آشنايي با فرد سمی
فرد سمی ويژگي هايي دارد كه مي توانيد با كمك آنها او را تشخيص دهيد.

چگونه بفهمید که با یک فرد سمی آشنا شده ايد؟

رابطه هیچ کس کامل نیست – این فقط یک واقعیت زندگی است. اما اگر بعد از دیدن شریک زندگی خود احساس خستگی، ناراحتی یا فرسودگی می کنید، ممکن است با یک فرد سمی در ارتباط باشید. در این مقاله، ما برخی از رایج‌ترین نشانه‌هایی را فهرست می‌کنیم که نشان می‌دهد یک فرد در اطراف سمی است تا بتوانید از رفاه و آرامش خود محافظت کنید.

آنها همه (از جمله شما) را قضاوت می کنند.

احتمالاً انتقادات زیادی از یک فرد سمی خواهید شنید. اگر با یک فرد سمی قرار می‌گیرید، او مشکلی نخواهد داشت که همه چیزهای وحشتناکی را که انجام داده‌اید (یا نکرده‌اید) به شما بگوید. در واقع، بسیاری از افراد سمی از دروغ گفتن نمی‌ترسند – اگر به این معنی است که می‌توانند شما را حتی بیشتر قضاوت کنند، این کار را انجام خواهند داد.

فرد سمی همواره در حال قضاوت شماست.

• مراقب عباراتی مانند “تو همیشه…” و “تو هرگز…” جملات گسترده ای مانند اینها اغلب تعمیم بیش از حد است، و احتمالاً به این معنی است که شخصی که با او قرار می گذارید اغراق می کند تا اعمال شما را بدتر نشان دهد.

آنها هرگز عذرخواهی نمی کنند.

افراد سمی هرگز نمی پذیرند که کار اشتباهی انجام داده اند. اگر شخصی که با او قرار می گذارید هرگز نمی گوید “متاسفم”، این نشانه بدی است. این بدان معناست که آنها هیچ اشکالی در اعمال خود نمی بینند، حتی اگر مستقیماً آنها را صدا کنید.

آنها حتی ممکن است سعی کنند آن را دور بزنند و شما را سرزنش کنند. به عنوان مثال، اگر چیزی شبیه این بگویید: «چرا دیشب به من زنگ نزدی؟ ممکن است بگویند: «خب، به هر حال شما هرگز تلفن خود را پاسخ نمی دهید. تقصیر توست که زنگ نزدم.»

• به طور مشابه، ممکن است احساس کنید که شریک زندگی شما هرگز به شما یا نیازهای شما گوش نمی دهد. این یکی دیگر از نشانه های رفتار سمی، و پرچم قرمز یک رابطه بزرگ است.

• در نهایت، آنها هرگز در قبال خود و طرف رابطه خود پاسخگو نخواهند بود.

مردم را بازي مي دهند.

ممکن است ببینید آنها از دوستان و خانواده خود برای رسیدن به خواسته خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، آنها ممکن است با کسی دوست شوند تا بتوانند ارتباطات شبکه ای خود را به دست آورند تا بتوانند شغل بهتری پیدا کنند. به احتمال زیاد، اگر شخصی که با او قرار ملاقات دارید دائماً افراد دیگر را دستکاری می کند، احتمالاً شما را نیز دستکاری می کند.

• همچنین ممکن است ملاقات خود را با استفاده از احساسات خود برای رهایی از چیزی ببینید. شاید هر زمان که از دست آنها عصبانی می شوید، آنها شروع به گریه می کنند (به شیوه ای بسیار نمایشی) بنابراین شما برای آنها احساس بدی پیدا می کنید.

• یا اگر کاری را که اشتباه انجام داده‌اند صدا کنید، واقعاً ناراحت می‌شوند و جملاتی مانند «احتمالاً از من متنفری، نه؟»

آنها به دوستان و خانواده شما حسادت می کنند.

افراد سمی اغلب به روابط بیرونی شما حسادت می کنند. حتی اگر آن‌ها بدانند که شما با هیچ‌کس رابطه‌ای عاشقانه ندارید، اگر تصمیم بگیرید که با دوستانتان معاشرت کنید یا یک شب را با خانواده خود بگذرانید، ممکن است عصبانی شوند. این به این دلیل است که آنها همه شما را برای خودشان می‌خواهند و این نشانه بزرگی است که آنها فردی سمی هستند.

آنها همچنین ممکن است سعی کنند به جای بیرون رفتن با دوستانتان، شما را متهم کنند که با آنها در خانه بمانید. شما می توانید چیزهایی مانند “اما من خیلی دلم برای شما تنگ خواهد شد!” یا، “فکر کردم که دوست داری با من معاشرت کنی؟”

آنها سعی می کنند شما را کنترل کنند.

ممکن است احساس کنید که دیگر کنترلی بر زندگی خود ندارید. ممکن است بی‌گناه شروع شود: آنها شغلی را که باید برای آن درخواست دهید یا لباسی را که باید بپوشید «پیشنهاد» می‌دهند. با این حال، آهسته آهسته بیشتر و بدتر خواهد شد – ممکن است قبل از انجام کارها از آنها اجازه بگیرید، فقط برای اینکه آنها عصبانی نشوند.

• کنترل رفتار می تواند نشانه ای از بدرفتاری همسرتان باشد. اگر احساس می‌کنید که شریک زندگی‌تان زندگی شما را کنترل می‌کند، فوراً کمک بگیرید.

• آنها همچنین ممکن است سعی کنند کنترل کنند که با چه کسانی معاشرت می کنید.

نکته تخصصی

اگر فکر می کنید با یک فرد سمی قرار می گیرید، باید از خود بپرسید: “مرز من چیست؟” “من حاضرم چه کار کنم؟” چه کاری را نمی خواهم انجام دهم؟» تعیین مرزها به شما در تعامل با شریک زندگی خود احساس قدرت می دهد و به شما کمک می کند کنترل خود را در رابطه مجدداً کنترل کنید.

از همه چیز شاکی هستند.

حتی اگر همه اوقات خوشی داشته باشند، یک فرد سمی باز هم راهی برای شکایت پیدا می کند. شاید برای یک پیک نیک زیبا با آنها بیرون رفته بودید، اما هوا کمی ابری بود و در این مورد بد صحبت می کردند. یا شاید هر دوی شما با گروهی بیرون رفتید و خوش گذشتید، اما وقتی به خانه می‌آیید، شریک زندگی‌تان از آزار دوستانتان شکایت می‌کند. افراد سمی این کار را به این دلیل انجام می دهند که خواهان توجه هستند و منفی نگری تنها راهی است که می دانند چگونه آن را به دست آورند.

• بعد از گذراندن وقت با خانواده، شریک زندگی شما ممکن است از اینکه چقدر آنها را می بینید یا اینکه چقدر از وقت شما را می گیرد شکایت می کند.

آنها شما را به خاطر هر اشتباهی سرزنش می کنند.

افراد سمی از شما برای چیزهایی که خارج از کنترل شما هستند انتقاد می کنند. ترافیک، آب و هوا، تأخیر شخص دیگری – اینها همه چیزهایی هستند که یک فرد سمی ممکن است شما را به خاطر آنها سرزنش کند، حتی اگر هیچ راهی وجود نداشته باشد که بر آنها تأثیر گذاشته باشید. به این دلیل است که آنها به دنبال راه هایی برای عصبانی شدن از دست شما و شروع دعوا هستند و از هر چیزی در اطراف خود برای انجام آن استفاده می کنند.

آنها حتی ممکن است شما را به خاطر کارهایی که انجام داده اند سرزنش کنند. به عنوان مثال، اگر آنها فراموش کنند که شیر را از فروشگاه بخرند، شریک زندگی شما ممکن است بگوید: “خب، شما به من یادآوری نکردید.”

• یا، اگر شریک زندگی شما دیر سر کار آمده باشد، ممکن است بگوید: “تو به موقع من را بیدار نکردی.”

آنها منفعل – تهاجمی هستند.

آنها چیزهایی می گویند که زیبا به نظر می رسد، اما در واقع بد هستند. ممکن است وقتی شما دو نفر با هم قرار ملاقات می گذارید، تعارفات پشت سر هم از یک فرد سمی بشنوید. یک فرد سالم از نظر روانی مشکلات خود را مستقیماً برطرف می کند، اما یک فرد سمی با استفاده از کنایه یا رفتار بی سر و صدا، پرخاشگری خود را از بین می برد. و اگر آن‌ها را صدا کنید، احتمالاً وانمود می‌کنند که نمی‌دانند درباره چه چیزی صحبت می‌کنید.

• برای مثال، اگر لباس جدیدی بپوشید، ممکن است بگویند: «وای، واقعاً زیبا به نظر می رسد. این 5 سال پیش بسیار شیک بود.”

• اگر از آنها بپرسید مشکل چیست، احتمالاً فقط می گویند: “من خوبم.”

مدام نقش قربانی را بازی می کنند.

هر چیزی که در زندگی یک فرد سمی اشتباه شود، تقصیر شخص دیگری است. حتی اگر آنها تنها مقصر باشند، یک فرد سمی راهی برای انتقال آن به دیگری پیدا می کند. وقتی درباره روز خود برای شما داستان می گویند، به خوبی توجه کنید: آیا آنها هرگز تقصیر خود را می پذیرند یا همه اطرافیانشان وحشتناک هستند؟

• یک مثال کلاسیک در این مورد این است که کسی همه افراد سابق خود را “دیوانه” خطاب می کند. اگر همه کسانی که در گذشته با آنها قرار ملاقات داشته اند دیوانه هستند، احتمالاً بسیاری از تقصیرها را به گردن شرکای قبلی خود می اندازند (و هیچ مسئولیتی را به عهده نمی گیرند).

• همچنین ممکن است در مورد دوستان وحشتناک آنها بشنوید یا اینکه چگونه همه در زندگی آنها را ناامید می کنند.

آنها با شما صحبت می کنند.

ممکن است با شما طوری رفتار کنند که انگار بچه ای هستید که چیزی نمی دانید. در روابط سالم، شرکا همیشه باید بدون توجه به اینکه چه اتفاقی می‌افتد، با یکدیگر مانند یکسان رفتار کنند. اگر شریک زندگی تان شما را تحقیر می کند یا با بی احترامی با شما صحبت می کند، می تواند نشانه آن باشد که او فردی سمی است.

• به عنوان مثال، پس از اتمام صحبت، یک فرد سمی ممکن است بگوید: «پس، شما می‌دانید که چگونه منسجم صحبت کنید. آفرین!”

• یا، ممکن است به شما بگویند «آرام باش»، یا «آرام باش»، هر زمان که کمی احساساتی شدید.

آنها باعث می شوند احساس بدی نسبت به خودتان داشته باشید.

روابط سالم باید باعث شود احساس بهتری داشته باشید، نه بدتر. اگر متوجه شدید که روی پوست تخم مرغ راه می‌روید و فقط منتظر هستید تا شریک زندگی‌تان دوباره از شما انتقاد کند، این یک پرچم قرمز است. افراد سمی اغلب به جای اینکه شما را بسازند، شما را از بین می برند، که این نشانه ای است که نشان می دهد این یک شراکت خوب نیست.

• ممکن است همسرتان جملاتی مانند «تو خیلی احمقی» یا «آیا تا به حال از این مغز خود استفاده می‌کنی؟» بگوید؟

• افراد سمی نیز اغلب چیزهایی را از شما بیرون می آورند. اگر شریک زندگی شما عصبانی به خانه بیاید، ممکن است سر شما فریاد بزند یا فریاد بزند، حتی اگر شما کار اشتباهی انجام نداده باشید.

مقاله مرتبط: وقتی کسی سر ما فریاد می زند چگونه واکنش نشان دهید

بیشتر اوقات احساس ناراحتی می کنید.

روابط باید سرگرم کننده باشد و احساس رضایت را در شما ایجاد کند. اگر فکر دیدن شریک زندگی‌تان باعث می‌شود که بگویید «اوه» یا به شما احساس ترس می‌دهد، می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که او فردی سمی است. سعی کنید این احساسات را بیشتر بررسی کنید و قبل از ادامه دادن به هر مشکلی در رابطه بپردازید.

• افراد همچنین تمایل دارند زمانی که برای مدتی در یک رابطه سمی بودند، نسبت به سرنوشت رابطه خود تسلیم شوند. به یاد داشته باشید که شما شایسته یک شراکت شاد و سالم هستید، نه شراکتی که باعث ایجاد احساس بدی در شما شود.

مطلب پیشنهادی

هزينه پنهان سفر با هواپيما

تمام هزینه های پنهان پرواز و نحوه اجتناب از آنها

وقتی نوبت به رزرو پرواز می رسد، هزینه پروازی که در ابتدا می بینید، همیشه …

نكاتي براي سفر تنهايي

7 نکته برای اولین بار سفر به تنهایی

اگر شما مانند من هستید (یک نگران مزمن و بیش از حد فکر می کنید)، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *