله نمی کنند.

مطالعه‌ای در سال 2019 نشان داد که مردانگی سمی می‌تواند مانع از تسلیت بخشیدن به قربانی، درخواست کمک و ایستادن در برابر مجرم شود. مردانی که این عقیده را تایید کردند که مردان باید قوی و پرخاشگر باشند

احتمال بیشتری داشت که پیامدهای اجتماعی منفی مرتبط با مداخله به عنوان یک تماشاگر فعال را درک کنند

برای مثال، در موارد تجاوز جنسی، مردانی که بیشترین رفتارهای مردانه را داشتند، کمتر احتمال داشت که تجاوز را متوقف کنند. این مطالعه نشان داد که اگر مردان فکر کنند که شهرت آنها به عنوان مردانه سنتی ممکن است به خطر بیفتد، در هیچ درگیری دخالت نمی کنند.

نمونه های مردانگی سمی

متأسفانه، مردانگی سمی در روابط، مدارس و محل کار وجود دارد. در اینجا چند نمونه روزمره آورده شده است:

پسری در مدرسه به شیوه‌های سنتی مردانه رفتار نمی‌کند و به دلیل «بیش از حد زنانه بودن» توسط پسران کلاس مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد.

وقتی پسری گریه می‌کند و پدرش به او می‌گوید «مردها گریه نمی‌کنند»

مردی از ترس “ضعیف” به نظر رسیدن می ترسد که از نظر عاطفی با شریک زندگی خود آسیب پذیر باشد.

وقتی مردی که با سلامت روانی خود دست و پنجه نرم می کند، نمی خواهد به یک درمانگر مراجعه کند، زیرا او باید “مردم شود” یا “از طریق آن قدرت بگیرد”

دستورالعمل های  روانشناسي

در طول سال‌ها، انجمن روان‌شناسی (APA) شروع به تشخیص این موضوع کرد که فشارهای اجتماعی بر مردان می‌تواند عواقب شدیدی برای افراد و همچنین جامعه داشته باشد.

اعضای APA دستورالعمل‌های جدیدی برای شیوه‌های روان‌شناختی ایجاد کردند که پسران و مردان را درمان می‌کند تا به رفع برخی از مشکلات مرتبط با مردانگی سمی کمک کند.

با تکیه بر بیش از 40 سال تحقیق، آنها نشان می دهند که مردانگی سنتی از نظر روانی مضر است. آنها همچنین گزارش می دهند که معاشرت پسرها برای سرکوب احساساتشان آسیب هایی را هم در درون و هم از نظر ظاهری ایجاد می کند.

محققان دریافتند زمانی که کلیشه ها و انتظارات فرهنگی را از بین بردند، تفاوت زیادی در رفتارهای اساسی بین زن و مرد وجود نداشت. مطالعات دفترچه خاطرات زمانی (مطالعاتی که شرکت کنندگان در آن یادداشت های روزانه فعالیت های خود را ثبت کردند) نشان داد که مردان به اندازه زنان از مراقبت از کودکان لذت می برند.

تفاوت در نمایش عاطفی بین پسران و دختران نسبتاً کوچک است و همیشه به شکل کلیشه ای نیست. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که پسران نوجوان در واقع احساسات بیرونی کمتری مانند خشم را نسبت به دختران نوجوان نشان می دهند.

دستورالعمل های جدید APA برای کمک به روانشناسان برای حمایت از مردان در رهایی از قوانین مردانگی ایجاد شده است که بیشتر از اینکه مفید باشد ضرر دارد.

مقاله مرتبط: اگر شریک زندگی شما در مورد احساسات خود صحبت نمی کند چه کاری باید انجام دهید

نتيجه

اگر احساس می کنید که اثرات منفی مردانگی سمی را تجربه می کنید، با کسی تماس بگیرید. یک متخصص سلامت روان می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که چگونه زندگی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به شما کمک می‌کند از الگوهای ناسالمی که ممکن است شما را گیر کرده رها کنید.

هرچه افراد بیشتر در مورد مردانگی سمی بیاموزند و افراد بیشتری برای آن کمک دریافت کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که شاهد تغییرات در سطح بزرگ تری باشیم زیرا جامعه ممکن است فشار کمتری را بر مردان وارد کند تا به روشی خاص عمل کنند.

مطلب پیشنهادی

خواستگاري از همکار

بايدها و نبايدها در آشنايي و خواستگاري از همکار

بیشتر بزرگسالان یک سوم عمر خود را صرف کار می کنند. جای تعجب نیست که …

وقتي همسرتان را ديگر دوست نداريد چه كنيد

اگر همسرتان را دوست ندارید چه کاری باید انجام دهید

اگر با همسری زندگی می کنید که از او متنفر هستید، ممکن است تعجب کنید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *